Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu (ul. Czerwonego Krzyża 5/9) prosi mieszkańców miasta oraz okolic, by zgłaszali się do oddawania krwi. Ze względu na bardzo niskie stany krwi potrzebne są osoby z grupami krwi:
A- ,B-, O-, A+, B+, O+
Nie brakuje jedynie grup AB+ i AB-.
Wystarczy dowód
Zgłaszając się do oddania krwi, wystarczy zabrać ze sobą aktualny dowód osobisty lub aplikację mObywatel.
Osoby chętne do oddawania krwi zapraszamy także do naszych Terenowych Oddziałów w Legnicy, Głogowie, Lubinie oraz na nasze akcje wyjazdowe. Szczegółowe informacje - jak przygotować się do oddawania krwi, gdzie i kiedy można oddawać krew i jej składniki znajdują się na naszej stronie internetowej www.rckik.wroclaw.pl.Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu
Kto może zostać krwiodawcą i jak się przygotować?
Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem.
Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek i wypić na 2-3 dni przed przynajmniej dwa litry płynów (woda, herbata, soki), a w dniu oddania minimum pół litra płynów (woda, herbata, soki).
W 8 minut uratujesz nawet 3 osoby!
Oddanie krwi pełnej, czyli 450 ml, trwa średnio zaledwie 8 minut a ratuje życie drugiego człowieka, a nawet trzech osób.
Jedno oddanie to krew pełna, która dzielona jest na:
- krwinki czerwone - trafiają do jednego pacjenta,
- płytki - trafiają do drugiego pacjenta,
- osocze - trafia do trzeciego pacjenta.
Szczegółowe informacje - jak przygotować się do oddawania krwi, gdzie i kiedy można oddawać krew i jej składniki na stronie internetowej Centrum.