Nagrodzoną drużynę tworzą studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – Maja Stankowska, Klaudia Ryś i Mateusz Baranowski. Wrocławianie rywalizowali z zespołami z ponad 30 uniwersytetów z jedenastu krajów.
Architektoniczna podróż w czasie
Głównym zadaniem było zaprojektowanie samowystarczalnego osiedla na 150 jednostek mieszkaniowych, które mogłoby istnieć w 2075 r. Uczestnicy musieli przewidzieć jego stopniową ewolucję, dostosowując osiedle do zmieniających się potrzeb użytkowników, promować integrację sąsiedzką i rozwój technologii.
Troje młodych projektantów pracowało pod opieką dr inż. arch. Anny Miśniakiewicz. Ich projekt powstał w ramach kursu „Architecture Design - Environmentally Friendly Dwelling Architecture” na studiach magisterskich.
Koncepcję rozszerzyli o rewitalizację historycznego obiektu – stodoły – znajdującego się na działce w Rędzinie, jednym z wrocławskich osiedli oraz o zaprojektowanie usług, miejsc pracy i rekreacji. Wszystkie konstrukcje miałyby zostać wykonane z niskoemisyjnych materiałów budowlanych, a projekt uzupełniono również o obliczenia emisji dwutlenku węgla.
– Największym wyzwaniem było pogodzenie wielu na pozór sprzecznych idei. Zależało nam na połączeniu tradycji z nowoczesnością - wyjaśnia Mateusz Baranowski. - Stworzeniu poczucia przynależności do danej grupy społecznej z jednoczesnym zapewnieniem prywatności i wykorzystaniu rozwiązań ekologicznych, ale przy tym komfortowych i funkcjonalnych.
Dom, sad, miejsce do pracy
Ostateczna koncepcja zakłada podzielenie osiedla na trzy strefy zawierające: jednostki mieszkalne uzupełnione o pokoje hostelowe (coliving), domy szeregowe (cohousing) oraz wolnostojące domy jednorodzinne. Poza tym na terenie osiedla zaplanowano trzy centra usługowe o różnych funkcjach: komercyjnej, edukacyjnej i rolno-hodowlanej, w których znajdują się m.in. strefy co-workingowe, dom kultury, sady, farmy wertykalne (rośliny są uprawiane pionowo, żeby wykorzystać powierzchnię) i uprawy permakulturowe (bez ingerencji człowieka).
Za zdobycie I miejsca zespół z Politechniki Wrocławskiej otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości tysiąca euro.
Źródło: materiały prasowe