wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Prywatni inwestorzy wybudują przedszkola publiczne na gruntach miejskich
Miasto wytypowało pakiet działek, które zostaną przekazane inwestorom w formie użytkowania wieczystego na 99 lat, pod budowę przedszkoli publicznych UM Wrocławia
Miasto wytypowało pakiet działek, które zostaną przekazane inwestorom w formie użytkowania wieczystego na 99 lat, pod budowę przedszkoli publicznych

W Żernikach, Lipie Piotrowskiej, Gaju i Sołtysowicach – prywatni inwestorzy wybudują przedszkola publiczne. Miasto wytypowało działki, które zostaną przekazane inwestorom w formie użytkowania wieczystego na 99 lat.

Reklama

W latach 2019 – 2021 Wrocław chce przygotować kolejnych 2 tys. publicznych miejsc przedszkolnych finansowanych przez miasto. Będą one powstawać w ramach współpracy z podmiotami prywatnymi, realizacji gminnych inwestycji, oraz nowego modelu realizacji inwestycji – budowa przedszkoli publicznych na gruntach miejskich przez podmioty prywatne .

– Miasto, po przeprowadzeniu analiz demograficznych i planistycznych, wytypowało pakiet działek, które zostaną przekazane inwestorom w formie użytkowania wieczystego na 99 lat, pod budowę przedszkoli publicznych – mówi Jarosław Delewski, dyr. Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wybór podmiotu realizującego inwestycję poprzedzony będzie przetargiem pisemnym. Przetarg ma charakter ofertowy. Zostanie w nim wybrana najciekawsza oferta, oceniana całościowo.

Zaproponowana cena za grunt nie jest najważniejszym kryterium. Oceniane będą m.in. koncepcja urbanistyczno – architektoniczna, przewidująca prowadzenie co najmniej 8 oddziałowego przedszkola (200 dzieci), koncepcja prowadzenia i funkcjonowania przedszkola – profil placówki, forma i zakres żywienia, czas pracy przedszkola, termin uruchomienia oraz doświadczenie w realizacji inwestycji i prowadzeniu placówek edukacyjnych.

Preferencyjne warunki i kontrola inwestycji

Forma użytkowania wieczystego polega m .in. na tym , że inwestor może pozyskać działkę za 20% ceny złożonej oferty – pierwsza opłata wieczysta, a kolejne opłaty roczne będą wynosiły 1% ceny działki.

– Z drugiej strony gmina ma możliwość weryfikacji prowadzonych przez inwestora działań. Cały czas będzie monitorować wywiązywanie się z realizacji złożonej oferty. W razie łamania zapisów umowy lub realizacji innej funkcji niż przedszkole publiczne umowa może zostać rozwiązana – zaznacza Jarosław Delewski

Termin realizacji inwestycji to maksymalnie 3 lata.

W tym roku przeprowadzone zostaną 4 przetargi na nieruchomości przy ulicach:

ul. Rezedowa (Żerniki), przetarg 25.06.2018, cena wywoławcza: 930 tys. zł

ul. Cynamonowa (Lipa Piotrowska), przetarg 09.07.2018, cena wywoławcza: 1 mln 20 tys. zł

ul. Bagatela/Lekcyjna (Sołtysowice), przetarg 23.07.2018, cena wywoławcza: 1 mln 420 tys zł

ul. Radkowska/Dzierżoniowska (Gaj), przetarg sierpień lub wrzesień, cena wywoławcza: 850 tys. zł

Szczegóły uczestnictwa w przetargu na http://bip.um.wroc.pl/, na stronie Giełdy Nieruchomości: www.um.wroc.pl/gn oraz w Wydziale Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Pakiet przedszkolny na sesji

Uzupełnieniem przedstawionych działań o charakterze długoplanowym jest przystąpienie do zmian miejskich planów zagospodarowania przestrzennego. 24 maja 2018 r. na sesji Rady Miejskiej zostanie przedstawiony pakiet przedszkolny wskazujący lokalizacje, w których na wniosek inwestorów, prezydent będzie wnosił o dopisanie funkcji edukacyjnej. Pozwoli to w kolejnych latach na uruchomienie nowych przedszkoli w rejonie: 

  • ul. Wołowskiej,
  • ul. Bolesława Prusa i ul. gen. Józefa Bema
  • w rejonie środkowego odcinka ul. Bierutowskiej
  • ul. Ignacego Mościckiego i ul. Tybetańskiej
  • ul. Ignacego Mościckiego i ul. Tybetańskiej
  • ul. Krępickiej i ul. Mokrzańskie
  • ul. Kamieńskiego i ul. Mieczysława Romanowskiego
  • w rejonie ulic Zwycięskiej, Ołtaszyńskiej i Agrestowej
  • w rejonie ulic Tarnogajskiej i Księdza Czesława Klimasa
  • w rejonie ulic Robotniczej i Góralskiej

Czytaj także: porządek obrad sesji, która odbędzie się 24 maja 2018 r.

Nowe publiczne miejsca przedszkolne we Wrocławiu

1500 nowych publicznych miejsc przedszkolnych powstanie w 2018 r. we Wrocławiu. Miasto zaprezentowało strategię działania i dostosowania sieci przedszkoli do zwiększającej się liczby dzieci oraz ostatniej reformy oświaty, w wyniku której przedszkola z 3-letnich stały się 4-letnimi.

Zobacz na mapie gdzie w 2018 r. powstaną nowe przedszkola publiczne, prowadzone przez podmioty prywatne, w 100% finansowane przez miasto.

Czytaj także – 23 maja rusza rekrutacja do przedszkoli

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl