FILTRUJ
Serdecznie zapraszamy do wspólnego odkrywania historii cmentarza, który przez wzgląd na osoby na nim spoczywające nazywany jest Panteonem Wielkich Wrocławian. Po sukcesie pierwszego takiego nocnego spaceru, który odbył się w 2018 roku, w tym roku zorganizowano spacer po raz kolejny. Odbędzie się w Zaduszki, 2 listopada, o godz. 19.00.
Cmentarz św. Wawrzyńca jest jednym z najbardziej znanych wrocławskich cmentarzy. Ma przedwojenną metrykę, gdyż został założony w 1866 roku, ale jego historia sięga czasów jeszcze wcześniejszych. Od początku istnienia jest cmentarzem katolickim i niezmiennie pozostaje pod zarządem parafii katedralnej pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Z uwagi na swoją historię i przez wzgląd na osoby na nim pochowane stanowi swoistą historię Wrocławia w pigułce, dlatego nazywany jest także Panteonem Wielkich Wrocławian.
Jest cmentarzem niedużym. Na powierzchni niespełna 5 ha w około 8 tys. grobów spoczywa ponad 20 tys. osób (średnia liczba pochówków w ostatnich latach: ok. 300 rocznie). To tu pochowanych jest wielu wrocławian zasłużonych dla różnych dziedzin życia, m.in. nauki, kultury, sztuki, Kościoła i samorządu lokalnego. Spoczynek znaleźli tu także członkowie dawnej Polonii wrocławskiej oraz opozycjoniści z czasów PRL. Tu także spoczywają żołnierze walczący o niepodległość i wolność naszej Ojczyzny: około 20 grobów to oznakowane w specjalny sposób groby weteranów wojennych. Kilka grobów zostało także odznaczonych insygnium: "Ojczyzna swemu obrońcy".
Tegoroczne nocne zwiedzanie cmentarza św. Wawrzyńca to odpowiedź na kierowane już od pewnego czasu prośby o zorganizowanie wydarzenia podobnego do tego, jakie odbyło się w listopadzie 2018 roku. Wtedy w nocnym zwiedzaniu pod hasłem "Dziady na Bujwida" wzięło udział ponad 200 osób. Relacja z tego wydarzenia jest dostępna TUTAJ.
Tegoroczne nocne zwiedzanie, zorganizowane pod nazwą "Zaduszki na Bujwida", bo zaplanowane na Dzień Zaduszny 2 listopada, będzie kolejną okazją do nietypowego poznania historii Wrocławia przez pryzmat wielu mikrohistorii zaklętych w cmentarnych murach i nagrobkach. Na trasie zwiedzania znajdą się zarówno powojenne groby znanych – i nieznanych, ale wartych poznania – postaci, jak i też groby tych, którzy spoczęli na tej nekropolii jeszcze przed 1945 rokiem.
Spacer organizuje Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu we współpracy z zarządcą cmentarza, czyli parafią katedralną pw. św. Jana Chrzciciela, a także Stowarzyszeniem Przyjaciół DA „Wawrzyny” oraz Towarzystwem Miłośników Wrocławia.
Spacer poprowadzą Kamilla Jasińska i Damian Mrozek – popularyzatorzy historii i tanatoturystyki.
Wstęp wolny! Zbiórka przy bramie głównej. Prosimy o zabranie latarek.
Więcej o historii cmentarza św. Wawrzyńca na stronie www.wroclawskiecmentarze.pl.