Wysokość żłobkowego z ZUS-u
Żłobkowe z ZUS-u to maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko: w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
W tym roku przewidywana liczba dzieci objętych wsparciem ma wynieść, co najmniej 110 tys. dzieci. Jak dotąd złożono wnioski o tzw. żłobkowe obejmujące ponad 73 tys. dzieci. To blisko 70 proc. wszystkich uprawnionych.
Żłobkowe wypłacane na konto
– Dofinansowanie będziemy wypłacać bezpośrednio na konto placówki zajmującej się dzieckiem. Ale wniosek musi złożyć rodzic – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Dofinansowanie dotyczy okresu, który nie jest objęty rodzinnym kapitałem opiekuńczym (RKO). Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka).
Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie. Nie obowiązuje kryterium dochodowe.
Na jaki okres przysługuje żłobkowe?
Dopłatę można dostać od 1 kwietnia 2022 r., ale z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.
Gdzie i jak złożyć wniosek na żłobkowe?
Aby skorzystać z dofinansowania obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, trzeba złożyć do ZUS wniosek:
- DZ-R – jeśli jesteś matką albo ojcem dziecka (instrukcja jak złozyć wniosek DZ-R, plik doc 2,2mb);
- DZ-O – jeśli sprawujesz pieczę zastępczą nad dzieckiem, jesteś opiekunem prawnym, faktycznym lub inną osobą, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem (instrukcja jak złożyć wniosek DZ-O, plik doc 2,2mb);
- DZ-D – jeśli jesteś dyrektorem: placówki opiekuńczo-wychowawczej, opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego (instrukcja jak złozyć wniosek DZ-D, plik doc 1,6mb).
Taki wniosek trzeba również złożyć, jeśli będzie zmiana żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna.
Wnioski o dofinansowanie składa się tylko elektronicznie. Wszystkie wnioski (DZ-R, DZ-O, DZ-D) można złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Jeśli jesteś matką lub ojcem dziecka i masz numer PESEL, możesz złożyć wniosek DZ-R także przez:
- portal [email protected],
- swój bank, jeśli uruchomił taką usługę (lista banków, przez które możesz złożyć wniosek).
Jeżeli złożysz wniosek przez bank albo portal [email protected], a nie masz profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy Ci taki profil na podstawie danych z wniosku. Na adres e-mail, który podasz we wniosku, otrzymasz potwierdzenie założenia profilu, a na numer telefonu – jednorazowe hasło, które musisz zmienić przy pierwszym logowaniu do PUE ZUS. Hasło otrzymasz w SMS-ie z adresu „ZUS”.
ZUS założy Ci profil na PUE ZUS, abyś miał dostęp do informacji o swoim wniosku i dofinansowaniu oraz aby móc się z Tobą kontaktować.
Informacja o tym, że złożono wniosek o dofinansowanie, pojawi się na osobistym profilu na PUE ZUS – może to trwać do 48 godzin.
ZUS/jr