wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zadania z treścią, łamigłówki, logiczne zagadki – zbliża się finał Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych
Uczestnicy Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych podczas rozwiązywania zadań Materiały prasowe organizatorów Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych
Uczestnicy Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych podczas rozwiązywania zadań

W której figurze jest najwięcej trójkątów? Ile jest punktów, w których kule stykają się ze sobą w piramidzie? Ponad 360 osób w różnym wieku odpowie w najbliższy weekend na podobne zadania matematyczne i logiczne. Wszystkie zadania eliminacyjne i z poprzednich edycji dostępne są na stronie konkursu. Spróbuj swoich sił!

Reklama

W najbliższy weekend (13 i 14 maja) w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej ponad 360 osób zmierzy się z kilkunastoma zadaniami matematycznymi i logicznymi. Ogólnopolski finał Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych to ostatni etap przed międzynarodowymi rozgrywkami, które odbędą się pod koniec sierpnia.

Organizatorem konkursu na szczeblu krajowym i, po raz pierwszy, na szczeblu międzynarodowym jest Wydział Matematyki na Politechnice Wrocławskiej.

Dwa dni dla matematyki

Uczestnicy krajowego finału Mistrzostw w GMiL zostali wyłonieni w dwuetapowych eliminacjach przeprowadzanych online. Pisaliśmy o nich w styczniu.

Do finału konkursu zakwalifikowało się ponad 360 osób. W ośmiu kategoriach znaleźli się uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci, osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką oraz pozostali dorośli, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności logicznego myślenia.

Wśród uczestników są osoby, które rokrocznie biorą udział w konkursie. Nierzadko zgłaszają się też całe rodziny, co nas szczególnie cieszy.
Monika Kaczmarz, członek komitetu organizacyjnego Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych

Finał na szczeblu krajowym trwa dwa dni. Konkurs zakończy się niedzielną galą, na której zostaną ogłoszone wyniki.

Wszystkiego można się nauczyć

Niektórzy zawodnicy przygotowują się do finału kilka tygodni. Organizatorzy Mistrzostw dobrze o tym wiedzą, dlatego udostępniają na stronie internetowej zadania z poprzednich edycji oraz poprawne odpowiedzi. Baza zadań często wykorzystywana jest też przez nauczycieli matematyki, którzy chcą pokazać urok matematyki i jej praktyczne zastosowania.

Każdy może nauczyć się rozwiązywania zadań logicznych, uważności w czytaniu ich treści i dochodzenia do rozwiązania.
Monika Kaczmarz, członek komitetu organizacyjnego Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych

I dodaje, że w przeważającej większości zadania konkursowe to „zadania z błyskiem”. Można je rozwiązywać krok po kroku, eliminując błędne odpowiedzi, albo na zasadzie genialnego natchnienia wpaść na poprawną odpowiedź.

– Nie oceniamy metody, jaką zastosował zawodnik, aby dojść do rozwiązania. Dla nas liczy się prawidłowa odpowiedź – zaznacza Monika Kaczmarz.

Grunt to dobra strategia

Sposób oceniania prac umożliwia uczestnikom obranie własnej strategii rozwiązywania zadań.

Każde z ich oceniane jest bowiem podwójnie:

  • dużymi punktami – za poprawny wynik,
  • małymi punktami – za trudność zadania.

Jeśli kilka osób otrzyma taką samą liczbę dużych i małych punków, pod uwagę brany jest czas rozwiązywania. Wygrywa ten, kto wcześniej oddał kartę z odpowiedziami.

– W historii konkursu mamy przypadki, w których dwóch uczestników w takim samym czasie rozwiązało zadania z takim samym rezultatem. Wówczas w sześciu kategoriach wygrywa młodszy, a w kategoriach dla dorosłych zawodników, starszy – wyjaśnia Monika Kaczmarz.

Finał międzynarodowy w sierpniu

Spośród zwycięzców etapu krajowego powoływane są osoby, które będą reprezentowały Polskę w konkursie międzynarodowym. Jak są typowane?

Po konkursie zbiera się komitet organizacyjny. Długo dyskutujemy o tym, komu należy zaproponować start w finale międzynarodowym. Pod uwagę bierzemy wyniki, czas rozwiązania zadań oraz liczbę kategorii.
Monika Kaczmarz, członek komitetu organizacyjnego Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych

Jeśli poziom konkursu jest wysoki, a w danej kategorii startowało wiele osób, to nawet osoby, które zajęły trzecie i czwarte miejsca, mogą zostać powołane. Zazwyczaj jest to 30 osób.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa z dwóch powodów. Po pierwsze, reprezentacja Polski startuje w konkursie po raz trzydziesty, a po drugie, pierwszy raz międzynarodowy finał konkursu organizowany jest nie we Francji, jak do tej pory, ale w Polsce. Za tym sukcesem stoi wiele osób: do 2004 r. doc. dr Zbigniew Romanowicz, dr hab. Marian Hotloś, doc. dr Janusz Górniak i dr Rościsław Rabczuk.

Zmierz się w konkursie równoległym

Nawet na etapie finału międzynarodowego można zgłosić się do tzw. konkursu równoległego. Do tej pory mogli w nim wziąć udział ci, którzy:

  • nie wzięli udziału w eliminacjach, ale chcą sprawdzić się w konkursie;
  • nie przeszli do finału;
  • są obywatelami krajów, w których nie organizuje się eliminacji.

Zasady dołączenia do tegorocznego konkursu równoległego będą publikowane w regulaminie na stronie konkursu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl