– Istotne jest uporządkowanie samego pojęcia rewitalizacji – wyjaśnia Grażyna Adamczyk-Arns, prezes Wrocławskiej Rewitalizacji. Dobra rewitalizacja to kompleksowe, zintegrowane podejście do działań polepszających życie mieszkańców w każdym aspekcie. – Nie można zatem mówić o rewitalizacji w przypadku np. jedynie remontu kamienicy – wyjaśnia Adamczyk-Arns.
Ustawa porządkuje także zadania, prawa i obowiązki uczestników procesu rewitalizacji. – Inicjatorem i koordynatorem działań jest miasto, które wyznacza obszary rewitalizacji, ale uczestnikami samego procesu jest wiele podmiotów – mówi Grzegorz Szewczyk z Wrocławskiej Rewitalizacji. Są to mieszkańcy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy działający na obszarze, ale także deweloperzy, którzy planują budowę w danej części miasta. Ustawa podkreśla aspekt partycypacyjny – udział społeczności w całym procesie – od planowania, przez realizację aż po ocenę efektów.
Jedną z ważniejszych nowości, którą wprowadza ustawa rewitalizacyjna, jest umieszczenie rewitalizacji w katalogu zadań własnych gminy. – Ustawodawca daje możliwość podjęcia przez gminy tego rodzaju zadania tam, gdzie rewitalizacja jest konieczna – podkreśla Grzegorz Szewczyk. Ustawa, w proponowanym kształcie, wprowadzi również szereg instrumentów prawnych, z których gminy mogą korzystać podczas realizacji procesu rewitalizacji. Należą do nich np. ustanowienie specjalnej strefy rewitalizacji czy objęcie fragmentu obszaru wsparcia miejscowym planem rewitalizacji.
Wrocław właśnie rozpoczął prace nad przygotowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2015-2020 dla wybranych obszarów miasta. Na stronie BIP - KLIKNIJ zamieszczone są informacje, w jaki sposób można zgłaszać swoje propozycje działań w zakresie rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego i Przedmieścia Odrzańskiego. Ujęcie projektu w Lokalnym Programie Rewitalizacji jest warunkiem koniecznym do aplikowania o środki finansowe pochodzące z funduszy UE, przeznaczonych na działania rewitalizacyjne. Celem jest zaangażowanie w proces rewitalizacji możliwie wielu uczestników i środków finansowych z różnych źródeł – zarówno publicznych, jak i prywatnych.
– Na tym etapie bardzo ważne jest, aby mieszkańcy czynnie włączyli się w ten proces, a zacząć mogą od wypełnienia i przesłania na adres [email protected] wypełnionych przez siebie ankiet (pobierz tutaj - pdf), które będą podstawą dla dalszego procesu konsultacji. Czas na wypełnienie i przesłanie ankiety mamy do 15 sierpnia. Jedna ankieta może dotyczyć jednego zagadnienia lub miejsca. Jedna osoba może złożyć dowolną liczbę ankiet – mówi Bartłomiej Świerczewski z Biura ds. Partycypacji Społecznej we wrocławskim magistracie.
– Wrocław jest doskonale przygotowany do wprowadzenia zapisów ustawy – zaznacza Grażyna Adamczyk-Arns, prezes Wrocławskiej Rewitalizacji. – Prowadzona rewitalizacja Nadodrza czy przygotowywane działania na Przedmieściu Oławskim sprawiają, że wiele rozwiązań mamy już opracowanych i szlaki są przetarte – dodaje. Zapisy ustawy jednak dają wiele nowych możliwości i ułatwień. – Dokument ma bogate instrumentarium prawne, z którego będziemy mogli skorzystać.