wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Brałeś udział w strajkach i manifestacjach w latach 80.? Zgłoś się! [NUMERY TELEFONÓW, MAIL]
Kliknij, aby powiększyć
Dzisiejsze - 31 sierpnia- spotkanie w Ośrodku. Dariusz Tarczyluk (na zdjęciu pierwszy od lewej) i Włodzimierz Bandrowski (drugi od lewej) opowiedzieli o swoim udziale w słynnej "Bitwie Wrocławskiej". Ośrodek Pamięć i Przyszłość
Dzisiejsze - 31 sierpnia- spotkanie w Ośrodku. Dariusz Tarczyluk (na zdjęciu pierwszy od lewej) i Włodzimierz Bandrowski (drugi od lewej) opowiedzieli o swoim udziale w słynnej "Bitwie Wrocławskiej".

„Dolnośląscy Niepokorni” – to pierwszy w tej części Europy projekt zbierania relacji osób, związanych opozycją antykomunistyczną lat 80., który ruszył dzisiaj we Wrocławiu. W dzisiejszym (31 sierpnia) spotkaniu wzięli udział dwaj uczestnicy słynnej demonstracji z 31 sierpnia 1982 roku, zwanej „Bitwą Wrocławską”.

Reklama

Włodzimierz Bandrowski i Dariusz Tarczyluk opowiedzieli o swoim udziale w słynnej "Bitwie” oraz o tym, jak byli jeszcze całkiem niedawno traktowani przez wymiar sprawiedliwości, gdy chcieli dochodzić swoich praw. "Sędzia mnie wyśmiał - powiedział z goryczą pan Bandrowski.

- Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” realizuje projekt badawczy, mający na celu stworzenie możliwie kompletnego archiwum osobistych relacji dolnośląskich działaczy organizacji opozycyjnych, uczestników strajków i manifestacji oraz wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób angażowali się w opór przeciwko władzy komunistycznej i przyczynili się do jej upadku. W ten sposób chcemy stworzyć kolekcję źródeł historycznych zawierającą m.in. informacje nieobecne w tradycyjnych dokumentach oraz służącą badaczom i edukatorom do zgłębiania i popularyzowania wiedzy o oporze polskiego społeczeństwa w XX w – informuje Juliusz Woźny z Ośrodka.

Od lat Ośrodek prowadzi działalność ukierunkowaną na dokumentowanie, upowszechnianie i popularyzowanie historii i wiedzy o Wrocławiu i Dolnym Śląsku.

- Jednym z jej efektów jest zebranie w naszym Archiwum Historii Mówionej już ok. 150 relacji opozycjonistów, ale liczba ta w żaden sposób nie oddaje rozmiarów faktycznego zaangażowania Dolnoślązaków w ruchu opozycyjnym. W związku z tym serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami osoby, które w różnych formach wyrażały swój sprzeciw wobec systemu politycznego i władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i chciałyby podzielić się z nami historią swojego życia. Po kontakcie z nami ustalimy termin i miejsce nagrania relacji oraz udzielimy wszelkich szczegółowych informacji i odpowiemy na Państwa pytania – informuje Juliusz Woźny.

Kontakt telefoniczny:

  • +48 534 528 305 / +48 71 715 96 22  – Kamil Borecki 
  • lub +48 731 933 443 – Katarzyna Bock-Matuszyk 

Kontakt  mailowy: kamil.borecki(at)zajezdnia.org 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl