4. Blisko 110 tys. zł z budżetu miasta na studenckie projekty naukowe

Fundusz Aktywności Studenckiej to inicjatywa prezydenta Wrocławia, której celem jest wsparcie najbardziej twórczych i ambitnych projektów studenckich. W jego pierwszej edycji blisko 110 tys. zł podzielono na 25 projektów.

Program FAST został ogłoszony przez prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka w lutym przy okazji inauguracji Academic Box, innego projektu miejskiego, koordynowanego przez Wrocławski Park Technologiczny, oferującego nową przestrzeń warsztatowo-koncepcyjną dla kół naukowych.

To program przeznaczony głównie do kół naukowych uczelni. Dofinansowanie mogą zyskać zarówno działania czysto naukowe na najwyższym poziomie, jak i wynalazczo-wdrożeniowe oraz artystyczne i społeczne.

Komisja konkursowa w pierwszym naborze wniosków Funduszu Aktywności Studenckich (FAST) rozpatrzyła 36 propozycji projektowych. Ich jakość przerosła spodziewane oczekiwania komisji konkursowej: kreatywność, poziom naukowy i  wdrożeniowa pomysłowość  wywarły bardzo pozytywne wrażenie w trakcie pracy nad oceną złożonych propozycji.

Ostatecznie komisja rekomendowała prezydentowi Wrocławia 25 propozycji do dofinansowania. Wartość dotacji dla pojedynczego projektu wynosi się od  2 tys. zł do ponad 7 tys. zł. Łącznie w ramach pierwszego naboru wniosków miasto przekaże blisko 110 tys. zł na projekty studenckie.

Poznaj szczegóły dotyczące Funduszu Aktywności Studenckiej (FAST)

Obok wysokiego poziomu merytorycznego większości wniosków oraz pomysłów na ciekawe innowacje uwagę wśród przedstawionych propozycji zwraca także pomysłowość w zakresie tworzenia prostszych i tańszych rozwiązań od powszechnie oferowanych.

Roboty, energetyka odnawialna, dramaty Karpowicza

Każdy z dofinansowanych projektów będzie obejmował otwarte warsztaty dla mieszkańców z danej dziedziny.

Wśród nagrodzonych przedsięwzięć studenckich są m.in.:

• projekt układu sterowania i napędu dla ręcznych wózków inwalidzkich – rozwiązanie jest uniwersalne – będzie pasować do każdego wózka i jest tańsze od gotowych modeli;
  • projekt badań nad nowymi „punktami uchwytu” dla leków przeciwnowotworowych prowadzone częściowo w stanie nieważkości – we współpracy m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną;
  • projekt autonomicznego robota terenowego wykrywającego i zbierającego atrapy min lądowych;
  • innowacyjne i tańsze rozwiązania z zakresu energetyki odnawialnej;

Są także: zastosowania sztucznej inteligencji, rzeczywistość wirtualna, ale także projekty artystyczne, teatralne m.in. inscenizacji twórczości Tymoteusza Karpowicza, czy prób wprowadzenia do „scenicznego instrumentarium  teatru” zmysłów: dotyku, wibracji dźwięku i węchu – inspirowanych doświadczeniem postrzegania świata przez osoby niewidome. Ten projekt zakończy się warsztatami dla mieszkańców pozwalającymi wcielić się uczestnikom w sposób odczuwania, odbierania świata przez osoby niewidome.

Zobacz pełną listę laureatów FAST

Do końca roku 2020 r. planowane są jeszcze dwa nabory wniosków w ramach FAST. Najbliższy termin składania dokumentów: 30 czerwca 2020 r. Program i konkurs realizowane są przez Wrocławskie Centrum Akademickie (Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi Urzędu Miejskiego Wrocławia).

fot. PWr/mic