wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Dla seniorów
  4. Darmowa taksówka dla seniora! Na chorobę i niepogodę weź Taxi75+ (ZASADY, NUMER TELEFONU)
Seniorzy przy samochodzie. Mężczyzna ubrany w brązową kurtkę pomaga wysiąść z samochodu kobiecie w czarnym kapeluszu i zielonej kurtce Adobe Stock
Seniorzy przy samochodzie. Mężczyzna ubrany w brązową kurtkę pomaga wysiąść z samochodu kobiecie w czarnym kapeluszu i zielonej kurtce

Dzięki programowi TAXI75+ wrocławscy seniorzy mogą komfortowo, bezpiecznie i, co ważne, za darmo pojechać do lekarza lub urzędu. Podpowiadamy, jak korzystać z programu. Program finansuje miasto, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego co roku wybiera w konkursie operatora, którym od kilku lat jest Żółty Parasol i to oni wybierają korporację taksówkarską. W tym roku seniorów wozi Link Taxi.

Reklama

Po pięciu latach działania TAXI75+ widać, że to rozwiązanie jest potrzebne. W programie uczestniczy 14 tys. seniorów i wciąż dołączają nowi. To dziennie daje 50–60 przejazdów.

Program finansuje miasto, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego co roku wybiera w konkursie operatora, którym od kilku lat jest Żółty Parasol i to oni wybierają korporację taksówkarską. W tym roku seniorów wozi Link Taxi.

Podróż do urzędu i lekarza

Uczestnik TAXI75+ ma prawo do dwóch darmowych przejazdów w miesiącu do urzędu lub lekarza. Senior może podróżować sam lub z osobą towarzyszącą. Romuald Witek (90 lat) wielokrotnie jeździł z żoną, gdy miała problem z chodzeniem.

Już nie prowadzę samochodu, więc ten program jest dla nas ogromnym udogodnieniem.
Romuald Witek

Większość seniorów jeździ jednak sama. Dorota Ostrowska zamawiała taksówkę dla mamy (84 lat), gdy nie mogła z nią jechać do lekarza.

– Widziałam, jak kierowca pomagał mamie wyjść z samochodu. Widać było, że jest pod dobrą opieką – mówi Dorota Ostrowska.

Wystarczy wsparcie

– Wypracowaliśmy ze Stowarzyszeniem zasady traktowania seniorów. To nic trudnego: uprzejmość, pomoc przy wsiadaniu do samochodu – mówi Arkadiusz Dudzic, współwłaściciel Link Taxi.

Jeśli senior potrzebuje większego wsparcia, należy o tym powiedzieć, zamawiając przejazd. Zresztą pracownicy Stowarzyszenia – Marta, ceniona za życzliwość, Urszula, ostoja cierpliwości, i Marcin, wirtuoz ratowania seniorów z opresji – o wszystko dopytają.

Nasz zespół tworzą osoby z niepełnosprawnościami i doskonale rozumieją potrzeby seniorów.
Joanna Warecka, prezeska Żółtego Parasola

Jak zamawiać TAXI75+

Taksówkę zamawia się, dzwoniąc pod nr 794 123 124 (pon.–pt. w godz. 8.00–17.00), co najmniej trzy dni wcześniej.

– Najtrudniej połączyć się z nami rano i tuż przed 17.00. Dlatego zachęcam do kontaktu między 10.00 a 15.00 – mówi Joanna Warecka.

Ważne, aby senior miał stały dostęp do telefonu i odbierał połączenia, bo kierowca zawsze dzwoni, by upewnić się, że podjechał pod dobry adres.

Powrót do domu

Podróż „tam” to jeden przejazd, podróż „z powrotem” – drugi. Wyjątkowo taksówkarz może poczekać 15 minut, ale nie dłużej, i odwieźć seniora w ramach jednego przejazdu.

Stresującą sytuacją są przedłużające się wizyty u lekarza. Wystarczy jednak być w stałym kontakcie telefonicznym ze Stowarzyszeniem, by przesunąć godzinę realizacji kursu.

Kto może korzystać z TAXI75+

Z programu mogą skorzystać wrocławianie po 75. roku życia, którzy posiadają darmową Złotą Kartę Seniora. Można ją wyrobić:

  • we Wrocławskim Centrum Seniora (pl. Dominikański 6)
  • w Przestrzeni Trzeciego Wieku (pl. Solidarności 1/3/5)
  • w siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol (ul. B. Prusa 37/39).

Więcej informacji pod numerem tel. 794 123 124.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl