wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Japończycy i Polacy konstruują domy pomocowe dla Ukraińców. Prototyp właśnie stanął we Lwowie

Zaczęło się od letnich warsztatów dla studentów i próby wykonania narożnika do projektu domu pomocowego zaprojektowanego przez japońskiego architekta Shigeru Bana. Skończyło na dwóch prototypach domów. Jeden można zobaczyć w Czasoprzestrzeni, drugi - udoskonalony, stanął kilka dni temu we Lwowie.

Reklama

We wrześniu 2022 r. w Czasoprzestrzeni stanął dom pomocowy wykonany przez studentów Politechniki Wrocławskiej, którzy pracowali pod okiem dra Jerzego Łątki z Wydziału Architektury PWr. Przez kolejne miesiące projekt i technologia wykonywania prefabrykatów były doskonalone.

Efektem jest ulepszony prototyp, który stanął we Lwowie, naprzeciw osiedla kontenerowego dla emigrantów wewnętrznych.

W środę (28.06) w Czasoprzestrzeni odbyła się konferencja, na której twórcy prototypów opowiadali o postępie prac i planach na przyszłość.

Pierwszy prototyp stoi we Wrocławiu

Projekt domu pomocowego architekta Shigeru Bana powstał w ramach fundacji Voluntary Architects' Network. Celem organizacji Shigeru Ban i jego asystenta Yasunori Harano jest prowadzenie działań architektonicznych na rzecz osób, które straciły dach nad głową w wyniku wojny lub katastrof naturalnych.

Gdy w Ukrainie wybuchła wojna, Shigeru Ban nawiązał współpracę z dr. Jerzym Łątką. Razem stworzyli kilka projektów, które miały pomóc emigrantom. Jednym z nich miało być wykonanie laminowanego narożnika do projektu domu pomocowego Shigeru Bana. Zadanie mieli wykonać studenci, uczestnicy letnich warsztatów ProLab, które prowadzi dr Jerzy Łątka. Projekt jednak znacznie się rozwinął:

Zmieniliśmy pierwotny projekt, dostosowując go do naszych warunków atmosferycznych i prawnych, opracowaliśmy proces technologii, sprefabrykowaliśmy i, na koniec, złożyliśmy gotowy dom.
Daria Pawłosik, studentka Wydziału Architektury PWr

O współpracy studentów Politechniki Wrocławskiej z Shigeru Banem pisaliśmy we wrześniu 2022 r.

Drugi prototyp stanął we Lwowie

Po sukcesie pierwszego prototypu dr Łątka został poproszony o rozwinięcie projektu.

– Przeprowadziliśmy badania naukowe z pracownikami Politechniki. Robiliśmy szereg badań, w tym wytrzymałościowe, termiczne, akustyczne. Sprawdzaliśmy, jak dom będzie funkcjonował w warunkach panujących w Ukrainie. A wynikiem jest udoskonalony drugi prototyp, który stoi już we Lwowie – mówi dr Jerzy Łątka, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Co zostało udoskonalone?

Technologia produkcji prefabrykatów. Inaczej zbudowaliśmy podłogę, bo dodaliśmy drugą warstwę. Zmieniliśmy sposób budowy dachu. Lwowski prototyp jest z blachy falistej i każdy panel ma spadek, więc nie trzeba instalować dodatkowych elementów. Inna jest też kolorystyka.
dr Jerzy Łątka, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Najważniejszą zmianą jest jednak większa dokładność wykonania prefabrykatów. Prototyp zbudowany we wrześniu 2022 r. był produkcją ręczną, a więc siłą rzeczy elementy nie były idealne.

– Opracowaliśmy własną technologię opartą trochę na infuzji, trochę na worku próżniowym. Tak stworzyliśmy metodę kombinowaną, która usprawniła proces prefabrykacji i pozwoliła stworzyć ładniejsze i bardziej wytrzymałe panele – wyjaśnia Daria Pawłosik, studentka Wydziału Architektury PWr.

Nadal jednak jest to dom zbudowany ze styropianu, żywicy epodyksowej i włókna szklanego (tzw. technologia Styrofoam Housing System, SHS). Powstaje z trzech rodzajów elementów:

  • długich w kształcie litery U;
  • w kształcie litery L, które stanowią wzmocnienie narożników domu;
  • płaskich paneli o wymiarach 1 m szerokości, 2,5 m długości i 15 cm grubości.

W domu, który stanął we Lwowie, decyzją Ukraińców, będzie mieściła się świetlica dla dzieci.

Plany na przyszłość

Z założenia prototypy mają służyć opracowaniu technologii budowania domów mieszkalnych.

– Dom ma 36 metrów kwadratowych i funkcjonalny układ na planie kwadratu. Osobno jest toaleta, schowek i aneks kuchenny. Docelowo może w nim zamieszkać rodzina 2 + 2 lub nawet 2 + 3 – wymienia dr Jerzy Łątka.

Jego zaletą są prefabrykaty, które są tanie w produkcji, lekkie i łatwe w montażu.

Do jego budowy praktycznie nie są potrzebne żadne narzędzia. Wystarczą dwa stoły i jedna drabina, parę wkrętarek. Jeszcze dużo pianki i wałek.
Sebastian Dobrolinski, student budownictwa, który uczestniczył w stawianiu prototypu we Lwowie

Najbliższe plany zakładają budowę trzech prototypów w trzech różnych technologiach.

– Będziemy uczyć się, jak te technologie funkcjonują i jak je wykorzystać – wyjaśnia dr Jerzy Łątka.

Jeden prototyp będzie służył doskonaleniu budowy domu pomocowego w systemie SHS (styropian, żywica epodyksowa i włókno szklane); drugi będzie w technologii Cross Laminated Timber Structure (CLT,) czyli powstanie z długich sklejek; trzeci dom – w technologii Furniture Housing System (FHS)  – to „dom meblowy”, w którym systemy konstrukcyjne są zintegrowane z meblami.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl