wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo

Wojna w Ukrainie. Wrocław pomaga potrzebującym. Jak pomagać mądrze

Wrocław zadeklarował chęć pomocy Ukrainie fot. Grzegorz Rajter
Wrocław zadeklarował chęć pomocy Ukrainie

24 lutego wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium Ukrainy, której obywatele potrzebują pomocy. Polskie organizacje pomocowe zorganizowały zbiórki na rzecz Ukraińców. Sprawdźcie, w jaki sposób można zaangażować się we wsparcie osób dotkniętych wojną. Wrocław też pomaga, a prezydent Jacek Sutryk apeluje o mądre i spokojne działania.

Prezydent Jacek Sutryk zapowiedział, że miasto dołoży wszelkich starań, aby wspomóc potrzebujących z Ukrainy. Przy okazji przyznał, że otrzymał już mnóstwo sygnałów świadczących o zaangażowaniu mieszkańców – zarówno ze strony Polaków, jak i Ukraińców. Miasto na bieżąco zamierza informować o możliwych formach pomocy.

Szukasz informacji – zadzwoń

Urząd do Spraw Cudzoziemców uruchomił infolinię dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską. Jej numer: +48 47 721 75 75.

Informacje także na: www.ua.gov.pl, pomagamukrainie.gov.pl

Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00

Czytaj więcej: Wojna. Rosja zaatakowała Ukrainę [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Wrocław pomaga Ukrainie. Kto organizuje pomoc

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Fundacja Ukraina

Gdzie udzielane są informacje

Przejście Dialogu

WroMigrant

Instytut Praw Migrantów

Odpowiada na pytania dotyczące prawnych aspektów sytuacji na Ukrainie. Wątpliwości dotyczące między innymi możliwości przekroczenia granicy można rozwiać na kilka sposobów:

Instytut Praw Migrantów bezpłatnie udziela migrantom pomocy prawnej i informacyjnej.

Te strony na Facebooku warto śledzić

Bezpłatna pomoc prawna

Okręgowa Izba Radców Prawnych (OIRP)

OIRP we Wrocławiu zapewnia pomoc prawną wszystkim osobom potrzebującym. Radcowie dyżurują stacjonarnie w Przejściu Dialogu (ul. Świdnicka 19) codziennie w godzinach 9.00-20.00 oraz telefonicznie.

Instytut Praw Migrantów

Zbiórki we wrocławskich szkołach

Zbierane będą m.in.:  żywność, ale tylko ta długoterminowa jak makaron, ryż, konserwy itd. oraz śpiwory, koce, środki higieny osobistej takie jak pasty do zębów, bielizna, pieluchy, w tym pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ale także świece, baterie czy zapalniczki i apteczki.
Dary będą zbierane od poniedziałku we wszystkich szkołach na terenie Wrocławia. Następnie zebrane dary ciężarówkami będziemy przewozić na Ukrainę.

Bardzo ważne jest, aby dary przekazywać w kartonach z informacją, co znajduje się w środku! Prosimy nie zaklejać kartonów oraz pamiętać o tym, aby pojedyncza paczka nie była zbyt ciężka.

Szczegóły.

Zbiórki: Czasoprzestrzeń przy ul. Tramwajowej oraz Sektor 3 przy ul. Legnickiej

Co zbieramy:

Czasoprzestrzeń czynna codziennie od 9 do 22.

Centrum Sektor 3 od 7 marca 2022 otwarte codziennie w godz. 9.00-20.00.

Przedsiębiorcy mogą pomóc

ARAW - Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej będzie tworzyć bazę firm, które w przypadku kolejnych osób przybywających zza wschodniej granicy mogłyby zaoferować im pracę. Kontakt [email protected]

Koncerty, akcje, manifestacje

Organizacje, inicjatywy, pomoc, zbiórki

Stowarzyszenie Nomada

Nomada twory  bazę mieszkań dla uchodźczyń i uchodźców we Wrocławiu. Wolne miejsca można zgłaszać na [email protected]

Zbiórki na rzecz pomocy Ukrainie

Fundacja Ukraina

Dane do przelewu

Fundacja Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Na pomoc humanitarną, ewakuację ludności oraz wsparcie psychologiczne dla dzieci:

Polska Akcja Humanitarna

Caritas Polska

Pomóc można na trzy sposoby:

Caritas Diecezji Wrocławsko – Koszalińskiej Kościoła Greckokatolickiego

Polski Czerwony Krzyż

Środki na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie pozostałych priorytetowych potrzeb:

Solidarni z Ukrainą

Zbiórka Fundację Pomagam.pl we współpracy z Fundacją Nasz Wybór", która działa na rzecz Ukraińców w Polsce od 2014 roku.

Polska Misja Medyczna

Zajmuje się udzielaniem pomocy medycznej ofiarom konfliktów zbrojnych czy katastrof naturalnych.

UNICEF Polska

Na zapewnienie potrzebującym wsparcia medycznego i zakup najpotrzebniejszych środków medycznych.

Fundacja Ptach (Wrocław)

Fundacja pomaga ludności cywilnej i dzieciom. Zbiórkę kosztów na ewakuacji i pomocy rodzinom i dzieciom

#RazemDlaUkrainy

Zbiórka na rzecz polskich organizacji niosących pomoc ofiarom wojny na terenie Ukrainy i Polski, które już działają a nie mają obecnie czasu na zbieranie środków. Pieniądze będą przekazane: Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Dla Wolności, Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Uniters, Fundacja Cor Ignis.

Fundacja Uniters

Fundacja znana z organizacji akcji „Święta bez Tata” uruchomiła pilną zbiórkę na zakupu leków i wyposażenia ochronnego

Fundacja Ocalenie

Fundacja wspiera uchodźców m.in. psychologicznie. Zbiórka na dodatkowych specjalistów

Fundacja HumanDoc

Prowadzi akcję Misja Ukraina - pomoc na ewakuację dzieci i osób starszych z atakowanych terenów

Fundacja Avalon

Obecnie Fundacja Avalon prowadzi zbiórkę na Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami, które natychmiast potrzebują wsparcia zarówno w Polsce, jak i na terenie broniącej się Ukrainy.

ELEOS Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia

Na pomoc uchodźcom bezpośrednio na granicy oraz wszystkim tym, którzy znajdą się na terytorium Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej.

Narodowy Bank Ukrainy