Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Uczniowie proponują, miasto finansuje
Wystartowała druga edycja konkursu wspierającego działalność i wszelkie aktywności samorządów uczniowskich we wrocławskich szkołach ponadpodstawowych. W tegorocznej edycji do podziału jest 200 tys. złotych, czyli dwa razy więcej niż rok temu.
To ważne, by wspierać aktywność samorządów uczniowskich i współpracę między młodzieżą. Pokazywać, że od najmłodszych lat warto się angażować i działać na rzecz szkoły. Z drugiej strony dać młodym wrocławiankom i wrocławianom sygnał, że ich głos się liczy, że mają realny wpływ na to, co dzieje się w ich placówkach. Cieszę się, że udało nam się ten budżet powiększyć. Drodzy uczniowie, trzymam kciuki za Wasze pomysły.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Jakie projekty można zgłaszać?
Kącik relaksu, radiowęzeł, zacienienie boiska czy wycieczka integracyjna. Każdy samorząd uczniowski może złożyć jeden projekt, na którego finansowanie można otrzymać max. 15 tys. złotych.
Już po raz drugi jesteśmy realizatorami konkursu na wspieranie samorządów uczniowskich. Jest to dla nas niezwykłe wyróżnienie, że my jako Młodzieżowa Rada Miasta, która reprezentuje wszystkich uczniów wrocławskich szkół może pomagać im w realizowaniu swoich planów. Można zgłaszać projekty, które m.in. aktywizują, integrują czy rozwijają kreatywność uczniów.Jakub Juszczak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia
– Podczas pierwszej edycji konkursu uczniowie zgłaszali najczęściej chęć stworzenia w szkole strefy relaksu, w której będą mogli odpoczywać. Były też szkoły, które postawiły na organizacje wyjazdu w góry, aby lepiej się poznać – dodaje przewodniczący.
Taka strefa relaksu powstała m.in. w Liceum Ogólnokształcącym nr XII przy pl. Orląt Lwowskich.
Otrzymaliśmy niezbędną kwotę i tak jak chcieliśmy stworzyliśmy nową przestrzeń integracyjną przy naszej stołówce wraz z muralem. Nazywamy ją „karczmą Chrobrego”, od imienia patrona naszej szkoły. Z chęcią tu spędzamy wolne chwile. Poza tym kupiliśmy też kolorowe pufy, które znajdują się w innej części szkoły. To nasza taka druga strefa wypoczynku.Oskar Łukiańczyk, uczeń LO nr XII we Wrocławiu
– Ten konkurs to fantastyczna okazja, by coś nowego w szkole zaproponować. W drugiej edycji konkursu też będziemy startować – zapowiada uczeń.
Do kiedy należy wysłać zgłoszenie?
Formularz zgłoszeniowy z opisem projektu, harmonogramem realizacji oraz zakładanymi kosztami samorząd uczniowski powinien zgłosić do 15 marca do Młodzieżowej Rady Miasta. Można to zrobić:
- w formie elektronicznej (wysyłając formularz mailowo: mrmw(at)mdk.wroclaw.pl),
- pocztą tradycyjną (na adres: Młodzieżowy Dom Kultury im. Mikołaja Kopernika, ul. Kołłątaja 20, 50-007 Wrocław),
- przekazując osobiście do siedziby Młodzieżowej Rady Miasta przy ul. Kołłątaja.
Spośród zgłoszonych projektów, te które będą realizowane wybierze jury. Liczba wygranych projektów nie jest ograniczona. Ograniczeniem jest jedynie pula środków (200 tys. złotych) przeznaczona na ich realizację.
Zachęcamy wszystkie samorządy do udziału w konkursie. To doskonała okazja, by móc zrealizować uczniowskie pomysły. A tych nie brakuje.Jakub Juszczak
W skład jury wchodzą:
- przedstawiciel Komisji Edukacji i Młodzieży UMW,
- przedstawiciel Departamentu Edukacji,
- przedstawiciel MDK przy ul. Kołłątaja,
- 3 przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta.
Zwycięskie projekty mają zostać zrealizowane do końca listopada 2025 roku. Więcej informacji przeczytacie - tutaj.