wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Studenci PWr mechanikami na Le Mans. „Dla mnie to spełnienie marzeń”
Wyścig na torze Le Mans to dopiero początek sezonu dla studentów wrocławskiej Politechniki fot. Paweł Rogalski (Politechnika Wrocławska)
Wyścig na torze Le Mans to dopiero początek sezonu dla studentów wrocławskiej Politechniki

Trwający 24 godziny wyścig motocyklowy na francuskim torze Le Mans to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie sportów motorowych. Rywalizacja na kultowym obiekcie zainaugurowała sezon prestiżowego cyklu FIM Endurance World Championship, którego uczestnikami są w tym roku studenci Politechniki Wrocławskiej. Członkowie projektu LEM Wrocław zostali mechanikami zespołu LRP Poland.

Reklama

LPR Poland to polski zespół, który regularnie startuje na najbardziej znanych torach wyścigowych na świecie. Zimą przedstawiciele drużyny skontaktowali się z członkami Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych PWr, proponując im współpracę przy serwisowaniu i naprawie motocykli. Choć mechanicy LPR Poland brali pod uwagę również inne akademickie grupy z Polski, ostatecznie docenili umiejętności i doświadczenie wrocławskich studentów.

Dla mnie to spełnienie marzeń i nadal trudno mi w to uwierzyć! Jeszcze do niedawna oglądałam wyścigi EWC w telewizji kibicując, a teraz nie tylko mam okazję widzieć je „od środka”, ale przede wszystkim pracuję na wynik polskiego zespołu.
Aleksandra Kawa

Siedmioro mechaników z Politechniki

Studenci Politechniki Wrocławskiej na co dzień zajmują się między innymi projektowaniem Lekkich Motocyklów Elektrycznych. Łącznie ekipa LPR Poland zaprosiła do współpracy siedmioro członków zespołu LEM Wrocław – Aleksandrę Kawę, Patrycję Kurasz, Kamila Malcherka, Alberta Iwanickiego, Jakuba Sieczkę, Jerzego Ciesiołkiewicza i Pawła Rogalskiego. 

Nasza rola nie sprowadzała się wyłącznie do wymiany kół, tankowania czy pomocy kierowcy w czasie pit stopów, co samo w sobie było bardzo wymagające i wiązało się z dużą odpowiedzialnością oraz koniecznością wypracowania sporej sprawności w działaniach. Przede wszystkim jednak pracowaliśmy przy motocyklach zespołu LRP Poland, przygotowując je do zawodów i będąc odpowiedzialnymi za poszczególne ich części.
Kamil Malcherek

Wyścig poprzedziły kompleksowe przygotowania

Zanim studenci PWr wzięli udział w rywalizacji na Le Mans, spędzili wiele czasu na nauce pracy z zespołem czy poznawaniu szczegółów budowy motocykli. Co więcej, wraz z LRP Poland udali się na testy do Hiszpanii i Francji.

Wszystko po to, byśmy byli jak najlepiej przygotowani do wyścigu. To ważne by w czasie zawodów utrzymywać koncentrację przez cały czas i mieć do perfekcji dopracowane schematy działania - od najprostszych kwestii, czyli choćby od tego, kto chwyta za jakie narzędzie. W każdej chwili może się bowiem zdarzyć awaria motocykla, która będzie wymagała ekspresowych napraw, a nie możemy tracić cennych minut i punktów. Czas więc goni i trzeba zachować zimną krew.
Kamil Malcherek

Rywalizacja na Le Mans to dopiero początek

Przez 24 godziny wyścigu zespół LRP Poland pokonał 801 okrążeń, a studenci PWr uczestniczyli w 23 pit stopach. W klasyfikacji generalnej polska drużyna zajęła 14. miejsce w stawce 52 ekip. To najlepszy dotychczasowy wynik tej ekipy w rywalizacji Mistrzostw Świata FIM EWC na torze Le Mans.

Sam udział w wyścigu to są po prostu niesamowite emocje i adrenalina, która sprawia, że mimo zmęczenia - bo przecież rywalizacja trwa dobę - nie czuje się tego. Przez długie godzinny jest się bardzo skupionym. W końcu na wszystko jest mało czasu, więc musimy być szybcy. Nasz najkrótszy pit stop z całym przejazdem kierowcy i niezbędnym serwisem zajął minutę i 14 sekund.
Aleksandra Kawa

Kolejna runda FIM EWC odbędzie się w pierwszy weekend czerwca na belgijskim torze Spa-Francorchamps. Studenci Politechniki Wrocławskiej wezmą udział zarówno w tym wyścigu, jak i w następnych – w Japonii i Francji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl