Już ósmy raz studenci z Koła Naukowego Katedry Grafiki Artystycznej organizują kiermasz prac graficznych. Prace pochodzą z otwartego naboru prac studentów i wykładowców z różnych pracowni artystycznych.
Co znajdziesz na kiermaszu
Na kiermaszu można znaleźć prace wykonane różnymi technikami. Są linoryty, akwaforty, miedzioryty. Prace duże, średnie i małe, mające wielkość pocztówki, a nawet zakładki.
To są prace studentów z różnych pracowni: intermediów, sitodruku, rysunku kreatywnego, ekspansji graficznej. Cały przekrój artystycznych możliwości. Ale na kiermasz wybieraliśmy tylko prace graficzne, czyli takie, które mają matrycę, z której wykonywane są odbitki.Magdalena Stachowiak, doktorantka na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów
Ceny są różne, od 20 zł wzwyż. Konkretna kwota zależy od tego, jak pracochłonne było wykonanie pracy i ile technik artysta zastosował.
Jak patrzeć na podpisy prac
Są różne metody szukania odpowiedniej pracy. Jedni kupują to, co im się podoba, inni wypatrują konkretnych motywów.
– Wybrałam kilka prac z motywami zwierzęcymi. Zawieszę je w pokoju syna – mówi Małgorzata Boaro.
– Ja najpierw dokładnie przeglądam prace. Jeśli coś mi się podoba, kupuję albo zapisuję nazwisko i później kontaktuję się z autorem, aby zobaczyć więcej prac. Głównie patrzę na technikę wykonania. Moją ulubioną jest kolorowy linoryt, ale dziś kupię też miedzioryt. To szlachetna technika, która polega na ryciu mikroskopijną igłą w płycie miedzianej. Piękna praca. Dodatkowo jest to krótka edycja, oryginał – mówi Ewa Kacprzyk.
Każda praca ma bowiem odpowiedni opis. Jest tytuł pracy, imię i nazwisko autora oraz technika, w której wykonano dzieło, oraz specjalne oznaczenie dotyczące edycji. Na przykład 7/12 oznacza, że z jednej matrycy powstało 12 odbitek, a ta konkretna jest siódmą.
Im mniej odbitek, tym praca jest cenniejsza, a jej posiadanie jest bardziej prestiżowe.Łucja Bańkowska, studentka III roku grafiki i przewodnicząca Koła Naukowego Katedry Grafiki Artystycznej
– Czasami, ja tak często robię, powstają edycje autorskie. Artysta w takim przypadku, choć robi kilka odbitek z jednej matrycy, to każdą z nich przygotowuje w unikatowy sposób – mówi Magdalena Stachowiak.
Z pytaniami o prace zawsze można podejść do organizatorów.
– Opowiemy, jak dana praca została zrobiona, za co warto ją cenić, na co zwracać uwagę. Chętnie o wszystkim opowiemy – mówi Łucja Bańkowska.
Graficzny Kiermasz Świąteczny odbywa się w Galerii za Szkłem, budynek Akademii Sztuk Pięknych na Placu Polskim 3/4 w dniach od 9 do 11 grudnia, od godz. 10.00 do godzi. 18.00.