wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego we Wrocławiu

1 sierpnia 2019 r. przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. We Wrocławiu hołd powstańcom został złożony m.in. przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. Punktualnie o 17.00, w Godzinę „W”, w całym mieście zawyły syreny.

Reklama

1 sierpnia 1944 r. dokładnie o godzinie 17.00 jednostki Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej (AK) oraz oddziały dyspozycyjne Komendy Głównej AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. W tym roku obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Została uczczona również we Wrocławiu.

Uroczystości 1 sierpnia we Wrocławiu

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godz. 16.45 pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej. Jak co roku, uczestnicy odśpiewali hymn, była minuta ciszy po zmarłym komendancie Ryszardzie Filipowiczu, prezesie Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem. Udział wzięły kompania honorowa X Wrocławskiego Pułku Dowodzenia i Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Godzina „W”.

Opublikowany przez Prezydent Wrocławia Jacek SutrykCzwartek, 1 sierpnia 2019

Sejm RP przyjął w środę 31 lipca uchwałę upamiętniającą 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W jej treści przypomniano, że powstanie było jedną z najbardziej tragicznych i heroicznych batalii polskich w II wojnie światowej oraz największą akcją zbrojną podziemia w Europie.

W rocznicę boju o pamięć narodu

Przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego hołd zwyciężonym, ale niepokonanym powstańcom oddali Stanisław Ułaszewski, prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który  przypomniał, że 1 sierpnia o godzinie „W” 45-tysięczny korpus Armii Krajowej w ramach akcji „Burza” rozpoczął powstanie, bój o wyzwolenie stolicy spod okupacji niemieckiej. – Powstanie miało trwać trzy dni, ale trwało aż 63 dni, bój okupiony heroizmem powstańców i ludności cywilnej miasta Warszawy, bój o pamięć narodu – podkreślał.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak mówił o tym, że 1 sierpnia wspominamy czas okupacji niemieckiej, być może najtrudniejszy w naszej ponadtysiącletniej historii. – Dziś pamiętamy o wszystkich żołnierzach państwa podziemnego, którzy, walcząc o honor, wolność, abyśmy mogli sami o sobie stanowić, walczyli  również o to, abyśmy dziś mogli żyć w Polsce wolnej i suwerennej. Mimo przegranej militarnej, gdyby nie pokolenie państwa podziemnego, nie byłoby roku 1989, dzisiejszej Rzeczpospolitej – zaznaczył wojewoda.

Podwójna deklaracja prezydenta

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk mówił, że armia powstańcza wyruszyła do walki z okupantem niemieckim, ale i do walki o niepodległą Polskę i podkreślił, że wielu powstańców po wojnie osiedliło się właśnie we Wrocławiu. – Wielu z nich przyjechało tutaj i zbudowało drugi dom. Dziś za to dziękujemy i chcemy złożyć podwójną deklarację. Będziemy o tym, co się wydarzyło 75 lat temu, pamiętać, nie dyskutować. Będziemy troszczyć się i zabiegać o to, co dla nas wywalczyliście, poświęcając swoje życie. Będziemy walczyć, pilnować, szanować wywalczonej przez was wolności i niepodległości – deklarował prezydent Wrocławia.

Oficjalne obchody:

 • 16.45 – rozpoczęcie uroczystości pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej: przemówienia okolicznościowe, Godzina „W", apel pamięci i salwa honorowa, złożenie kwiatów
 • 18.00 - msza święta w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu

O godz. 17.00 zostanie wyemitowany, z wykorzystaniem wszystkich posiadanych syren alarmowych, sygnał akustyczny „Ogłoszenie alarmu” (modulowany dźwięk syreny przez trzy minuty).

Rozmieszczenie syren alarmowych:

 1. ul. Swobodna 71
 2. ul. Piłsudskiego 62
 3. ul. Stalowa 62
 4. ul. Parkowa 18
 5. ul. Gołężycka 4a
 6. pl. Św. Macieja 21
 7. ul. Trzebnicka 42
 8. ul. Grabiszyńska 6
 9. ul. Kołłątaja 1-6
 10. ul. Nowowiejska 78
 11. ul. Rynek 9/11
 12. ul. Wojrowicka 58
 13. ul. Borowska 138
 14. ul. Krajewskiego 1/3
 15. pl. Powstańców Śląskich 20
 16. ul. Komandorska 118
 17. ul. Tramwajowa 2B
 18. ul. Pawia 35
 19. ul. Eluarda 51
 20. pl. Solidarności 1/3
 21. ul. Stabłowicka 147
 22. ul. Tęczowa 60
 23. ul. Krucza 49
 24. ul. Januszowicka 35/37
 25. ul. Reja 1/3
 26. ul. Poleska 46
 27. ul. Małopanewska 5
 28. ul. Koszykarska 2-4
 29. ul. Głubczycka 3
 30. ul. Kosmonautów 274
 31. ul. Czarnieckiego 5
 32. ul. Jugosławiańska 67
 33. ul. Solskiego 13
 34. ul. Sarbinowska 10
 35. ul. Brücknera 10

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama