4. Centrum Zdrowia Psychicznego otwarto na Krzykach. To rewolucja w podejściu do pacjenta
Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego otwarte przy ul. Powstańców Śląskich 166 we Wrocławiu Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

10 października, w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego otwarto we Wrocławiu ważną placówkę. Centrum Zdrowia Psychicznego powstało na wrocławskich Krzykach. To druga taka placówka we Wrocławiu. Świadczyć będą bezpłatne usługi z zakresu leczenia, terapii, doradztwa zawodowego i prawnego oraz wsparcia pacjenta w domu. To rewolucyjna zmiana w podejściu psychiatrii do leczenia pacjentów. Przeczytaj szczegóły.

Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego powstało przy Powstańców Śląskich 166

Rewolucyjne podejście w psychiatrii do leczenia pacjentów z zaburzeniami psychicznymi zmieniło środowisko tej sfery medycznej. To wpłynęło na życie samych pacjentów. We Wrocławiu uruchomiono pilotażowy program zakładający odejście od wykorzystywanych do tej pory metod. Pacjenci nie są bez wyraźnej konieczności izolowani w specjalistycznych ośrodkach. Nie tracą kontaktu z rodziną, przyjaciółmi czy miejscem zatrudnienia.

Takim nowoczesnym centrum zdrowia (to już druga placówka we Wrocławiu - pierwszą otwarto na Psim Polu), leczącym według nowoczesnego modelu jest Centrum Zdrowia Psychicznego przy Powstańców Śląskich.

Michał Stachów - prezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego podczas otwarcia CZP tłumaczył, że aby we Wrocławiu mogły powstać podobne placówki, potrzeba w pierwszej kolejności podzielić miasto na obszary – Jedno centrum nie może mieć pod swoją opieką więcej niż 200 tys. mieszkańców – mówił.

– Miasto Wrocław zostało podzielone na 5 obszarów: Psie Pole, Krzyki, Fabryczna, Śródmieście i Stare Miasto. Natomiast dzięki współpracy i pomocy pana marszałka Marcina Krzyżanowskiego ustalono obszary odpowiedzialności terytorialnej na terenie województwa dolnośląskiego, gdzie Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego zostało wpisane jako docelowy podmiot do zaopiekowania populacji Wrocławia – sprecyzował Michał Stachów.

Od 1 lutego 2022 roku działa we Wrocławiu Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzielnicy Psie Pole, od października 2023 r. dołączyło drugie centrum – na dzielnicy Krzyki.

Warsztaty, pracownie, zajęcia kreatywne i nauka języków.

W nowootwartym centrum na Krzykach znajduje się punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny (podobnie jak w centrum na Psim Polu), gdzie zgłosić się może każdy wrocławianin. Na miejscu zawsze jest pielęgniarka oraz psycholog, a wizyta lekarska w pilnych przypadkach odbywa się w ciągu 72 godzin od zgłoszenia.

W CZP Krzyki działa także klub pacjenta z ciekawą ofertą. Prowadzone są zajęcia z arteterapii, biblioterapii, kreatywnego pisania, nauki języków, tai chi, tańca czy kulinoterapia. Dodatkowo dostępne są spotkania z doradcą zawodowym oraz prawnikiem. Wkrótce ruszy także poradnictwo dla seniorów i warsztaty biograficzne.

W naszym nowym Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław-Krzyki czerpiemy z doświadczenia zdobytego z przedsięwzięć realizowanych w CZP Psie Pole i naszych sukcesów w działaniach nastawionych na wsparcie pacjentów. W ramach poradni udzielane są porady lekarza, psychologa, psychoterapeuty, pielęgniarki oraz pracownika socjalnego.
Oliwia Kozak, kierownik obu placówek

Poradnia przy Powstańców Śląskich otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18. Ponadto pacjenci skorzystać mogą z Zespołu Leczenia Środowiskowego oddziału dziennego przy ul. Czechowa 36 oraz oddziału stacjonarnego z izbą przyjęć w szpitalu przy Wybrzeżu Korzeniowskiego 18.

Działania Centrów Zdrowia Psychicznego są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w rocznej kwocie 24 mln zł na CZP Krzyki (na ostatni kwartał 2023 r. to 6 mln zł), na CZP Psie Pole rocznie 13 mln zł, czyli 3,25 mln zł kwartalnie, co wynika z populacji mieszkańców będących pod opieką CZP – w przypadku Psiego Pola jest to 95 tys. mieszkańców, w przypadków Krzyków niemal 165 tys. osób.

W tym miejscu powstało nowe Centrum Zdrowia Psychicznego: