wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ale sukces! Studenci Politechniki Wrocławskiej z międzynarodową nagrodą za projekt osiedla przyszłości
Konkursowy projekt osiedla przyszłości studentów Politechniki Wrocławskiej Politechnika Wrocławska, materiały prasowe
Konkursowy projekt osiedla przyszłości studentów Politechniki Wrocławskiej

Tak w 2075 roku będzie wyglądać samowystarczalne osiedle: z tym wyzwaniem zmierzyli się uczestnicy międzynarodowego konkursu Intuiture2075. Główna nagroda przypadła zespołowi studentów Politechniki Wrocławskiej.

Reklama

Nagrodzoną drużynę tworzą studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – Maja Stankowska, Klaudia Ryś i Mateusz Baranowski. Wrocławianie rywalizowali z zespołami z ponad 30 uniwersytetów z  jedenastu krajów.

Architektoniczna podróż w czasie

Głównym zadaniem było zaprojektowanie samowystarczalnego osiedla na 150 jednostek mieszkaniowych, które mogłoby istnieć w 2075 r. Uczestnicy musieli przewidzieć jego stopniową ewolucję, dostosowując osiedle do zmieniających się potrzeb użytkowników, promować integrację sąsiedzką i rozwój technologii.

Troje młodych projektantów pracowało pod opieką dr inż. arch. Anny Miśniakiewicz. Ich projekt powstał w ramach kursu „Architecture Design - Environmentally Friendly Dwelling Architecture” na studiach magisterskich.

Naszym celem było zapewnienie różnorodnych, elastycznych, dostępnych oraz przystępnych cenowo przestrzeni. Zdecydowaliśmy się również na zdefiniowanie potencjalnego odbiorcy osiedla i określenie jego najważniejszych potrzeb takich jak: poczucie bezpieczeństwa i prywatności, edukacja i integracja międzysąsiedzka oraz silny nacisk na zdrowie psychiczne.
Maja Stankowska

Koncepcję rozszerzyli o rewitalizację historycznego obiektu – stodoły – znajdującego się na działce w Rędzinie, jednym z wrocławskich osiedli oraz o zaprojektowanie usług, miejsc pracy i rekreacji. Wszystkie konstrukcje miałyby zostać wykonane z niskoemisyjnych materiałów budowlanych, a projekt uzupełniono również o obliczenia emisji dwutlenku węgla.

– Największym wyzwaniem było pogodzenie wielu na pozór sprzecznych idei. Zależało nam na połączeniu tradycji z nowoczesnością - wyjaśnia Mateusz Baranowski. - Stworzeniu poczucia przynależności do danej grupy społecznej z jednoczesnym zapewnieniem prywatności i wykorzystaniu rozwiązań ekologicznych, ale przy tym komfortowych i funkcjonalnych.

Dom, sad, miejsce do pracy

Ostateczna koncepcja zakłada podzielenie osiedla na trzy strefy zawierające: jednostki mieszkalne uzupełnione o pokoje hostelowe (coliving), domy szeregowe (cohousing) oraz wolnostojące domy jednorodzinne. Poza tym na terenie osiedla zaplanowano trzy centra usługowe o różnych funkcjach: komercyjnej, edukacyjnej i rolno-hodowlanej, w których znajdują się m.in. strefy co-workingowe, dom kultury, sady, farmy wertykalne (rośliny są uprawiane pionowo, żeby wykorzystać powierzchnię) i uprawy permakulturowe (bez ingerencji człowieka).

Za zdobycie I miejsca zespół z Politechniki Wrocławskiej otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości tysiąca euro.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl