wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ruszył Graficzny Kiermasz Świąteczny na wrocławskiej ASP. Do kupienia ponad 500 prac

Linoryty, miedzioryty, akwaforty i nie tylko – ruszył Graficzny Kiermasz Świąteczny na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W Galerii za Szkłem do 11 grudnia można kupić prace młodych artystów.

Reklama

Już ósmy raz studenci z Koła Naukowego Katedry Grafiki Artystycznej organizują kiermasz prac graficznych. Prace pochodzą z otwartego naboru prac studentów i wykładowców z różnych pracowni artystycznych.

Co znajdziesz na kiermaszu

Na kiermaszu można znaleźć prace wykonane różnymi technikami. Są linoryty, akwaforty, miedzioryty. Prace duże, średnie i małe, mające wielkość pocztówki, a nawet zakładki.

To są prace studentów z różnych pracowni: intermediów, sitodruku, rysunku kreatywnego, ekspansji graficznej. Cały przekrój artystycznych możliwości. Ale na kiermasz wybieraliśmy tylko prace graficzne, czyli takie, które mają matrycę, z której wykonywane są odbitki.
Magdalena Stachowiak, doktorantka na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów

Ceny są różne, od 20 zł wzwyż. Konkretna kwota zależy od tego, jak pracochłonne było wykonanie pracy i ile technik artysta zastosował.

Jak patrzeć na podpisy prac

Są różne metody szukania odpowiedniej pracy. Jedni kupują to, co im się podoba, inni wypatrują konkretnych motywów.

– Wybrałam kilka prac z motywami zwierzęcymi. Zawieszę je w pokoju syna – mówi Małgorzata Boaro.

– Ja najpierw dokładnie przeglądam prace. Jeśli coś mi się podoba, kupuję albo zapisuję nazwisko i później kontaktuję się z autorem, aby zobaczyć więcej prac. Głównie patrzę na technikę wykonania. Moją ulubioną jest kolorowy linoryt, ale dziś kupię też miedzioryt. To szlachetna technika, która polega na ryciu mikroskopijną igłą w płycie miedzianej. Piękna praca. Dodatkowo jest to krótka edycja, oryginał – mówi Ewa Kacprzyk.

Każda praca ma bowiem odpowiedni opis. Jest tytuł pracy, imię i nazwisko autora oraz technika, w której wykonano dzieło, oraz specjalne oznaczenie dotyczące edycji. Na przykład 7/12 oznacza, że z jednej matrycy powstało 12 odbitek, a ta konkretna jest siódmą.

Im mniej odbitek, tym praca jest cenniejsza, a jej posiadanie jest bardziej prestiżowe.
Łucja Bańkowska, studentka III roku grafiki i przewodnicząca Koła Naukowego Katedry Grafiki Artystycznej

– Czasami, ja tak często robię, powstają edycje autorskie. Artysta w takim przypadku, choć robi kilka odbitek z jednej matrycy, to każdą z nich przygotowuje w unikatowy sposób – mówi Magdalena Stachowiak.

Z pytaniami o prace zawsze można podejść do organizatorów.

– Opowiemy, jak dana praca została zrobiona, za co warto ją cenić, na co zwracać uwagę. Chętnie o wszystkim opowiemy – mówi Łucja Bańkowska.

Graficzny Kiermasz Świąteczny odbywa się w Galerii za Szkłem, budynek Akademii Sztuk Pięknych na Placu Polskim 3/4 w dniach od 9 do 11 grudnia, od godz. 10.00 do godzi. 18.00.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl