wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Pierścionek bezpieczeństwa. Ciekawy projekt z Wrocławia

Aż 65 procent kobiet nie czuje się bezpiecznie, spacerując samotnie po zmroku. Ale jakoś sobie radzą: nagrywają głosówki, kurczowo trzymają klucze niby do obrony, przechodzą na drugą stronę ulicy, gdy widzą grupę ludzi. Może za rok albo dwa w momencie zagrożenia wyślą alarm przez RingOn? Na razie to pomysł, ale dzięki zwycięstwu w trzeciej edycji konkursu Change IT – z nadziejami na prototyp.

Reklama

– Chcemy wspierać te pomysły, które są realistyczne, mają faktyczną szansę na wejście w życie – mówi dr Jakub Kuś, prodziekan ds. studenckich, psycholog i przewodniczący jury konkursu Change IT.

Problem musi być realny, grupa docelowa konkretna, najlepiej lokalna, a projekt powinien dawać konkretne i praktyczne rozwiązanie.
Jakub Kuś

I tak można przedstawić ideę konkursu „Change IT – impactful innovation challenge” dla studentów Uniwersytetu SWPS i Politechniki Wrocławskiej.

W tym roku po raz trzeci wyłoniono zwycięzcę Change IT. To RingOn, pierścionek bezpieczeństwa. Łączy w sobie wszystko to, co chcą promować organizatorzy konkursu: utylitarność, bo proponuje rozwiązanie na brak poczucia bezpieczeństwa; uniwersalność, bo odpowiada na potrzeby większej grupy osób; i innowacyjność, bo wykorzystuje nowe technologie.

Stanąć na drodze rozpadającej się rzeczywistości

Idea konkursu wynika wprost z okoliczności powstania pomysłu. To był czas pandemii, kolejnych lockdownów.

– Wszyscy czuliśmy, że rozpada nam się rzeczywistość i wchodzimy w kompletnie nowe czasy. Chodziło o to, aby odzyskać poczucie, że wciąż mamy moc sprawczą – mówi Jakub Kuś.

W pierwszej edycji, jak zdecydowali pomysłodawcy, wykładowcy Uniwersytetu SWPS – dr Agnieszka Młodzińska-Granek, dr Patrycja Radek i Katarzyna Pasiak – w konkursie mogli brać udział tylko studenci wrocławskiego Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS.

Wyróżnione projekty rozwiązywały problemy głównie psychologów i ich klientów.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Justyna Sienkiewicz, Julia Zysiek i Emilia Front prezentują projekt RingOn</p> Sandra Rybak
Justyna Sienkiewicz, Julia Zysiek i Emilia Front prezentują projekt RingOn

Wykorzystać zalety synergii

W drugiej edycji zmieniono zasady.

Zespoły konkursowe musiały składać się ze studentów wrocławskiej filii Uniwersytetu SWPS dowolnego kierunku i Politechniki Wrocławskiej:

– Chcieliśmy przekroczyć sztucznie wytyczoną w edukacji granicę między naukami społeczno-humanistycznymi, technicznymi a biznesem w ramach myślenia o tym, jak zmienić świat na lepsze – mówi Jakub Kuś.

Synergia osób zajmujących się różnymi gałęziami nauki, innymi słowy interdyscyplinarność, przynosi w takich kwestiach najlepsze rezultaty.
Jakub Kuś

Rezultatem był (zwycięski) projekt konkretnego wynalazku: „Handy Hug” – rękawicy uciskowej dla dzieci w spektrum autyzmu. Pomysłodawcy dalej pracują nad jego urzeczywistnieniem.

Projekt, który zwyciężył w tegorocznej edycji: RingOn, również ma szansę na realizację.

Jak przyznaje Julia Zysiek, koordynatorka zespołu, studentka Uniwersytetu SWPS, w konkursie zespół omówił pomysł i pokazał wydruk modelu w 3D: – Chcemy rozwijać nasz pomysł. Wakacje przeznaczyliśmy na research startupowych konkursów, aby znaleźć inwestorów. Potrzebujemy dofinansowania, aby przygotować prototyp, z gotowymi rozwiązaniami technologicznymi – mówi Julia Zysiek.

Pokaż pierścionku, co masz w środku

Istotą pierścionka nie jest bowiem jego wygląd, choć – tu trzeba przyznać – jest to dyskretna i elegancka biżuteria w zarówno złotej, jak i srebrnej wersji. Ważniejsze, że pierścionek wyposażony jest w czujnik nacisku i technologię Bluetooth.

W razie niebezpieczeństwa odpowiednia sekwencja nacisków uruchamia aplikację, wysyła alarm i informację o lokalizacji do wybranej osoby (albo do wszystkich, którzy mają zainstalowaną aplikację).

Jeśli alarm okaże się fałszywy, użytkownik ma 10 sekund na anulowanie alarmu również odpowiednią sekwencją nacisków.

– Wybraliśmy pierścionek, a nie kolczyki lub inny element biżuterii, bo jest najbardziej dyskretny i można uruchomić alarm, nawet gdy ktoś przytrzymuje nam dłonie – tłumaczy Julia Zysek.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Pich deck: pięciominutowa prezentacja prtojektu podczas finału konkursu&nbsp;&bdquo;Change IT &ndash; impactful innovation challenge&rdquo;</p> Sandra Rybak
Pich deck: pięciominutowa prezentacja prtojektu podczas finału konkursu „Change IT – impactful innovation challenge”

Czy RingOn zwiększy poczucie bezpieczeństwa?

Pierścionek bezpieczeństwa, jak wyjaśnia Jakub Kuś, specjalista psychologii nowych technologii, może działać dwojako:

Z jednej strony wpływa na ofiarę. W razie ataku ma świadomość, że ktoś odebrał alarm i wezwie pomoc. Z drugiej strony może też działać prewencyjnie na potencjalnych agresorów. Świadomość, że ofiara szybko może uzyskać pomoc, działa zniechęcająco – wyjaśnia psycholog.

I dodaje: – RingON to świetny projekt. Dobrze zdiagnozowany problem, innowacyjne rozwiązanie, a do tego zespół myśli o pierścionku jak o projekcie biznesowym. Żal byłoby nie wykorzystać takiego potencjału.

Jakie są zasady konkursu Change IT?

Konkurs Change IT kierowany jest do studentów Uniwersytetu SWPS i PWr. Projekty usług lub produktów oceniane są pod kątem:

  • stopnia rozwiązywania ważnych problemów społecznych,
  • jakości zaproponowanych rozwiązań technologicznych,
  • potencjału na wdrożenie,
  • opłacalności biznesowej.

Nowa edycja zazwyczaj ogłaszana jest w lutym na stronie Uniwersytetu SWPS.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

WBO 2024