wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Naukowcy z Polski, Wielkiej Brytanii i Francji dostali milion złotych na projekt JuDDGES
Prof. Tomasz Kajdanowicz, ubrany w marynarkę, stoi z założonymi rękoma fot. Politechnika Wrocławska
Prof. Tomasz Kajdanowicz, ubrany w marynarkę, stoi z założonymi rękoma

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej chcą zaangażować sztuczną inteligencję w analizowanie akt i procesów sądowych. Na badania, które przeprowadzą razem z Francuzami i Brytyjczykami, dostali ponad milion złotych.

Reklama

JuDDGES, czyli Judicial Decision Data Gathering, Encoding and Sharing (pol. zbieranie i kodowanie danych dotyczących decyzji sądowych) to projekt, który będzie realizowany na trzech uczelniach: Politechnice Wrocławskiej, Middlesex University London i Université Claude Bernard Lyon 1. Jego liderem jest dr hab. inż. Tomasz Kajdanowicz, prof. z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr.

Na realizację dwuletnich badań naukowiec z Wrocławia otrzymał grant (z konkursu Open & Re-usable Research Data & Software) w wysokości 1 134 600 zł.

– Projekt dotyczy stworzenia narzędzia opartego o sztuczną inteligencję, które pozwoli badaczom na analizę nieustrukturyzowanych danych tekstowych z akt sądowych i pisemnych wyroków sądowych – mówi prof. Tomasz Kajdanowicz. – Chcemy udostępnić badaczom dostęp do tych danych w sposób efektywny pod względem zasobów, kosztów i czasu oraz wzbogacić bazę danych o kolejne informacje. W dłuższej perspektywie projekt ma przyczynić się do zaawansowania technologicznego w naukowym podejściu do praktyki sądowej – dodaje.

Zespół będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję do katalogowania, zestawiania, identyfikowania wektorowych reprezentacji wyroków oraz realizowania semantycznych analiz podobieństwa. Projekt będzie bazować na metodach uczenia maszynowego, w tym przetwarzania języka naturalnego (NLP).

– Opracowane narzędzia i dane mogą być cenne dla różnych podmiotów w systemie sądownictwa, takich jak ministerstwa sprawiedliwości, sędziowie, organizacje odpowiedzialne za wytyczne sądowe oraz inne podmioty związane z prawem – wyjaśnia.

Dzięki wypracowanym rozwiązaniom naukowcy, studenci oraz praktykujący prawnicy będą w stanie automatycznie uzyskiwać drobiazgowe dane o praktyce stosowania prawa, bazując na setkach tysięcy orzeczeń. Pozwoli to na wskazanie podobieństw i różnic w kontekście stanów faktycznych związanych z konkretnym przepisem, tworzenie systemów typu pytanie-odpowiedź, określanie spójności lub różnic w interpretacji danego przepisu i wiele więcej.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl