Stypendium dla doktorantów – podstawa prawna
Uchwała Rady Miejskiej nr LXVIII/1772/23 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 25 maja 2023 r. w sprawie zasad udzielania i wysokości stypendiów dla studentów i doktorantów w ramach Studenckiego Programu Stypendialnego.
Kto może ubiegać się o stypendium?
O stypendium może ubiegać się doktorant, który:
- studiuje we Wrocławiu na studiach III stopnia na uczelniach publicznych i niepublicznych lub w placówkach naukowych prowadzących studia doktoranckie we Wrocławiu;
- studiuje w szkole doktorskiej na uczelni publicznej lub niepublicznej albo w podmiocie naukowym prowadzącym szkołę doktorską;
- nie otrzymał stypendium w ramach Studenckiego Programu Stypendialnego dla doktorantów.
Zasady przyznawania stypendium dla doktorantów
Zasadniczym kryterium do uzyskania stypendium przez doktoranta są wybitne osiągnięcia w dziedzinach wiedzy odpowiadających jednej z ośmiu kategorii stypendialnych:
- stypendium im. Ludwika Hirszfelda zakresie nauk biologicznych i medycznych;
- stypendium im. Hugona Steinhausa z zakresu nauk matematycznych;
- stypendium im. Maxa Borna: w zakresie nauk fizycznych i chemicznych;
- stypendium im. Jerzego Grotowskiego w zakresie sztuki
- stypendium im. Jana Mozrzymasa w zakresie badań interdyscyplinarnych;
- stypendium im. Wincentego Stysia w zakresie nauk społecznych i humanistycznych;
- stypendium im. Mariana Suskiego w zakresie nauk inżynieryjno-technicznych;
- stypendium im. Alfreda Jahna w zakresie nauk o Ziemi i środowisku.
Fundusz Stypendialny im. Maksa Borna ustanowiony został przez przedstawicieli środowiska naukowego związanego z Politechniką Wrocławska i Uniwersytetem Wrocławskim w 2003 r. Strona archiwalna.
Okres pobierania stypendium dla doktorantów
Stypendium przyznawane jest doktorantowi jednokrotnie w czasie trwania studiów na okres 9 miesięcy. Zmiana zakresu studiów po przyznaniu stypendium nie uprawnia do ponownego ubiegania się o nie.
Termin i miejsce złożenia dokumentów
Składanie wniosków on-line przez doktorantów odbywa się za pośrednictwem aplikacji internetowej Studenckiego Programu Stypendialnegow terminie od 1 czerwca do 31 sierpnia danego roku akademickiego. Wniosek można złożyć za pośrednictwem aplikacji SPS.
Wymagane dokumenty
Złożony przez doktoranta za pośrednictwem aplikacji internetowej Studenckiego Programu Stypendialnego wniosek on-line powinien zawierać w formie pliku pdf dokumenty potwierdzające:
- status doktoranta z wyszczególnieniem nazwy, kierunku, roku i semestru studiów w postaci zaświadczenia wydanego przez wrocławską uczelnię lub instytut zawierającego pieczęć uczelni lub instytutu, datę jego wydania, czytelny podpis osoby wydającej dokument;
- osiągnięcia i dorobek naukowy doktoranta w dziedzinie wiedzy odpowiadającej jednej z ośmiu kategorii stypendialnych, o których mowa § 4 ust. 1 Uchwały nr nr LXVIII/1772/23 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 25 maja 2023 r. w sprawie zasad udzielania i wysokości stypendiów dla studentów i doktorantów w ramach Studenckiego Programu Stypendialnego.
Stypendium dla doktorantów – uwagi
Doktorant, któremu zostało przyznane stypendium traci prawo do jego pobierania,
w przypadku:
- skreślenia z listy doktorantów:
- obrony pracy doktorskiej;
- zmian mających wpływ na dane zawarte w złożonym przez niego wniosku online, a stanowiącym podstawę do przyznania stypendium;
- niespełnienia warunków określonych w uchwale Rady Miejskiej nr LXVIII/1772/23 z dnia 25 maja 2023 r. w sprawie zasad udzielania i wysokości stypendiów dla studentów i doktorantów w ramach Studenckiego Programu Stypendialnego.
O zaistniałych sytuacjach doktorant zobowiązany jest powiadomić Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi w terminie 5 dni roboczych od dnia zaistnienia zdarzenia.