wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ruszył Graficzny Kiermasz Świąteczny na wrocławskiej ASP. Do kupienia ponad 500 prac

Linoryty, miedzioryty, akwaforty i nie tylko – ruszył Graficzny Kiermasz Świąteczny na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W Galerii za Szkłem do 11 grudnia można kupić prace młodych artystów.

Reklama

Już ósmy raz studenci z Koła Naukowego Katedry Grafiki Artystycznej organizują kiermasz prac graficznych. Prace pochodzą z otwartego naboru prac studentów i wykładowców z różnych pracowni artystycznych.

Co znajdziesz na kiermaszu

Na kiermaszu można znaleźć prace wykonane różnymi technikami. Są linoryty, akwaforty, miedzioryty. Prace duże, średnie i małe, mające wielkość pocztówki, a nawet zakładki.

To są prace studentów z różnych pracowni: intermediów, sitodruku, rysunku kreatywnego, ekspansji graficznej. Cały przekrój artystycznych możliwości. Ale na kiermasz wybieraliśmy tylko prace graficzne, czyli takie, które mają matrycę, z której wykonywane są odbitki.
Magdalena Stachowiak, doktorantka na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów

Ceny są różne, od 20 zł wzwyż. Konkretna kwota zależy od tego, jak pracochłonne było wykonanie pracy i ile technik artysta zastosował.

Jak patrzeć na podpisy prac

Są różne metody szukania odpowiedniej pracy. Jedni kupują to, co im się podoba, inni wypatrują konkretnych motywów.

– Wybrałam kilka prac z motywami zwierzęcymi. Zawieszę je w pokoju syna – mówi Małgorzata Boaro.

– Ja najpierw dokładnie przeglądam prace. Jeśli coś mi się podoba, kupuję albo zapisuję nazwisko i później kontaktuję się z autorem, aby zobaczyć więcej prac. Głównie patrzę na technikę wykonania. Moją ulubioną jest kolorowy linoryt, ale dziś kupię też miedzioryt. To szlachetna technika, która polega na ryciu mikroskopijną igłą w płycie miedzianej. Piękna praca. Dodatkowo jest to krótka edycja, oryginał – mówi Ewa Kacprzyk.

Każda praca ma bowiem odpowiedni opis. Jest tytuł pracy, imię i nazwisko autora oraz technika, w której wykonano dzieło, oraz specjalne oznaczenie dotyczące edycji. Na przykład 7/12 oznacza, że z jednej matrycy powstało 12 odbitek, a ta konkretna jest siódmą.

Im mniej odbitek, tym praca jest cenniejsza, a jej posiadanie jest bardziej prestiżowe.
Łucja Bańkowska, studentka III roku grafiki i przewodnicząca Koła Naukowego Katedry Grafiki Artystycznej

– Czasami, ja tak często robię, powstają edycje autorskie. Artysta w takim przypadku, choć robi kilka odbitek z jednej matrycy, to każdą z nich przygotowuje w unikatowy sposób – mówi Magdalena Stachowiak.

Z pytaniami o prace zawsze można podejść do organizatorów.

– Opowiemy, jak dana praca została zrobiona, za co warto ją cenić, na co zwracać uwagę. Chętnie o wszystkim opowiemy – mówi Łucja Bańkowska.

Graficzny Kiermasz Świąteczny odbywa się w Galerii za Szkłem, budynek Akademii Sztuk Pięknych na Placu Polskim 3/4 w dniach od 9 do 11 grudnia, od godz. 10.00 do godzi. 18.00.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl