wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Studenci z Wrocławia wrócili z Portugalii. Ich najnowsza rakieta osiągnęła czwarte miejsce na międzynarodowych zawodach

Studenci Politechniki Wrocławskiej zajęli 4. miejsce na międzynarodowych zawodach European Rocketry Challenge 2022. Jury dostrzegło w ich rakiecie duży potencjał jej komercyjnego użytku w przemyśle kosmicznym. Podczas części głównej konkursu Różowa Pantera poleciała na wysokość 2222 metrów. Niestety, w czasie lotu miała problem…

Reklama

Na zawody European Rocketry Challenge do portugalskiego Ponte de Sor wrocławianie z koła naukowego PWr in Space polecieli z rakietą o nazwie Różowa Pantera. Rywalizacja toczyła się przez tydzień – od 11 do 18 października – w bazie wojskowej Santa de Margarida. Przystąpiło do niej 18 ekip z różnych krajów Europy.

Różowa Pantera, 3...2...1...             

Zawody składały się z dwóch części: prezentacji możliwości rakiety i startu w warunkach poligonowych. Punkty przyznawano w czterech konkurencjach: Technical Report, Jury Pitch, Team Effort i Flight Performance.

– Bez większych problemów przeszliśmy zarówno przez ocenę techniczną, jak i inspekcję pod kątem bezpieczeństwa. Sprawnie przeprowadziliśmy też skomplikowaną procedurę tankowania rakiety do startu – opowiada Liliya Sizhuk z PWr in Space.

Najważniejszym zadaniem w takim konkursie jest wystrzelenie rakiety tak, aby poleciała jak najbliżej zakładanego pułapu trzech tysięcy metrów. Różowa Pantera osiągnęła 2222 metry. – Niestety w czasie lotu nie wszystko poszło po naszej myśli i rakiety już nie odzyskaliśmy. Właśnie analizujemy dostępne dane, by sprawdzić, co się stało – mówi Liliya.

Kobiety też konstruują rakiety             

Ostatecznie zespół z PWr zajął czwarte miejsce w kategorii New Space Award, w której nagradzano ekipy za autoprezentację i prezentację projektu pod kątem komercyjnego użytku w przemyśle kosmicznym. Liliya: – Jury doceniło innowacyjność, konkurencyjność i sposób prezentacji naszej rakiety oraz to, że mieliśmy bardzo niewielki budżet w porównaniu do innych uczestników.

Studentom gratulujemy, życzymy jeszcze bardziej udanych startów, a czytelników zachęcamy do poznania ich lepiej w tekście: Kierunek: Portugalia. Zespół studentów PWr skonstruował nowy model rakiety na zawody.

Konkurs EuRoC zorganizowały wspólnie Portugalska i Europejska Agencja Kosmiczna.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl