wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 1 marca: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenia we Wrocławiu
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-1956 na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu Janusz Gajdamowicz / CH Zajezdnia
Na zdjęciu Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-1956 na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

Uroczystość pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego na cmentarzu Osobowickim zainaugurowała cykl wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu. 1 marca spotkania i debaty poświęcone żołnierzom niezłomnym zaplanowano w całej Polsce.

Reklama

Uroczystość przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-1956 na Osobowicach (organizowana przez wrocławski oddział IPN) ma co roku wyjątkowy charakter. Na nekropolii w bezimiennych grobach grzebani byli żołnierze organizacji antykomunistycznych i niepodległościowych zamordowani we wrocławskim więzieniu przy ul. Kleczkowskiej.

Spotkanie z synem Wyklętego

Wśród ofiar komunistów jest ppłk Ludwik Marszałek ps. Zbroja. Po zakończeniu wojny przyjechał do Wrocławia i objął funkcję kierownika Okręgu Wrocławskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Aresztowany w grudniu 1947 roku, został skazany na śmierć i w listopadzie 1948 r. rozstrzelany.

W środę, 1 marca (godz. 18.00) w Centrum Historii Zajezdnia (ul. Grabiszyńska 184) rozpocznie się spotkanie z synem ppłk Ludwika Marszałka - Krzysztofem Marszałkiem.

Fakir poległ w walce z Sowietami

Także na środę, 1 marca, zaplanowana została wrocławska premiera filmu dokumentalnego „Fakir. W imieniu Rzeczpospolitej” w reżyserii Tomasza Bożerackiego. Bohater tytułowy – Sergiusz Kościałowski ps. Fakir, po zajęciu Wileńszczyzny przez Armię Czerwoną nie złożył broni. Założył oddział, którym dowodził pod pseudonimem „Kapitan Grób”. Zginął w lutym 1945 r. w potyczce z Sowietami we wsi Raubiszki.

1 marca Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Święto zostało ustanowione w rocznicę śmierci siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepki, na których 1 marca 1951 roku wykonano w więzieniu mokotowskim w Warszawie wyroki śmierci.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl