wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Budopol z Borka do wyburzenia? Jeżeli tak, to na osiedlu nie będą po nim płakać

Deweloper chce wyburzyć część biurowca Budopolu przy ul. Racławickiej i przerobić go na blok z mieszkaniami. W zarządzie osiedla słyszymy natomiast, że budynek musi być zniszczony całkowicie i że nigdy nie powinien był powstać.

Reklama

Deweloper Triada Dom w sprawie modernistycznego biurowca Budopolu przy ul. Racławickiej 17-19 (osiedle Borek) złożył w ratuszu wniosek o takim tytule: „Rozbiórka budynku garaży wolnostojących, budynku pawilonu biurowego i części budynku biurowego oraz przebudowa budynku biurowego wraz ze zmianą sposobu użytkowania na budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami oraz budowa dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi i zagospodarowaniem terenu”.

Ważą się losy budynku z Racławickiej

Czy to oznacza, że biurowiec będzie zrównany z ziemią lub pozostanie po nim tylko jakąś niewielka część? Przedstawicielka Triady Dom, Izabela Warzyńska, zaprzecza, twierdząc, że nie chodzi o pełną rozbiórkę, tylko o przebudowę ze zmianą funkcji na mieszkalną. Dodaje, że inwestycja jest na etapie koncepcji i jeszcze nie rozpoczęło się jej projektowanie. Deweloper czeka na rozpatrzenie wniosku przez urzędników.

W budynku pracowali np. lekarze, adwokaci i fotografowie. Wcześniej był siedzibą Dolnośląskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego. Na Borku stoi od 1978 roku. – Może reprezentować coś, co czasem klasyfikuje się jako późny modernizm, ale bliżej mu do typowego dla epoki budownictwa prefabrykowanego, gdzie styl nie odgrywał szczególnej roli, a był pochodną technologii – opisuje dr inż. arch. Joanna Majczyk z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

W sieci nie brakuje negatywnych komentarzy na temat stanu obiektu. Wytyka się mu brzydotę i złą kondycję techniczną. – Nikt nie będzie po nim płakać – mówi wprost Miłosław Czekaj, przewodniczący zarządu osiedla Borek. – Nigdy w tej lokalizacji nie powinien powstać – dodaje.

Część historycznego układu Borka

Jakiekolwiek działania podejmie deweloper, muszą być zgodne z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który w rejonie Racławickiej, Jastrzębiej i Wolbromskiej obowiązuje od 2017 roku.

W dokumencie jest napisane, że teren, na którym stoi Budopol, ma przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, usługi, zieleń rekreacyjną, parking i infrastrukturę techniczną. Ponadto jest w strefie ochrony konserwatorskiej jako część historycznego układu urbanistycznego osiedla Borek, wpisanego do gminnej ewidencji zabytków.

Przewodniczący zarządu osiedla zwraca ponadto uwagę na inne reguły: – Plan, w miejscu istniejącego biurowca, dopuszcza budowę dwóch budynków mieszkalnych lub usługowych o wysokości 15 lub 18,5 metra i cztery kondygnacje nadziemne plus ewentualnie piąta w poddaszu. Obliguje także do wykonania parkingu podziemnego. W zgodzie z nim istniejące budynki muszą zostać zatem całkowicie wyburzone i wybudowane nowe.

Nie znamy szczegółowych planów dewelopera, ale ewentualna przebudowana istniejącego budynku na mieszkania byłaby niezgodna z planem miejscowym i urząd miejski nie powinien wydać na nią pozwolenia.
Miłosław Czekaj

Przewodniczący przekazuje słowa okolicznych mieszkańców, którzy poinformowali radę, że przy budowie biurowca wykorzystywano materiały zawierające azbest, co determinuje szczególną ostrożność przy ewentualnym wyburzaniu obiektu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama