wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Czwórka maluchów dzięki dopłatom do in vitro we Wrocławiu

Pierwsze dziecko, poczęte dzięki programowi in vitro we Wrocławiu, przyszło na świat w połowie lutego br. Teraz jest już czwórka maluchów: chłopiec, dziewczynka i para bliźniąt. Kolejnych kilkoro dzieci przyjdzie na świat w czerwcu i lipcu. Program leczenia niepłodności z budżetu miasta dofinansowywany jest od 2019 r.

Reklama

Program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Wrocławia w roku 2019” ruszył 15 kwietnia ub.r. i został przedłużony na kolejne lata.

W każdym roku programu miasto, na dofinansowanie do leczenia niepłodności, ma zabezpieczyć kwotę 2,1 mln zł (w 2019 r. było to 1,5 mln zł ). Docelowo do programu, kótry realizuje Kliniki INVICTA, a od tego roku również InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Wrocław, kwalifikować się będzie rocznie około 420 par zamieszkałych na terenie Wrocławia.

W ramach programu pacjenci mogą liczyć na dofinansowanie do specjalistycznych zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 5 tys. złotych. 

Program w czasie pandemii

Pod koniec 2019 roku w ciąży było prawie 50 kobiet, teraz jest ich kilkadziesiąt.

– Skuteczność leczenia metodą in vitro w grupie kobiet do 35 roku życia wynosi nawet 72%. Tyle pacjentek zachodzi w ciążę już po pierwszym zabiegu. W pozostałych grupach wiekowych blisko połowa par doczeka się upragnionych dwóch kresek – mówi Anna Trawińska, kierownik Kliniki INVICTA we Wrocławiu.

W tym roku, przez pandemię koronawirusa, na kilka tygodni konieczne było wstrzymanie niektórych procedur. Teraz, gdy są nowe rekomendacje towarzystw medycznych, pary znów mogą korzystać z zabiegów in vitro.

- Na etapie kwalifikacji, a także podczas leczenia, zwłaszcza na kluczowych jego etapach, pacjentów kierujemy na dodatkowe badania - testy serologiczne i genetyczne – wykluczające infekcję koronawirusem. Wdrożyliśmy też szereg innych, dodatkowych procedur zwiększających bezpieczeństwo pacjentów i personelu – mówi Anna Trawińska.

Kto i na jakich warunkach może skorzystać

Program miejski skierowany jest do par (kobieta i mężczyzna w związku małżeńskim lub partnerskim) mieszkających na terenie Wrocławia. Warunkiem jest zdiagnozowana niepłodność leczona przez minimum 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie lub istnienie bezpośrednich wskazań do zabiegu in vitro.

Więcej o zasadach czytaj tutaj.

materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl