wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Na Tarczyński Arenie powstanie największa we Wrocławiu instalacja fotowoltaiczna. Ponad 1200 paneli

Wyprodukuje ponad 550 MWh rocznie, co pozwoli zaspokoić niemal połowę rocznego zapotrzebowania spółki Stadion Wrocław na energię elektryczną, ale także realnie wpłynie na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Złożona z 1240 paneli farma powstanie na najwyższej kondygnacji parkingu i zajmie obszar porównywalny do 2/3 boiska piłkarskiego. Będzie to największa tego typu instalacja we Wrocławiu.

Reklama

„Zielona energia” ze stadionu pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla o ponad 420 ton rocznie. Właśnie tyle gazu, który negatywnie wpływa na zmiany klimatyczne, powstałoby przy wytwarzaniu tej samej ilości energii w elektrowni opalanej węglem. Tymczasem dzięki wartej 2,3 mln zł inwestycji powstanie czysta i bezpłatna energia.

To największa instalacja fotowoltaiczna w miejskim zasobie. Odnawialne źródła energii to droga, którą chce iść Wrocław. W ten sposób ograniczamy emisję zanieczyszczeń oraz negatywne zmiany klimatyczne, co równocześnie wprost wpływa na jakość życia nas wszystkich. I choć wymagają dużych inwestycji - długoterminowe korzyści są nieocenione
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Farma fotowoltaiczna na Tarczyński Arenie już w grudniu 2022 r.

Zarząd spółki Stadion Wrocław oficjalnie podpisał umowę z wykonawcą – firmą Inplag sp. z o. o., należącą do Grupy Atlas Ward Polska.

Galeria zdjęć

Oznacza to, że we wrześniu rozpoczną się prace montażowe na najwyższej kondygnacji parkingu wielopoziomowego przy Tarczyński Arenie Wrocław. Całość prac ma zakończyć się w grudniu 2022 r.

17 kilometrów przewodów, 1240 paneli

Łącznie zainstalowanych zostanie 1240 paneli fotowoltaicznych o mocy 485 W każdy.

Gigantyczną skalę inwestycji oddaje długość niezbędnych przy montażu kabli elektrycznych – aby uruchomić instalację trzeba będzie położyć ponad 17 kilometrów przewodów.

Nowa inwestycja to nie tylko ochrona środowiska naturalnego, ale także realny zysk dla spółki. Całość inwestycji to długotrwały proces, dużo pracy włożonej w uzyskanie odpowiednich pozwoleń i wyłonienie wykonawcy. Wiemy jednak, że opłaci się to i wpisuje w nasze stałe dążenie do poprawy wyników finansowych
Marcin Przychodny, prezes spółki Stadion Wrocław

Rekordowe miesiące wrocławskiego stadionu

W pierwszym półroczu 2022 roku spółka Stadion Wrocław uzyskała rekordowy przychód, ponad 10 mln złotych, z czego tylko w czerwcu prawie 4 mln. To niemal dwukrotnie lepszy wynik niż w latach przed pandemią. Na przełomie maja i czerwca na Tarczyński Arenie odbyło się 14 różnorodnych imprez: od meczu Polska – Walia w ramach Ligi Narodów UEFA, przez koncert Dawida Podsiadły, Kings of Leon, Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa, Ultrace, aż po finał Tarczyński Arena Cup.

Instalacja fotowoltaiczna, która powstanie przy Tarczyński Arenie to, po podpisaniu umowy ze sponsorem tytularnym, kolejny krok milowy do poprawy sytuacji ekonomicznej spółki. Zakładaliśmy, że całość inwestycji zwróci się do 2029 roku, jednak patrząc na gigantyczny wzrost cen energii, już dziś wiemy, że nastąpi to najpewniej po trzech latach
Marcin Przychodny, prezes spółki Stadion Wrocław

Instalacja zajmie miejsce postojowe dla 264 samochodów, jednak dzięki wcześniejszej reorganizacji parkingu pod esplanadą - w lipcu 2022 r. udostępniono 1196 dodatkowych miejsc. Tym samym liczba pojazdów, które mogą parkować przy Tarczyński Arenie Wrocław zwiększyła się w tym roku o 932 miejsca.

Wrocław stawia na fotowoltaikę i odnawialne źródła energii

W stolicy Dolnego Śląska zainstalowanych jest łącznie ponad 1400 instalacji fotowoltaicznych, które – z będącymi w trakcie realizacji – byłyby w stanie wyprodukować blisko 24 000 MWh, co wystarczyłoby na roczne oświetlenie 85 proc. wrocławskich ulic i chodników czy 15 takich obiektów jak Hala Stulecia.

Panele fotowoltaiczne zainstalowane są m.in. w 15 wrocławskich placówkach edukacyjnych, na budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej a także wielu budynkach spółek miejskich – MPK, SPARTAN czy MPWiK. Urządzenia wytwarzające „zieloną energię” są montowane – gdy tylko jest to możliwe - przy każdej nowej inwestycji, albo kompleksowo remontowanym obiekcie.

Co ważne – Wrocław stworzył specjalny program, który ułatwia podjęcie decyzji o wytwarzaniu „zielonej energii”, w ramach którego zwalnia z podatku od nieruchomości osoby oraz firmy, których budynki posiadają instalacje wykorzystujące energię odnawialną (podłączone do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, pompy ciepła, gruntowego wymiennika ciepła czy rekuperatora – przyp. red.). Dzięki temu – w ostatnich dwóch latach ponad 300 firm skorzystało z tej możliwości.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl