wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Robot programowy brainello. Innowacje od wrocławskiego byteLAKE
Robot programowy brainello. Innowacje od wrocławskiego byteLAKE źródło: byteLAKE

Stosy papierów w sekretariacie, recepcji czy księgowości – to już przeszłość? Brainello wykorzystuje sztuczną inteligencję do przetwarzania dokumentów, a to oznacza dużą pomoc np. w księgowości. Innowacyjne rozwiązanie stworzyła wrocławska firma byteLAKE.

Reklama

Program do skanowania i rozpoznawania faktur oraz dokumentów księgowych bez konieczności tworzenia szablonów? To wszystko zapewnia robot programowy brainello stworzony przez wrocławską firmę byteLAKE, w którym wykorzystano sztuczną inteligencję.

– Skuteczny robot programowy działa w tle 24h na dobę, przetwarza szybko, dostarcza oczekiwany rezultat całościowo oraz oczywiście umie się uczyć. W kontekście przetwarzania faktur nie tylko eliminuje zadanie ręcznego ich przepisywania. Taki robot nigdy nie wymaga od nas tworzenia niezliczonych szablonów lub wzorów. Wykorzystuje w tym celu algorytmy sztucznej inteligencji – mówi Marcin Rojek, współzałożyciel firmy byteLAKE.

Dodaje, że ich brainello powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku.

– Wysłuchaliśmy niezliczonych opowieści o tym, jak pojawiające się stosy dokumentów w sekretariatach lub w recepcji zaczynają powodować niepokój, aby w końcu znaleźć drogę do działów księgowości, finansów, kadry kierowniczej, a na końcu zawsze zostaje żmudna i nudna praca z dokumentami – dodaje.

Poniższy film ilustruje pracę brainello:

Brainello i sztuczna inteligencja

Jak zauważa Marcin Rojek, niektóre firmy poczyniły inwestycje w rozwiązania mające wyręczyć pracowników z konieczności przepisywania skanów do systemów. Niejednokrotnie jednak, aby te narzędzia nauczyć odczytu danych z faktur, trzeba stworzyć niezliczoną ilość szablonów.

– W przeciwieństwie do wielu swoich poprzedników brainello jest programem, który wykorzystuje uczenie maszynowe do przyspieszania i automatyzacji przetwarzania dokumentów. W związku z tym całkowicie eliminuje potrzebę tworzenia szablonu lub wzorców – zaznacza.

Źródło: byteLAKE

Na tym nie koniec. Silnik brainello został zaprojektowany tak, aby ciągle się uczyć. Autorzy podkreślają, że to, co naprawdę sprawia, że brainello wyróżnia się z tłumu, to jego rdzeń. Jest oparty na algorytmach uczenia maszynowego dostosowanych do określonych grup scenariuszy. Daje to znacznie większą skuteczność, a przede wszystkim elastyczność w zakresie możliwości dalszego rozwoju produktu. W związku z tym może znacznie zwiększyć możliwości dowolnego rozwiązania i stać się solidną bazą podczas cyfryzacji i automatyzacji procesów w firmie.

Jak działa robot programowy brainello?

Typowe wdrożenie brainello wygląda następująco:

  1. Ktoś umieszcza stos faktur na skanerze, ewentualnie są one otrzymywane za pośrednictwem systemów do e-faktur, poprzez e-mail etc.
  2. Skany natychmiast są przesyłane do wyznaczonych lokalizacji.
  3. brainello może pobierać takie skany i dystrybuować je do np. spółek zależnych.
  4. W następnym kroku brainello odczytuje pola z faktur i wypełnia dane bezpośrednio w systemach Workflow / ERP.
  5. Większość danych jest odczytywana z 95% pewnością (brainello może je wstępnie zweryfikować), ale mimo to operator może szybko zweryfikować i poprawić w razie potrzeby (tak, że brainello może się uczyć, a w końcu stać się lepszym i lepszym asystentem)
  6. brainello może pomóc operatorowi, zaznaczając dane kolorami (np. zielony: najprawdopodobniej dane odczytane poprawnie, czerwony: wymagające uwagi) i w razie potrzeby wyświetlać fragmenty dokumentów.
  7. Ostatnim krokiem jest przesłanie faktury do dalszego przetwarzania.
  8. I najważniejsze: nie trzeba tworzyć żadnych szablonów.

Wrocławski byteLAKE założyli przyjaciele

Firma byteLAKE powstała w 2016 r. Założyli ją: Marcin Rojek i Mariusz Kolanko. Znają się od 1999 r. gdy razem studiowali informatyką na Politechnice Częstochowskiej. Po studiach rozpoczęli pracę we wrocławskim Siemensie i od tego czasu są związani z Wrocławiem. Później ich drogi zawodowe się rozeszły, ale cztery lata temu połączyli siły i powstał byteLAKE.

Specjalizują się w wykorzystaniu sztucznej inteligencji dla firm, a szczególnie w automatyzacji procesów i analizie danych. Działają na rynkach w Europie, USA oraz Izraelu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl