wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wolant wrócił na Rynek. Znany artysta ma swego krasnala

Wąsaty krasnal o twarzy Stanisława Wolskiego siedzi pod latarnią w pobliżu fontanny. W tym miejscu na przełomie lat 80. i 90. Działał uliczny Teatr Trzy Szafy wymyślony i prowadzony przez Stanisława Wolskiego, przez przyjaciół nazywanego Wolantem.

- Wolant wrócił na Rynek – komentowali przyjaciele artysty.

Wolski był autorem piosenek, przedstawień, spektakli ulicznych i happeningów. Założył alternatywny zespół "Theatrum 70", w latach 1794-1982 należał do zespołu Teatru Kalambur, współpracował z Teatrem Klinika Lalek. Często pojawiał się w filmach i serialach produkowanych we Wrocławiu.

Był pomysłodawcom i realizatorem pierwszych we Wrocławiu świąt ulic - w jego przypadku Święta ul. Lwowskiej. Z Wrocławiem był związany od 1958 r. Zmarł 25 lutego 2021 r.

Staszek leczył śmiechem

Z okazji odsłonięcia figurki na plac Gołębi przyszło kilkudziesięciu przyjaciół Stanisława Wolskiego, aktorów, malarzy, rzeźbiarzy, reżyserów, muzyków, przedstawicieli urzędów i instytucji artystycznych. W spotkaniu wzięła udział córka bohatera – Karolina.

Galeria zdjęć

Najmocniej było reprezentowane środowisko kawiarni artystycznej Kalambur. Zresztą wydarzenie przygotowano z inicjatywy Fundacji Kalambur, Stowarzyszenia Europejskich Więzi i przy udziale prezydenta Wrocławia.

- Stanisław Wolski tworzył artystyczny klimat Wrocławia – wspominał Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Byłeś jednym z najbardziej niezależnych duchem. Twój teatr to był obszar wolny od jakiejkolwiek presji, od jakiejkolwiek dyktatury. Miałeś w sobie coś z satyryka. Byłeś człowiekiem, który leczy śmiechem.
Jerzy Bielunas, reżyser teatralny, przyjaciel Stanisława Wolskiego

Przyjaciele w nadzwyczajny sposób uczcili artystę. W momencie odsłaniania figurki na placu Gołębim rozświergotały się drewniane ptaszki – rekwizyt i ich dźwięk nieodłącznie kojarzą się z postacią popularnego wrocławianina.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama