wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Biała księga z obrad Samorządowego Okrągłego Stołu we Wrocławiu przekazana Premierowi RP

Biała księga z obrad Samorządowego Okrągłego Stołu we Wrocławiu przekazana Premierowi RP

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Biała księga – efekt obrad Samorządowego Okrągłego Stołu we Wrocławiu została – w poniedziałek 13 czerwca – przekazana Prezydentowi RP, Andrzejowi Dudzie. Natomiast we wtorek 21 czerwca premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dokument to wynik wytężonej pracy samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, świata nauki i biznesu.

Reklama

Biała księga 21 czerwca trafiła do Premiera RP

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów samorządowcy spotkali się z premierem, któremu wręczyli Białą księgę, czyli 220-stronnicowe opracowanie rekomendacji i niezbędnych zmian prawnych w związku z przyjęciem przez Polskę 3 mln uchodźców z Ukrainy. Dokument – efekt obrad Samorządowego Okrągłego Stołu, który w maju odbył się we Wrocławiu – 13 czerwca otrzymał także Prezydent RP.

Z panem prezydentem Andrzejem Dudą ustaliśmy, że powołamy specjalny, wspólny zespół, który zajmie się na bazie białej księgi wypracowywaniem bardzo konkretnych rozwiązań legislacyjnych. Dziś nasz dokument, który przygotowywało 120 ekspertów  otrzymał premier
Prezydent Jacek Sutryk po spotkaniu z Premierem RP

W spotkaniu z premierem udział wzięli m.in. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, Marcin Krupa, prezydent Katowic, ale także przedstawiciele: Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich i Związku Gmin Wiejskich RP.

Spotkanie samorządowców w kancelarii Prezesa Rady Ministrów UMW
Spotkanie samorządowców w kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Polacy okazali wielkie serce, ale teraz pilnie potrzebujemy rozwiązań systemowych. Niezbędna jest realna polityka migracyjna, której domagamy się od wielu miesięcy.  1 września jeszcze więcej dzieci naszych przyjaciół z Ukrainy pójdzie do polskich szkół. A zamiast realnej pomocy państwa dostajemy HiT. Wiele osób będzie chciało pozostać w Polsce. Poza edukacją, najważniejszym wyzwaniem dla państwa i samorządów jest brak mieszkań, które są potrzebne zarówno dla młodych Polek i Polaków,  jak i naszych przyjaciół z Ukrainy. Niestety program „Mieszkanie +” okazał się pustym hasłem.
podkreśla Jacek Karnowski, Prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, prezydent Sopotu

Samorządowcy podczas spotkania z Mateuszem Morawieckim zwracali także uwagę m.in. na coraz trudniejszą sytuację finansową JST. O konieczność zmiany modelu finansowania samorządów apelował Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Samorządowy apel o systemowe zmiany w finansowaniu DPS-ów

We wtorek 21 czerwca samorządowcy brali udział w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wiele spraw niepokoi polskich włodarzy miast, miasteczek i wsi. Galopująca inflacja, podwyżki, rosnące oczekiwania różnych grup społecznych co do podwyżek pensji.

Jako samorządowcy jesteśmy najbliżej realnych problemów ludzi. Widzimy i czujemy ich niezadowolenie z wszechobecnej drożyzny. M.in. o tym mówiliśmy premierowi podczas spotkania w stolicy. Zwracaliśmy także uwagę na konieczność wyrównania pensji pracowników DPS-ów z pracownikami placówek medycznych, którzy od lipca, decyzją rządu, otrzymają podwyżki. To właściwy kierunek, ale pracownicy o podobnym zakresie obowiązków i podobnych kwalifikacjach powinni zarabiać podobne pieniądze.
mówił Jacek Sutryk Marlenie Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, która brała udział w spotkaniu z samorządowcami

W związku z tym, że problem za niskich płac w domach pomocy społecznej ma charakter ogólnopolski to jednak nie koniec działań samorządowców w tej sprawie.

Dwanaście największych miast zrzeszonych w ramach Unii Metropolii Polskich, będzie wspólnie apelowało do premiera i polskiego rządu o szybkie, niezbędne systemowe rozwiązania, które pozwolą samorządom podnieść płace i standard opieki w DPS-ach na terenie całego kraju. Stanowisko w tej sprawie będzie zawierało konkretne rekomendacje i propozycje rozwiązań. Dokument zostanie przekazany do KPRM w najbliższych dniach.

Biała księga 13 czerwca trafiła do Prezydenta RP

13 czerwca organizatorzy Okrągłego Stołu spotkali się z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzejem Dudą.

Ta księga mówi o wyzwaniach systemowych, o wsparciu uchodźców zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym. Główny ciężar związany z przyjęciem uchodźców spoczywa bowiem na samorządzie i organizacjach społeczeństwa obywatelskiego. Kiedy ten pierwszy etap pomocowy minął, jesteśmy zainteresowani rozwiązaniami systemowymi. W Białej Księdze zawarte są propozycje bardzo konkretnych zmian w przepisach, które chcielibyśmy jak najszybciej zaimplementować do polskiego porządku prawnego
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Samorządowcy przekazali prezydentowi Dudzie Białą Księgę dot. uchodźców z Ukrainy Fot. UMW
Samorządowcy przekazali prezydentowi Dudzie Białą Księgę dot. uchodźców z Ukrainy

Podczas spotkania z Andrzejem Dudą poruszony został również temat konieczności udzielania samorządom wsparcia finansowego. Wypracowany podczas Samorządowego Okrągłego Stołu zbiór rekomendacji i postulatów Prezydentowi RP wręczyli: prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak.

Ostatnie liczne zmiany w przepisach - głównie podatkowych - dość istotnie osłabiły polski samorząd. Bez wzmocnienia finansowego polskiego samorządu, bez środków krajowych i europejskich, na które czekamy, realizacja tych postulatów i rekomendacji nie będzie możliwa
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

W Białej Księdze znalazły się między innymi kwestie ułatwienia dostępu do pracy dla nauczycieli, lekarzy czy pielęgniarek z Ukrainy, finansowania nauki języka, zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc w szkołach i przedszkolach oraz budownictwa mieszkaniowego – z myślą zarówno o Ukraińcach, jak i młodych Polakach.

Biała księga 10 czerwca przekazana Senatowi RP

Wcześniej dokument trafił w ręce Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. W imieniu samorządowców przekazali go Jacek Karnowski, szef Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski oraz wiceprezydent Wrocławia Sebastian Lorenc i prezes Forum Migracyjnego Agnieszka Kosowicz.  

Samorządowcy zawsze dotrzymują słowa. Zgodnie z tym, co zapowiedzieliśmy podczas Samorządowego Okrągłego Stołu we Wrocławiu, dziś na ręce Marszałka Senatu w postaci Białej Księgi, przekazujemy efekt pracy samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, naukowców, przedsiębiorców, przedstawicieli kościoła, rządu i samych uchodźców. To rekomendacje w sprawie kryzysu uchodźczego wypracowane wspólnie, we wzajemnym zaufaniu
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, szef Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski

Biała księga w Senacie RP materiły prasowe
Biała księga w Senacie RP

– Dzisiaj, ta księga jest repetytorium wiedzy na temat stanu faktycznego oraz potrzeb, rozwiązań systemowych na najbliższe lata – podkreślał Sebastian Lorenc, wiceprezydent Wrocławia.– Odpowiedź na obecną sytuację wymaga współpracy, bez niej stajemy się nieskuteczni. Praca nad Białą Księgą pokazała kolejny raz, że warto się słuchać. Już w rozmowie samorząd-organizacje pozarządowe-akademia wszyscy dużo się dowiedzieliśmy. Zachęcamy więc rząd do wspólnego szukania rozwiązań – powiedziała Agnieszka Kosowicz, prezes Forum Migracyjnego.  Już ponad dwa lata temu, samorządowcy apelowali do rządu o wprowadzenie rozwiązań systemowych i przygotowanie spójnej, sprawiedliwej dla wszystkich uchodźców polityki migracyjnej. Ten głos nie został jednak wysłuchany i w obliczu tragedii na Ukrainie, to właśnie samorządowcy, będący na pierwszej linii niesienia pomocy, zainicjowali tak symboliczny w historii Polski – kolejny okrągły stół.  

Biała księga 7 czerwca u Donalda Tuska 

7 czerwca 2022 r., podczas spotkania we Wrocławiu, prezydent Jacek Sutryk przekazał egzemplarz Białej Księgi przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej, Donaldowi Tuskowi.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przekazuje Białą Księgę Donaldowi Tuskowi, Wrocław 7 czerwca 2022. fot. Maciej Kulczyński
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przekazuje Białą Księgę Donaldowi Tuskowi, Wrocław 7 czerwca 2022.

Biała księga – wspólna praca

Hala Stulecia gościła uczestników Samorządowego Okrągłego Stołu w dniach 8-9 maja, jednak prace nad rekomendacjami rozpoczęły się kilka tygodni wcześniej. Zestaw propozycji przygotowało ponad 120 ekspertów, samorządowców, a także przedstawicieli NGO, świata nauki i biznesu, którzy pracowali nad ośmioma obszarami, m.in. rynkiem pracy, mieszkalnictwem, edukacją i nauką, bezpieczeństwem, finansami czy legislacją.

W samych obradach brało udział około 500 osób, m.in. reprezentanci Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej, Pracodawców RP, Fundacji Ukraina, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Konfederacji Lewiatan czy Polskiej Akademii Nauk.

Udział w wydarzeniu wzięli też przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji takich jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja im. Stefana Batorego, rektorzy uczelni, członkowie Parlamentu i Komisji Europejskiej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Kancelarii Prezydenta RP.

Ponad 220-stronnicowe opracowanie zawiera pełne rekomendacje najpotrzebniejszych zmian prawnych w związku z przyjazdem do Polski 3 mln uchodźców z Ukrainy.

Inicjatorem spotkania, które odbyło się we Wrocławiu 8-9 maja 2022 r., był Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski.

My, Polacy, byliśmy uchodźcami i jesteśmy narodem emigrantów. Dziś stajemy przed wielką, dziejową szansą. To, jak przyjmiemy naszych gości, zdefiniuje nas na lata. Mam nadzieję, że tej szansy nie zmarnujemy. Bo historia nam tego nie wybaczy
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, prezes Ruchu Samorządowy TAK! Dla Polski

Samorządowy Okrągły Stół w sprawie uchodźców z Ukrainy

Ponad 120 ekspertów, samorządowców, działaczy NGO, związkowców, przedstawicieli nauki, świata biznesu i nauki przez dwa dni pracowało nad „Białą księgą” rekomendacji zmian prawnych w związku z przybyciem do Polski ponad 3 milionów uchodźców z Ukrainy. 8 i 9 maja we Wrocławiu odbył się Samorządowy Okrągły Stół w tej sprawie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama