wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. We wtorek stopień doktora otrzyma na politechnice Tadeusz Sawicki, który studia skończył prawie 50 lat temu
Na zdjęciu: 73-letni Tadeusz Sawicki w towarzystwie gości przybyłych na publiczną obronę pracy doktorskiej Materiały prasowe
Na zdjęciu: 73-letni Tadeusz Sawicki w towarzystwie gości przybyłych na publiczną obronę pracy doktorskiej

Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie wiek świeżo upieczonego doktora. Tadeusz Sawicki ma 73 lata. Po przeczytaniu tytułu jego pracy doktorskiej i CV można powiedzieć, że na mechanice zjadł zęby. Uzyskany właśnie doktorat jest dla niego zwieńczeniem pięćdziesięcioletniej kariery zawodowej, podczas której wypracował trzy patenty.

Reklama

W wieku 73 lat inżynier Tadeusz Sawicki obronił doktorat na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Oficjalnie stopień otrzyma 20 grudnia 2022 roku.

O doktoracie marzyłem już w trakcie studiów, cztery lata po ich ukończeniu opublikowałem nawet artykuł w magazynie naukowo-technicznym Mechanik. Niestety zawirowania życiowe sprawiły, że nie udało mi się tego dokonać. Aż do teraz.
dr inż. Tadeusz Sawicki

O luzie w napędach obrabiarek         

Tytuł pracy, napisanej pod opieką dr. hab. inż. Przemysława Moczko, to „Metoda minimalizacji luzu międzyzębnego w napędach zębatkowych”. Autor skupił się w niej na znalezieniu rozwiązania konstrukcyjnego typu drugi zębnik dla obrabiarki (definicja słownikowa: maszyna do obrabiania metalu, drewna i innych materiałów w celu nadania im określonych kształtów i wymiarów). Rozwiązanie ma pozwolić na eliminacje luzu międzyzębnego i jednocześnie umożliwić jego wmontowanie do korpusu maszyny.

Wyniki badań zaprezentował 14 grudnia podczas publicznej obrony doktoratu, w towarzystwie rodziny oraz grona kolegów i koleżanek, absolwentów Wydziału Mechanicznego z rocznika 1973, z którymi za rok będzie obchodził jubileusz 50-lecia ukończenia studiów na PWr.

Napędy, patenty i taniec            

Po ukończeniu – z wyróżnieniem – studiów inżynierskich i magisterskich przez niemal 50 lat pracował w przemyśle, wykonując prace projektowe i wdrożeniowe, również przy współpracy z uczelnią. Jest autorem trzech patentów. Publikował w takich wydawnictwach jak: „Mechanik”, „Napędy i Sterowanie” oraz w wydawnictwie Politechniki Krakowskiej.

W 2019 roku zwrócił się do prof. Przemysława Moczko, ponieważ w przeszłości współpracowali w Opolu. Zdecydował się na postępowanie doktorskie w trybie eksternistycznym.

Doktorat to zwieńczenie mojej kariery zawodowej, podczas której udało mi się stworzyć autorskie rozwiązania szeregu problemów technicznych oraz związane z nimi patenty.
dr inż. Tadeusz Sawicki

Doktor Sawicki urodził się w 1949 roku w Borowie (wieś kaszubska w województwie pomorskim). W latach 1974-1986 pracował jako nauczyciel w technikum mechanicznym w Ziębicach. W swoim dorobku posiada tytuł rzeczoznawcy od napędów. Interesuje się teatrem, filmem i sportem. Przez 10 lat uczył się tańca w szkole w Opolu.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl