wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Prawdziwe dzieło sztuki! Wyjątkowy album z okazji 40-lecia Art Cafe Kalambur

To wydawnictwo może wzbudzić prawdziwe pożądanie, nie tylko fanów wrocławskiej Kawiarni Artystycznej „Pod Kalamburem”, ale miłośników białych kruków. Wydano tylko 600 egzemplarzy, w wyjątkowo ekskluzywnej szacie graficznej. Na 267 stron znajdziemy aż 424 zdjęcia ze słynnej kawiarni, która podwoje otworzyła na Kuźniczej 29a w 1983 roku. Spotkanie promocyjne książki w środę 8 lutego w Tajnych Kompletach.

Reklama

To miało być pierwotnie wyjątkowo radosne świętowanie 40-lecia Kalambura, ale 25 grudnia 2022 roku odszedł Bogusław Litwiniec, założyciel Teatru Kalambur i Kawiarni „Pod Kalamburem”. Uroczystości nabrały innego wymiaru. Przełożono też promocję wyjątkowego albumu wydanego nakładem Fundacji Kalambur, Ośrodka Kultury i Sztuki i Fundacji Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, a przygotowanego przez Michała Litwińca, którego ojciec Bogusław „nakierował na dobrą i ciekawą drogę życia, w kulturze” (jak pisał syn we wspomnieniu).

Teraz spotkanie zostało ustalone na środę 8 lutego o 18.00 w Tajnych Kompletach w Przejściu Garncarskim. Spotkają się tam zarówno Michał Litwiniec, pomysłodawca i koordynator książki, Berenika Nikodemska, która robiła reaserch i opracowanie części z lat 1982-2002, redaktor publikacji Łukasz Plata, Jan Stolarczyk (autor, bywalec, juror w kalamburowych konkursach literackich) i odpowiedzialny za skład wyjątkowo ekskluzywnego tomu Jacek Drumowicz. 

Książka o Kawiarni „Pod Kalamburem” zachwyca

Kojarzycie krokodylicę wystającą z wanny na Kuźniczej 29a? Brzmi dość intrygująco, a to po prostu znak rozpoznawczy, że właśnie trafiliście do art cafe „Pod Kalamburem”. O otwartej 40 lat temu kawiarni powstała wyjątkowa monografia.

Wydrukowano tylko 600 egzemplarzy, a na 267 stronach poznamy historię kultowej kawiarni i, co najważniejsze, posłuchamy opowieści ludzi, którzy ją tworzyli. Tom wydany nakładem Fundacji Kalambur, Ośrodka Kultury i Sztuki i Fundacji Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza zawiera aż 424 zdjęcia, kolaże i plakaty, znajdziemy też wywiady z twórcami kawiarni, projektantami, animatorami, aktorami, managerami, bywalcami, fotografami i barmanami, kalendaria koncertowe i wystawowe, księgę gości klubu, a w indeksie aż 467 nazwisk, bo też w „Pod Kalamburem” bywał każdy, kto śmiał nazwać się prawdziwym wrocławianinem. 

Podczas spotkania promocyjnego w Tajnych Kompletach kupimy też książkę „40 lat Kawiarni Artystycznej Kalambur Art Cafe”. Publikacja dostępna jest również na www.sklep.okis.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl