wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Czy legalny pobyt uchodźców z Ukrainy zostanie wkrótce przedłużony? Senat ma zastrzeżenia do ustawy
Kliknij, aby powiększyć
Punkt paszportowy dla obywateli Ukrainy w Pasażu Grunwaldzkim, zdjęcie ilustracyjne Oleksandr Poliakovsky
Punkt paszportowy dla obywateli Ukrainy w Pasażu Grunwaldzkim, zdjęcie ilustracyjne

W połowie kwietnia Sejm uchwalił zapisy o przedłużeniu legalnego pobytu obywateli Ukrainy na terenie Polski. Choć treść przepisów nie budzi zastrzeżeń, to szybkie wejście w życie nowych regulacji nie jest pewne, bo Senat ma poważne zarzuty co do sposobu pracy posłów nad tymi regulacjami.

Reklama

W przyszłym tygodniu (10 i 11 maja) Senat będzie obradował m.in. nad przepisami o przedłużeniu legalnego pobytu obywateli Ukrainy na terenie Polski.

Konieczność wprowadzenia tych przepisów nie budzi wątpliwości: ich treść jest zasadna, a data graniczna pokrywa się z okresem, w jakim Unia Europejska zapewnia obywatelom Ukrainy ochronę czasową. Problemem jest niekonstytucyjny zdaniem Senatu sposób procedowania tych przepisów.

Te zapisy nie budzą wątpliwości Senatu

Zgodnie z przegłosowanymi przez Sejm zapisami legalny pobyt obywatela Ukrainy, który przybył do Polski po 24 lutego 2022 r., może być przedłużony do 4 marca 2024 r.

W wyjątkowych sytuacjach przewidziano wydłużenie tego terminu. Legalnie w Polsce mogą zostać obywatele Ukrainy:

  • do 31 sierpnia 2024 r., jeśli uczęszczają do przedszkola lub szkoły albo rozpoczęły naukę w szkole średniej lub policealnej nie później niż w roku szkolnym 2022/2023 (dotyczy to też osób dorosłych); zapis ten obejmuje też opiekunów takich osób;
  • do 30 września 2024 r., jeśli przystępują do egzaminu maturalnego w trybie poprawkowym; zapis ten obejmuje też opiekunów takich osób.

Do 4 marca 2024 r. planowane jest też wydłużenie dla Ukraińców:

  • okresów pobytu i ważności wiz krajowych;
  • okresów ważności zezwoleń na pobyt czasowy;
  • terminu na opuszczenie terytorium Polski;
  • terminu dobrowolnego powrotu określonego w wydanych decyzjach o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu;
  • okresów ważności karty pobytu, polskich dokumentów tożsamości i dokumentów „zgoda na pobyt tolerowany”.

Przepisy te miałyby wejść w życie do dwóch miesięcy od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Wadliwy sposób pracy nad przepisami

Wejście w życie słusznych w swej istocie zapisów może zostać jednak opóźnione z powodu nieprawidłowej pracy nad przepisami. Jakie wątpliwości ma Senat? Zgodnie z opinią biura legislacyjnego kancelarii Senatu:  

  • Sejm powinien trzy razy merytorycznie rozpatrywać przepisy tego samego projektu. Regulacje o przedłużeniu legalnego pobytu obywateli Ukrainy na terenie Polski nie przeszły całej ścieżki legislacyjnej, co jest niezgodne z Konstytucją.
  • Planowane przepisy, jak należy przypuszczać, będą pociągały za sobą skutki finansowe, a w takim przypadku ustawodawca powinien przedstawić odpowiednią ich analizę w projekcie. Przepisów o przedłużeniu legalnego pobytu obywateli Ukrainy na terenie Polski nie opisano pod tym kątem.
  • W ustawie nie należy zamieszczać przepisów, które regulują sprawy wykraczające poza jej zakres, a tytuł ustawy musi wskazywać na treść, którą reguluje. W tym przypadku tytuł jest nieadekwatny. Sejm wprowadza przepisy o przedłużeniu legalnego pobytu obywateli Ukrainy „przy okazji” w ustawie zmieniającej nazwy uczelni podległych MSWiA i w żaden sposób nie sygnalizuje w tytule, że w tej ustawie są też zapisy dotyczące obywateli Ukrainy.

Podsumowując swoje uwagi, biuro legislacyjne Senatu wskazuje, że przepisy o przedłużeniu legalnego pobytu obywateli Ukrainy powinny być regulowane w odrębnej inicjatywie ustawodawczej, a nie „przy okazji”.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl