wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. UPWr chce kształcić wspólnie z ekspertami z EAK

Analiza pogody kosmicznej, narzędzia do obserwacji Ziemi, Globalne Nawigacyjne Systemy Satelitarne... We Wrocławiu będzie można studiować inżynierię danych satelitarnych i kosmicznych - unikatowy w skali kraju kierunek studiów, który uruchamia Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Za program odpowiadają specjaliści współpracujący z Europejską Agencją Kosmiczną oraz z polskim sektorem kosmicznym — zarówno akademicy, jak i praktycy.

Reklama

Skąd taki pomysł?

Nasza uczelnia nieustannie podąża za trendami i potrzebami zmieniającego się świata. Rok temu uruchomiliśmy dwa przyszłościowe kierunki: adaptację do zmian klimatu, czyli naszą odpowiedź na wyzwanie, które stoi przed całym światem oraz dietetykę - kluczowy kierunek dla współczesnego społeczeństwa, zmagającego się z problemami zdrowotnymi wynikającymi z niewłaściwego odżywiania. W tym roku idziemy jeszcze dalej, a mówiąc precyzyjniej wyżej. Inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych to kierunek, który połączy naukę z praktyką w jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki - sektorze kosmicznym.
Prof. Krzysztof Kubiak, rektor UPWr

Powstanie kierunku Inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych poprzedziła kilkumiesięczna analiza potrzeb polskich podmiotów sektora kosmicznego.

Teoria i praktyka

Studenci nowego kierunku będą się uczyć m.in.:

  • programowania,
  • teledetekcji,
  • systemów nawigacyjnych,
  • analizy danych z użyciem sztucznej inteligencji,
  • projektowania przyszłych misji satelitarnych.

– To solidne podstawy teoretyczne, które połączone umiejętnościami praktycznymi, będą mogli natychmiast wykorzystać na rynku pracy – podkreśla dr Radosław Zajdel, opiekun kierunku.

Polski udział w ESA

Jak tłumaczy dr Zajdel, wzrost inwestycji w sektor kosmiczny oraz zwiększone zaangażowanie Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wiąże się z coraz większą liczbą międzynarodowych kontraktów dla polskich przedsiębiorstw. Decyzja o większym finansowaniu stanowi element długofalowej strategii rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Już w tym roku możemy zaobserwować jedną z pierwszych konsekwencji: dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, pierwszy polski astronauta, wyruszy z misją IGNIS na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To jednak dopiero początek.

Jak informuje UPwr, zgodnie z zasadą tzw. zwrotu geograficznego, środki wpłacane do ESA wracają do kraju w formie kontraktów dla polskiego przemysłu i instytucji naukowo-badawczych. To z kolei generuje większe zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry zdolne do pracy z danymi satelitarnymi, co czyni nowy kierunek odpowiedzią na realne potrzeby branży.

– Na początku 2024 roku, aż 507 polskich podmiotów było uprawnionych do wzięcia udziału w przetargach na uczestnictwo w projektach ESA. – To właśnie ta luka kompetencyjna stanowi jeden z głównych powodów utworzenia nowego kierunku studiów. Po prostu brakuje wykwalifikowanych specjalistów – wyjaśnia dr Zajdel.

Jest jeszcze jedna nowość

Druga nowość na Uniwersytecie Przyrodniczym to kierunek Applied Bioeconomy, która ma przygotować absolwentów do pracy w firmach badawczo-rozwojowych zajmujących się m.in. systemami bioodnawialnymi.

Studenci poznają tu m.in. zasady biogospodarki i systemów bioodnawialnych, nauczą się zamykać obiegi oraz wzmocnią kreatywność i rozwiną myślenie projektowe. Jak zapewnia uczelnia, swoje projekty będą realizować w dobrze wyposażonym laboratorium, analizując materiał badawczy oraz dane środowiskowe. Studia realizowane będą w języku angielskim, co przygotuje absolwentów do pracy w firmach badawczo-rozwojowych nie tylko w Polsce. Uruchamia je Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama