wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 19°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Aula Leopoldyńska: Trwa renowacja fresków nad audytorium

Fot. Alina Metelytsia/Uniwersytet Wrocławski

Bardzo zaawansowane są prace konserwatorów sztuki przy renowacji fresków nad audytorium w Auli Leopoldyńskiej. Okazało się, że ocalało więcej oryginalnej materii malowidła niż spodziewali się specjaliści.

Reklama

Piętnastoosobowy zespół konserwatorów zabytków pracuje w Auli od sierpnia 2020 roku. Rusztowanie zajmuje całą centralną część reprezentacyjnej sali w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Specjaliści zajmują się renowacją największego fresku, który przedstawia apoteozę Mądrości Bożej oraz personifikacje nauk i sztuk.

– Ocalało nadspodziewanie dużo oryginalnego malowidła – mówi dr Łukasz Krzywka, historyk sztuki, pełnomocnik rektora UWr ds. zabytków. – Na razie jesteśmy na etapie wypełniania ubytków nowym tynkiem.

Alegoria ładna, lecz nie barokowa

Podczas prac trafiono na duże uzupełnienie malunku, które powstało już po wojnie. Ten fragment przedstawia jedną z alegorii.

– To jest przykład dobrego impresjonistycznego malarstwa w stylu szkoły krakowskiej, który jednak nie ma nic wspólnego z malarstwem barokowym – mówi historyk sztuki. – Uzgodniliśmy z panem rektorem, że ten fragment zostanie zachowany. Wymaga to tak zwanego transferu całego malunku wraz z kawałkiem tynku. Będzie on prezentowany w Muzeum Uniwersyteckim.

Renowację przechodzą także freski nad oknami oraz na tylnej ścianie sali, pod balkonem. W tym ostatnim miejscu zaplanowano odtworzenie malowanych drzwi. Podczas prac odkryto, że pod powojennym malunkiem zachował się oryginalny, barokowy.

Dr Łukasz Krzywka: – Ostatnim etapem prac w Auli Leopoldynskiej będzie renowacja posadzki. Musimy także zaprojektować oświetlenie i klimatyzację. Przy sprzyjających warunkach sala będzie dostępna wiosną 2022 roku.

Aula nazwana ku czci cesarza Leopolda I została wzniesiona w latach 1728-1732. Pierwszy remont - po zniszczeniach po wojnach śląskich - przeszła już w 1788 roku. Potem konserwatorzy jeszcze kilkanaście razy pracowali w barokowym wnętrzu – po raz ostatni w latach 70. XX wieku.

Fot. Alina Metelytsia/Uniwersytet Wrocławski

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama