wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:21

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uniwersytet Przyrodniczy stanął do wyścigu o zeroemisyjność. Do 2030 roku planuje zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o połowę

Uniwersytet Przyrodniczy stanął do wyścigu o zeroemisyjność. Do 2030 roku planuje zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o połowę

Mirosława Kuczkowska,

Wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy dołączył do Race to Zero. Teraz ma 12 miesięcy na przygotowanie planu zmniejszania emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2030 roku.

Reklama

Energia ze słońca

Pierwsze panele fotowoltaiczne na budynkach UPWr zamontowano już w 2018 r. Najbardziej spektakularną inwestycją był montaż paneli na frontowej ścianie budynku Centrum Dydaktyczno-Naukowego przy pl. Grunwaldzkim. Wówczas była to największa tego typu inwestycje w regionie na obiektach użyteczności publicznej.

Dwie instalacje solarne od lat znajdują się również na budynku pływalni Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Chełmońskiego. Jedna, złożona z paneli fotowoltaicznych, produkuje energię elektryczną i zasila w prąd wszystkie urządzenia elektryczne na basenie, druga – czyli 84 kolektory słoneczne o powierzchni 194 m2 – wspomagają ogrzewanie wody w basenie.

Wcześniej, bo już w 2015 r., kolektory słoneczne zamontowano też na dachu budynku Centrum Geo-Info-Hydro przy ul. Grunwaldzkiej. Działania te powiązane były również z wymianą oświetlenia z jarzeniowego na ledowe oraz montażem nowoczesnego systemu sterowania oświetleniem i ogrzewaniem.

Ekologiczny transport

W ramach ekologicznych działań uczelnia promuje też wśród pracowników i studentów UPWr transport rowerem i hulajnogami. W tym celu na terenie uczelni systematycznie zwiększana jest liczba miejsc bezpiecznego parkowania.

Plany na przyszłość

Po deklaracji uczestnictwa w Race to Zero każda organizacja ma 12 miesięcy na przygotowanie planu działań, dzięki którym chce osiągnąć zeroemisyjny cel.

Najpierw przeprowadzimy identyfikację i inwentaryzację elementów funkcjonowania jednostek uczelni pod kątem ich wpływu na emisję gazów cieplarnianych, a więc dwutlenku węgla i metanu. Następnie opracujemy bilans, na którego podstawie powstanie plan działań zmierzających do stopniowego ograniczania emisji tych gazów.
dr Paweł Szyszkowski z Centrum Badawczo-Rozwojowego UPWr

Z materiałów przysłanych przez uczelnię wiadomo już jednak, że w planach jest:

  • zamontowanie na terenie uczelni stacji ładowania pojazdów elektrycznych zasilanych energią odnawialną;
  • ograniczanie wyjazdów służbowych na rzecz spotkań online;
  • w razie konieczności podróży służbowej przedkładanie transportu lądowego, zwłaszcza kolejowego, nad lotniczy;
  • modernizacja uczelnianej bazy transportowej na rzecz pojazdów przyjaznych środowisku;
  • w miarę możliwości prowadzenie zajęć dydaktycznych, seminariów i konferencji online.

W planach jest też przeprowadzenie przeglądu obiektów uczelnianych pod kątem poszanowania energii elektrycznej i zapobiegania stratom ciepła oraz analiza optymalizacji wykorzystania komputerów, drukarek i innych tego typu urządzeń.

Uczelnia zapowiada oprócz tego przeprowadzenie wśród pracowników oraz studentów UPWr ankiety. Odpowiedzi na zadane pytania mają wskazać stopień świadomości celów zrównoważonego rozwoju oraz bariery i potrzeby społeczności uczelnianej.

Zapytamy też o pomysły, które zdaniem naukowców i studentów pozwolą zredukować emisję gazów cieplarnianych na uczelni.
dr Paweł Szyszkowski z Centrum Badawczo-Rozwojowego UPWr

Międzyuczelniana Grupa Zielona Energia

Przystąpienie do Race to Zero w skali kraju jest wyjątkowym wydarzeniem. Oprócz UPWr tylko dwie polskie uczelnie – Uniwersytet Warszawski i Politechnika Łódzka – dołączyły do kampanii wspieranej przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Nie oznacza to jednak, że są to odosobnione działania.

W listopadzie 2022 r. z inicjatywy Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej podpisano list intencyjny powołujący Międzyuczelnianą Grupę Zielona Energia. Jej celem są wspólne starania o środki unijne, dzięki którym uczelnie będą mogły produkować zieloną energię. Pod listem podpisali się rektorzy:

  • Uniwersytetu Wrocławskiego,
  • Politechniki Wrocławskiej,
  • Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu,
  • Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,
  • Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
  • Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu,
  • Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu,
  • Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu,
  • Uniwersytetu Opolskiego,
  • Politechniki Opolskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl