wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławianie otworzyli Centrum Pomocy Humanitarnej na Ukrainie
Uchodźcy mogą w Szegini otrzymać pierwszą pomoc, ogrzać się, odpocząć i zjeść mat. Centrum Pomocy Humanitarnej w Szegini
Uchodźcy mogą w Szegini otrzymać pierwszą pomoc, ogrzać się, odpocząć i zjeść

Grupa znajomych z Wrocławia aktywnie działa na rzecz uciekinierów z ogarniętej wojną Ukrainy. W miejscowości Szeginia, tuż za granicą polsko-ukraińską, otworzyli zaplecze sanitarne.

Reklama

– Ostatniej nocy [z 6 na 7 marca - przyp. red.] było -10 stopni Celsjusza. Nasze namioty były pełne uchodźców, którzy chcieli się ogrzać. Poczułam, że nasza praca ma sens – mówi Marta Nawrot-Górecka, która razem z mężem i przyjaciółmi chciała pomóc uciekającym przed wojną Ukraińcom.

Zaczęli od spontanicznej akcji transportu leków i środków opatrunkowych na teren Ukrainy - w ciągu dwóch dni zebrali transport najpilniejszych leków specjalistycznych i dostarczyli go do Szpitala Wojskowego pod Kijowem. Wrocławianie przekonali się, że ich działalność może być długofalowa.

 mat. Centrum Pomocy Humanitarnej mat. Centrum Pomocy Humanitarnej

Pomoc na granicy. Hipotermia i poród

Dlatego otworzyli centrum pomocy we wsi Szeginia, tuż za przejściem granicznym w Medyce. Pierwszy namiot rozbili w sobotę (5 marca). Teraz jest ich 11, z czego w czterech przygotowywane są posiłki.

Mamy ambulatorium, wydajemy kawę i herbatę, dla dzieci batoniki i cukierki. U nas uchodźcy mogą odpocząć, położyć się na łóżku polowym. Ratownicy medyczni zaopatrują osoby wymagające pierwszej pomocy, mamy do czynienia głównie z hipotermią. Był również pacjent onkologiczny, przyjęliśmy poród. Na szczęście jest wśród nas położna. Z pomocy skorzystało już 2 tys. osób
opowiada Marta Nawrot-Górecka, która koordynuje działania pomocowe z Wrocławia

– Odbieram telefony nawet o 3 w nocy. Kontaktuję się ze sponsorami, porozumiewam z mężem Wojciechem, który koordynuje akcję na Ukrainie – dodaje.

Mowa m.in. o współpracy ze stowarzyszeniem TRATWA, które zarządza Czasoprzestrzenią - tam bez przerwy zbierane są dary dla potrzebujących. Centrum Pomocy Humanitarnej w Szegini ma w dawnej Zajezdni Dąbie własny kąt, gdzie zbiera potrzebne produkty.

– Potrzebujemy kocy, ciepłej odzieży, termoforów, ciepłych skarpet. Docierają do nas głównie matki z dziećmi. Heroski, które z trójką dzieci na rękach pokonują pieszo kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt km. To niewyobrażalny wyczyn. U nas mogą złapać oddech – wyjaśnia Nawrot-Górecka.

Jak można pomóc Centrum Pomocy Humanitarnej w Szegini?

W namiotach w Szegini są nagrzewnice, ale nadal za mało. Potrzebne są generatory prądu. I przede wszystkim ręce do pracy oraz transport.

Mamy kilku wolontariuszy, na stałe ośmiu medyków, dojeżdżają strażacy z OSP i polski lekarz ze Lwowa. Potrzebujemy jednak wolontariuszy do obsługi punktu gastronomicznego. Prosimy o pomoc pełnoletnie osoby, które mają dobre serca i wiedzą, że czeka je ciężka praca, nawet po kilkanaście godzin dziennie
podkreśla wrocławianka

Ważny jest również transport. W poniedziałek do Szegini przewożonych jest 1,5 t towarów, a będzie ich więcej.

Centrum Pomocy Humanitarnej w Szegini mat. Centrum Pomocy Humanitarnej

Stąd apel do firm i prywatnych kierowców z busami o kontakt pod numerami telefonów: 692 538 527 lub 796 035 302. Ważne, żeby kierowcy posiadali paszport, gdyż szybciej przejadą przez granicę. Ukraina nie jest w strefie Schengen i odprawa z dowodem osobistym trwa dłużej. Wizy nie są potrzebne.

Jak wesprzeć Centrum Pomocy Humanitarnej z zapleczem medycznym w Szegini? Można zebrać dary i zostawić je w Czasoprzestrzeni podkreślając, że przeznaczone są właśnie dla Szegini. Można również zostać wolontariuszem i wyjechać na granicę. Kolejną możliwością jest dokonanie wpłaty na portalu zrzutka.pl.

Informacje na bieżąco z działalności Centrum można znaleźć na Facebooku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl