wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Wrocławski szpital uniwersytecki wznawia przenoszenie klinik. Będą też nowe wydziały (SZCZEGÓŁY)

W wakacje Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu przeprowadzi następne kliniki z sędziwego kampusu na osiedlu Plac Grunwaldzki do młodszego kompleksu na Gaju. To działanie w ramach planu rozwoju USK i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dzięki niemu na uczelni będą dwa nowe wydziały.

Reklama

1 lipca wejdą w życie mające zasadniczy wpływ na pacjentów i personel zmiany organizacyjne w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu (USK), którzy działała w mieście w dwóch lokalizacjach: na starym kampusie przy moście Zwierzynieckim (tzw. Kliniki przy ul. Curie-Skłodowskiej) oraz w młodszych budynkach przy ul. Borowskiej.

Przeprowadzka ze starych Klinik na Borowską

Do końca sierpnia nastąpi przeniesienie trzech klinik na Borowską (w nawiasach aktualne adresy):

 1. dermatologii, wenerologii i alergologii (ul. Chałubińskiego 1);
 2. geriatrii (ul. Wybrzeże Pasteura 4);
 3. chorób wewnętrznych i alergologii (ul. Wybrzeże Pasteura 4).

Przeprowadzane odziały, mimo zmiany miejsca, cały czas będą przyjmowały pacjentów. — Proces relokacji nie będzie wiązał się z zawieszeniem ciągłości ich działalności — podkreśla Tomasz Król z USK.

Decyzja wynika stąd, że w młodszym obiekcie przy Borowskiej łatwiej zapewnić pacjentom komfortowe warunki. Zabytkowe Kliniki stają się zbyt stare. Kolejny argument jest związany z przewożeniem osób pomiędzy dwiema lokalizacjami, które są od siebie oddalone o 7-8 kilometrów.

Sprawny dostęp do wieloprofilowych jednostek w jednym miejscu, w kompleksie przy ul. Borowskiej, pozwoli ograniczyć konieczność transportu pacjenta między często odległymi oddziałami i pracowniami przy jednoczesnej możliwości konsultacji z wieloma specjalistami z wielu obszarów.
Tomasz Król

Oddziały w jednym miejscu pozwolą załodze USK dostosować się do nowej koncepcji leczenia, według której pacjent ma przebywać w szpitalu tak długo, jak jest to konieczne jedynie ze wskazań medycznych.

Naszym podstawowym celem powinno być maksymalne skrócenie pobytu pacjenta w szpitalu. Pobyty jednodniowe rozwiązują wiele problemów i w wielu procedurach mogą być zastosowane. Łóżka nie leczą. Trzeba to uświadamiać i lekarzom, i pacjentom. Stawiamy na współpracę różnych zespołów i różnych specjalizacji.
dyrektor Marcin Drozd z USK

Nie skończy się na przeniesieniu na Borowską trzech klinik w wakacje. Do 2030 roku to samo czeka pediatrię, a także oddziały hematologii, nowotworów krwi i transplantacji szpiku. Ostatnią, która zmieniła miejsce, była klinika ginekologii i położnictwa – w grudniu 2021 roku.

Opuszczane budynki dla studentów

Jest pomysł na zwalniane budynki na starym kampusie. Ich właścicielem jest Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, więc to uczelnia będzie decydować w sprawie każdego z nich. Zamiary są takie, żeby rozszerzyć w nich funkcję edukacyjną, dostosowaną do aktualnych standardów nauczania. Skorzystają studenci i dydaktycy.

Podstawowym założeniem inwestycji jest stworzenie nowoczesnego ośrodka dydaktyczno-naukowego zapewniającego wysoką jakość kształcenia, innowacyjność dydaktyczną i naukową, dostępność, efektywność i atrakcyjność procesu edukowania.
Tomasz Król

Intencją jest zwiększenie liczby sal seminaryjnych, wykładowych, ćwiczeniowych i laboratoryjnych, jak również utworzenie kilku jednostek naukowych:

 • centrum egzaminacyjnego,
 • centrum pracy zdalnej,
 • centrum zaawansowanych technik edukacyjnych,
 • centrum symulacji stomatologicznej.

RozwijaMY – nowości na uczelni i w szpitalu

Wszystkie zmiany wdrażane są w ramach projektu RozwijaMY. Dzięki niemu będą nowości na uczelni i w szpitalu przy Borowskiej.

Na uniwersytecie otworzą dwa wydziały:

 1. pielęgniarstwa i położnictwa z katedrą ratownictwa medycznego;
 2. fizjoterapii.

„UMW jest pierwszą uczelnią medyczną w Polsce, na której pielęgniarki i położne będą się kształcić w osobnym wydziale. Ponadto uruchomione zostaną studia w języku angielskim na kierunku pielęgniarskim. Zmodyfikowana zostanie struktura wydziału nauk o zdrowiu, którego ważnym elementem staną się nowe technologie w medycynie” — czytamy na stronie USK.

Wprowadzanie nowości argumentowane jest koniecznością dostosowania systemu edukacyjnego do nowych wyzwań w ochronie zdrowia i potrzeb społecznych. Lekarze i naukowcy wierzą, że zmiany przełożą się wprost na poprawę jakości życia pacjentów i wzmocnienie systemu ochrony zdrowia.

Planowane nowości w USK przy Borowskiej:

 • instytut chorób wewnętrznych (kilka katedr i klinik) – jednostka ma obejmować swoim zakresem działalność kliniczną, naukową i dydaktyczną;
 • Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej – utworzone zostanie z połączenia klinik chirurgicznych, co pozwoli na lepsze wykorzystanie obecnej bazy, z położeniem większego nacisku na chirurgię onkologiczną, w tym wspieraną robotyką;
 • Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii – ma pomóc w lepszej koordynacji opieki nad pacjentami, będzie to kliniczna część wiodącego zespołu w obszarze neuronauk, który powołany został na UMW;
 • Uniwersyteckie Centrum Położnictwa i Ginekologii – dokończenie rozpoczętych parę lat temu zmian w tej dziedzinie;
 • Uniwersyteckie Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej – powstanie z dotychczasowej katedry i kliniki, które zostaną przeniesione do szpitala przy ul. Borowskiej, zyskując tym samym dostęp do wielospecjalistycznej opieki dla pacjentów.

Założenia główne planu rozwoju szpitala i uniwersytetu to: sprawniejsza i nowocześniejsza opieka nad pacjentami, lepiej zorganizowana dydaktyka oraz uporządkowany i interdyscyplinarny proces naukowy. Projekt RozwijaMY został przyjęty przez senat uczelni na początku czerwca tego roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl