Do końca świata i o jeden dzień dłużej. We Wrocławiu gramy na okrągło. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka rozbrzmiewa w stolicy Dolnego Śląska nieprzerwanie od 30 lat. Po rocznej przerwie impreza powraca na Rynek. Tym razem zbieramy pieniądze na podniesienie standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.
Pomożecie?

30. Finał WOŚP Wrocław
W plenerze / Dla wszystkich / Wystawa / Akcje społeczne / Zdrowie / Eventy / Koncert Rynek we Wrocławiu
Atrakcje na Rynku
W dniu wielkiego finału na Rynek powrócą wraz z mieszkańcami wystawcy, towarzyszący imprezie od lat:
- Miasteczko motocyklowe
- Wystawa motocykli Harley Davidson
- Wystawa elektrycznych motocykli – projekt studentów Politechniki LEM Wrocław
- Muzyczna strefa Gitarowego Rekordu Świata
- Oficjalny sklep WOŚP
- Panthers Wrocław
- Golden Retriever WOŚP Wrocław
- Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenie Twierdza 14 z prezentacją sprzętu paramilitarnego
- Foodtruck – Tarczyński (aukcja Allegro sponsora głównego wrocławskiego Finału WOŚP)
- Dolnośląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
- Samochody od firmy Nawrot – sponsora motoryzacyjnego wrocławskiego Finału WOŚP
W Rynku oprócz wystaw na mieszkańców czekać będą stoiska gastronomiczne, foodtrucki i gorące napoje. Dla najmłodszych uczestników imprezy organizatorzy również przygotowali mnóstwo niespodzianek.
Czytaj też:
- Tenis z prezydentem, niebieski tramwaj i rakieta Hurkacza. Wrocławskie aukcje na WOŚP
- Konsulowie honorowi i prezydent Wrocławia grają razem z orkiestrą Jurka Owsiaka
- Kup tramwaj wrocławskiego MPK i wesprzyj WOŚP
- Rakieta Huberta Hurkacza na aukcji.
- Licytacja koszulki Jana Wójcika, syna legendarnego koszykarza Adama Wójcika
- Akademicki Wrocław po raz drugi gra dla WOŚP!
Przypomnijmy, że rok temu, pomimo trudnych warunków Wrocław uzbierał aż 1 mln 267 tys. zł. Zróbmy wszystko, żeby w tym roku udało się zgromadzić jeszcze więcej.
Studenci, barberzy i autobus MPK
Po raz kolejny Informacja Kulturalno-Sportowa Studentów (IKKS), przy wrocławskim Uniwersytecie Ekonomicznym organizuje turniej sportowy. Oprócz możliwości obejrzenia zaciętej rywalizacji, będzie można również wesprzeć Finał wrzutką do puszki. Początek o godz. 9 rano.
Od 24 do 30 stycznia potrwa 3. edycja wrocławskiego wydarzenia Barberzy dla WOŚP, które odbędzie się w Feniksie. Jak zapowiadają organizatorzy barberzy uczeszą, ogolą, ostrzygą, zajmą się waszymi brodami, wąsami i fryzurą. Do tego wypachnią i wystylizują, a wszystko to tylko dlatego, że macie wielkie serca i pomagacie innym.
W tym roku można też ponownie kupić autobus wrocławskiego MPK. To pomalowane w żółto-czerwone barwy Volvo, które w 2021 r. wylicytowano w Kaliszu. Jeśli chcecie, żeby wróciło do Wrocławia, weźcie udział w aukcji kaliskiego sztabu.
Zbiórki w tramwajach
Na tory w dniu 30. finału wyjedzie kultowa wrocławska „Stopiątka”, którą można wylicytować na aukcji dla WOŚP. Tramwaj będzie kursował w ścisłym centrum miasta w godz. 12.00-18.00, przejazd jest bezpłatny. Tego samego dnia będzie woził pasażerów cyklicznie tramwaj Maximum. To absolutny unikat, jedyny taki wagon zachowany w Polsce i jeden z nielicznych na świecie.

Zabytkowy tramwaj na WOŚP – Trasa
Spacery i wycieczki / Akcje społeczne / Spotkania Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Powstał w 1901 r. Trasa przejazdu: Opera – Świdnicka – Podwale – Krupnicza – Kazimierza Wielkiego – Widok – Opera. Godziny przejazdu: pierwszy odjazd z Opery o godz. 14, ostatni 18.30, częstotliwość co pół godziny (odjazdy z przystanku Opera).
Zbiórkę w obu tramwajach poprowadzą wolontariusze Sztabu ZHP Wrocław.
W Starym Klasztorze będzie studio wrocławskiego finału
Wydarzenia plenerowe to nie wszystko. Finały WOŚP słyną bowiem ze świetnych koncertów. W tym roku nie odbędą się w Rynku, a na dwóch scenach w klubie Stary Klasztor. Tradycyjnie rozpoczną się już dzień przed samym finałem, czyli w sobotę.
Finały Orkiestry w Rynku mają swój niezapomniany klimat
Tym razem już z udziałem publiczności, o której bezpieczeństwo zadbają organizatorzy, ściśle przestrzegający pandemicznych obostrzeń. Wszystkie występy będą transmitowane online.
W Starym Klasztorze powstanie również studio wrocławskiego Finału WOŚP, dzięki któremu będzie można śledzić rozmowy z gośćmi wspierającymi Orkiestrę oraz poznać aktualne wyniki wrocławskiej zbiórki.
W tym roku organizatorzy postawili mocno na wykonawców wrocławskich, którzy podczas wielomiesięcznych lockdownów mieli bardzo ograniczone możliwości koncertowania i każda możliwość występu jest bardzo ważna.
Dwa dni folku, rocka, punku i metalu
W sobotę 29 stycznia w Sali Witrażowej Starego Klasztoru zagrają m.in: folkowo-żeglarski zespół Za Horyzontem, wesoła ekipa z grupy W Stronę Portu, eklektyczny Znienacka Projekt, żywiołowa Orkiestra Samanta oraz grający happy folk Jan i Klan.
Natomiast w Sali Gotyckiej zapowiadają się zdecydowanie cięższe brzemienia. Podczas koncertu wROCK dla WOŚP zagrają doświadczeni punkowcy z 4Dziki, funkrockowa Uvaga, mieszający ska, funk i melodyjny rock Grey Fruit oraz nowofalowa Nowomowa i stawiający na oldschoolowy rock i metal Suchy Pion.
W niedzielę 30 stycznia w Sali Witrażowej wrocławskie wokalistki, znane między innymi z telewizyjnych programów The Voice of Poland i Szansa na sukces, zjednoczą siły jako Wroclove Girls. Dla WOŚP zaśpiewają Kasia Gaya, Anna Nguyen, Angelika Klimek, Jadwiga Tomczyńska, Nikola Warda, Monika Wiśniowska-Basel, Wiktoria Wlaźlik oraz związana z Gitarowym Rekordem Świata Martyna Bellini. Muzyczną atrakcją będzie występ formacji Handpans Projekt.
Handpan to jeden z najmłodszych instrumentów świata. Powstał w 2000 roku w Szwajcarii i szybko zdobył uwielbienie wśród ulicznych muzyków. Później wystąpi rewelacyjny indiepopowy skład Nago, a po nim wszystkie odcienie muzyki folkowej zaprezentują zespoły Żniwa, Rustica i Dziwoludy.
Kurowicki i jego punkowy Hurt na finał zabawy z WOŚP
Dużo będzie się działo na scenie w Sali Gotyckiej. Najpierw ogromna frajda dla najmłodszych uczestników WOŚP, którzy usłyszą zaśpiewane na żywo najpiękniejsze piosenki znane z filmowych bajek Disneya. Potem na scenie pojawią się goście spoza Wrocławia.
Rok temu grający alternatywne reggae duet No Logo & Maria Sadowska musiał odwołać koncert. Teraz zgodnie z daną fanom obietnicą zagra w Finale. Znany wrocławski muzyk Damian Szewczyk zaprezentuje materiał z płyty „Basem i barytonem”, a po nim wystąpi supergrupa WrocLove Guitar Top, która zagra wybrane przez publiczność gitarowe przeboje wszech czasów.
Finisz dwudniowych koncertów będzie naprawdę mocny. Zadba o to legendarny wrocławski zespół punkowy Hurt, który wykona swoje największe przeboje, w tym ukochaną przez kolejne pokolenia fanów, „Załogę G". Wokalista zespołu Maciek Kurowicki obiecał, że podczas koncertu da z siebie wszystko. Zapowiada się świetna zabawa.
Wszystkie występy będą transmitowane online. W Starym Klasztorze działać będzie studio wrocławskiego Finału WOŚP, dzięki któremu będzie można śledzić rozmowy z gośćmi wspierającymi Orkiestrę oraz poznać aktualne wyniki wrocławskiej zbiórki. W dniu wielkiego Finału na Rynek powrócą wraz z mieszkańcami wystawcy, towarzyszący imprezie od lat.
Postaw puszkę WOŚP w swoim sklepie albo biurze
Obecnie każdy chętny może postawić puszkę WOŚP w firmie, sklepie, czy biurze. W ten sposób zachęcimy odwiedzających do wspierania 30 finału. Wszelkie informacje znajdziemy na stronie z bazą wolontariuszy WOŚP. Pytania i wątpliwości w kwestii puszek stacjonarnych można kierować do Marty (puszki.stacjonarne[at]wosp-wroclaw.pl, 509615742).
Jak co roku, także 30. finał można wspierać poprzez wpłaty elektroniczne. Sztabowa zbiórka już działa. Każda osoba, która chce pomóc w ten sposób może to zrobić wpłacając pieniądze pod adresem eskarbonka.wosp.org.pl
Organizatorzy tłumaczą dlaczego tym razem WOŚP zbiera pieniądze na leczenie i diagnostykę wzroku dzieci.
– Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje – czytamy na stronie głównej WOŚP.
Dalej organizatorzy informują, że oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce, w oddziałach okulistyki dla dorosłych, działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski.
Okulistyka dziecięca wymaga wsparcia
W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Każdego roku na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów.

Bezpłatne badania wzroku w ramach akcji „Przejrzyj na oczy”
Akcje społeczne / Zdrowie / Dla dzieci Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są poza pogorszeniem ostrości wzroku, jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory.
Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych. W 2019 r. przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25 proc. stanowiły operacje guzów.
Specjaliści zwracają również uwagę na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.
Kupią specjalistyczny sprzęt do leczenia wzroku
Za zebrane, podczas 30 finału WOŚP, pieniądze zostanie zakupiony następujący sprzęt medyczny:
- angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci
- oftalmoskopy do badania dna oka
- lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka
- tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki)
- synoptofory do pomiaru kąta zeza
- urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń
- tomografia dna oka
- mikroskopy
- stoły operacyjne