wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ale sukces! Studenci Politechniki Wrocławskiej z międzynarodową nagrodą za projekt osiedla przyszłości

Tak w 2075 roku będzie wyglądać samowystarczalne osiedle: z tym wyzwaniem zmierzyli się uczestnicy międzynarodowego konkursu Intuiture2075. Główna nagroda przypadła zespołowi studentów Politechniki Wrocławskiej.

Reklama

Nagrodzoną drużynę tworzą studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – Maja Stankowska, Klaudia Ryś i Mateusz Baranowski. Wrocławianie rywalizowali z zespołami z ponad 30 uniwersytetów z  jedenastu krajów.

Architektoniczna podróż w czasie

Głównym zadaniem było zaprojektowanie samowystarczalnego osiedla na 150 jednostek mieszkaniowych, które mogłoby istnieć w 2075 r. Uczestnicy musieli przewidzieć jego stopniową ewolucję, dostosowując osiedle do zmieniających się potrzeb użytkowników, promować integrację sąsiedzką i rozwój technologii.

Projekt osiedla przyszłości studentów Politechniki Wrocławskiej Politechnika Wrocławska, materiały prasowe
Projekt osiedla przyszłości studentów Politechniki Wrocławskiej

Troje młodych projektantów pracowało pod opieką dr inż. arch. Anny Miśniakiewicz. Ich projekt powstał w ramach kursu „Architecture Design - Environmentally Friendly Dwelling Architecture” na studiach magisterskich.

Naszym celem było zapewnienie różnorodnych, elastycznych, dostępnych oraz przystępnych cenowo przestrzeni. Zdecydowaliśmy się również na zdefiniowanie potencjalnego odbiorcy osiedla i określenie jego najważniejszych potrzeb takich jak: poczucie bezpieczeństwa i prywatności, edukacja i integracja międzysąsiedzka oraz silny nacisk na zdrowie psychiczne.
Maja Stankowska

Koncepcję rozszerzyli o rewitalizację historycznego obiektu – stodoły – znajdującego się na działce w Rędzinie, jednym z wrocławskich osiedli oraz o zaprojektowanie usług, miejsc pracy i rekreacji. Wszystkie konstrukcje miałyby zostać wykonane z niskoemisyjnych materiałów budowlanych, a projekt uzupełniono również o obliczenia emisji dwutlenku węgla.

Maja Stankowska, Klaudia Ryś i Mateusz Baranowski, autorzy zwycięskiego projektu osiedla przyszłości Politechnika Wrocławska, materiały prasowe
Maja Stankowska, Klaudia Ryś i Mateusz Baranowski, autorzy zwycięskiego projektu osiedla przyszłości

– Największym wyzwaniem było pogodzenie wielu na pozór sprzecznych idei. Zależało nam na połączeniu tradycji z nowoczesnością - wyjaśnia Mateusz Baranowski. - Stworzeniu poczucia przynależności do danej grupy społecznej z jednoczesnym zapewnieniem prywatności i wykorzystaniu rozwiązań ekologicznych, ale przy tym komfortowych i funkcjonalnych.

Dom, sad, miejsce do pracy

Ostateczna koncepcja zakłada podzielenie osiedla na trzy strefy zawierające: jednostki mieszkalne uzupełnione o pokoje hostelowe (coliving), domy szeregowe (cohousing) oraz wolnostojące domy jednorodzinne. Poza tym na terenie osiedla zaplanowano trzy centra usługowe o różnych funkcjach: komercyjnej, edukacyjnej i rolno-hodowlanej, w których znajdują się m.in. strefy co-workingowe, dom kultury, sady, farmy wertykalne (rośliny są uprawiane pionowo, żeby wykorzystać powierzchnię) i uprawy permakulturowe (bez ingerencji człowieka).

Projekt osiedla przyszłości studentów Politechniki Wrocławskiej Politechnika Wrocławska, materiał prasowy
Projekt osiedla przyszłości studentów Politechniki Wrocławskiej

Za zdobycie I miejsca zespół z Politechniki Wrocławskiej otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości tysiąca euro.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama