Niedługo po zamknięciu Kirchhof zu St. Laurentius I (cmentarza Świętego Wawrzyńca I, który zajmował pole ograniczone dzisiejszymi ulicami Ładną, Miłą i Piwną) w XIX wieku otworzono Kirchhof zu St. Laurentius II przy dzisiejszej ulicy Bujwida.
Kilka lat później, w latach 70. XIX stulecia, postawiono bramę wejściową z napisem „St. Laurentius”, a w kolejnym wieku wybudowano kościół pod wezwaniem tego samego patrona, w miejscu wcześniejszej murowanej kaplicy.
„Panteon Wielkich Wrocławian”
Nieczynne od 1962 roku pole grzebalne (pochówki tylko w grobach rodzinnych) pełni dziś funkcje sepulkralne jako cmentarz parafii katedralnej. Jest miejscem spoczynku wrocławian, którzy zasłużyli się działalnością w różnych dziedzinach życia m.in. nauki, kultury, sztuki, religii i polityki.
Od początku istnienia jest cmentarzem katolickim i niezmiennie pozostaje pod zarządem parafii katedralnej pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Z uwagi na swoją historię i przez wzgląd na osoby na nim pochowane stanowi swoistą historię Wrocławia w pigułce, dlatego nazywany jest także Panteonem Wielkich Wrocławian. Jest cmentarzem niedużym. Na powierzchni niespełna 5 ha w około 8 tys. grobów spoczywa ponad 20 tys. osób.IPN Wrocław
Wśród tam pochowanych są osoby duchowne i konsekrowane, w tym biskupi pomocniczy oraz profesorzy seminarium metropolitalnego i wydziału teologicznego, rektorzy wrocławskich szkół wyższych i weterani wojenni.
„Zaduszki na Bujwida”
Więcej o cmentarzu Świętego Wawrzyńca można dowiedzieć się 2 listopada na wieczornym zwiedzaniu z przewodnikami Kamillą Jasińską z wrocławskiego IPN i Damianem Mrozkiem – popularyzatorem historii i tanatoturystyki.
Okazja do nietypowego poznania historii Wrocławia przez pryzmat wielu mikrohistorii zaklętych w cmentarnych murach i nagrobkach. Na trasie zwiedzania znajdą się zarówno powojenne groby znanych - i nieznanych, ale wartych poznania - postaci, jak i też groby tych, którzy spoczęli na tej nekropolii jeszcze przed 1945 rokiem.IPN Wrocław
Spacer, organizowany pod nazwą „Zaduszki na Bujwida” rozpocznie się o godzinie 19:00. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy stawić się (z latarką) pod bramą główną.