Studia lekarskie na Politechnice Wrocławskiej ruszą w październiku 2023 roku. Uczelnia zawarła porozumienie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i siedmioma wrocławskimi szpitalami, w których realizowane będą zajęcia praktyczne, i których kadra będzie prowadziła wykłady i ćwiczenia.
Wydział Medyczny Politechniki coraz bliżej
Podpisane w czwartek dokumenty to kolejny etap formalności, których wypełnienie jest niezbędne do uzyskania praw do kształcenia na kierunku lekarskim.
To kolejny krok na drodze do budowania nowej wielkiej politechniki wzorowanej na najlepszych europejskich uczelniach. Będzie ona oparta na takich filarach jak badania podstawowe, nauki techniczno-inżynieryjne oraz medycyna, czyli nauka zajmującą się najbardziej złożonym układem, jakim jest ludzki organizm - mówił. - Dzięki tej współpracy nasza uczelnia będzie zarówno kształcić, jak i zatrudniać lekarzy. Medycyna dołącza też do grona dyscyplin, które są we Wrocławiu dostępne na różnych uczelniach, podobnie jak fizyka, chemia czy zarządzanie.Prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej
Otwarcie nowego wydziału to również odpowiedź na brak kadry medycznej, z którym borykają się szpitale. Kandydaci na studia będą mieli możliwość wyboru wymarzonego kierunku, a kadra akademicka możliwość prowadzenia interdyscyplinarnych badań naukowych.
Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego podkreślił, że trudno sobie wyobrazić współczesną medycynę bez towarzyszącej jej myśli inżynierskiej.
Nauka pod okiem praktyków
Kształcenie na Wydziale Medycznym będzie prowadzone we współpracy z siedmioma wrocławskimi szpitalami. W czwartek umowy na PWr podpisali:
- dr n. med. Dominik Krzyżanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu,
- dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu,
- Katarzyna Kapuścińska, dyrektor Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu,
- płk dr n. med. Wojciech Tański, komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu,
- dr inż. Agnieszka Chrobak, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza we Wrocławiu,
- prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu,
- Anna Farmas, dyrektor zarządzająca Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi – Medinet.
Współpracę z Politechniką Wrocławską zadeklarował również dyrektor Dolnośląskiego Centrum Medycznego Dolmed. Umowa z tą placówką zostanie sfinalizowana w ciągu najbliższych tygodni.
Kadrę naukową Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej w znacznej mierze będą stanowić lekarze ze stopniami i tytułami naukowi zatrudnieni w tych placówkach.
Zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego musi wydać minister edukacji i nauki. Uczelnia kończy przygotowywać wniosek w tej sprawie, który zostanie złożony w pierwszych dniach stycznia.