wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Czy to rozejdzie się po kościach? Co wykładowcy i studenci sądzą o awarii serwerowni na Politechnice Wrocławskiej
Gmach główny Politechniki Wrocławskiej (zdjęcie ilustracyjne) Tomasz Hołod
Gmach główny Politechniki Wrocławskiej (zdjęcie ilustracyjne)

Na Politechnice Wrocławskiej działa już większość systemów. Komentarzy jednak wciąż nie brakuje. Zapytaliśmy studentów i pracowników, co myślą o całym zdarzeniu.

Reklama

Awaria serwerowni w budynku Archiwum PWr przy ul. Gdańskiej, która miała miejsce 30 maja, sparaliżowała uczelnię na kilka dni. Przyczyną było nieplanowane i bezpodstawne włączenie alarmu przeciwpożarowego podczas ćwiczeń ewakuacyjnych.

W konsekwencji w serwerowni został wyrzucony pył w aerozolu, który spowodował wyłączenie serwerów. Przestała działać strona internetowa uczelni oraz systemy obsługujące sprawy studentów, przekazywanie materiałów przez wykładowców oraz administracji wewnętrznej.

Informatycy stopniowo przywracają funkcjonalność systemów.

Fajnie, że działają sprawnie. Jak na rozmiar awarii, to i tak szybko im poszło. Podobno pracowali dzień i noc, aby przywrócić systemy.
studentka z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Obecnie (5 czerwca), jak możemy przeczytać w komunikacie na stronie PWr, działa strona główna uczelni i strony wydziałowe, program TETA (administracja wewnętrzna), system obsługi studiów, e-portal i system obsługujący karty pracownicze, legitymacje studenckie oraz numery rejestracyjne aut.

Co o awarii mówią studenci?

Wokół awarii serwerowni powstawało wiele plotek, fake newsów i żartów. Studenci przyznają, że byłoby mniej zamieszania, gdyby od razu oficjalnie poinformowano wszystkich, co faktycznie się stało. A komunikaty pojawiły się dopiero wówczas, gdy plotka o zalaniu serwerowni nabrała na sile.

W najgorszej sytuacji były osoby, które w tym roku bronią tytuł inżyniera, bo czekały na potwierdzenie tematów. Studenci przyznają, że informacja o tym, że prorektor ds. kształcenia przedłużył wszystkie terminy, wszystkich uspokoiła.

Ja rozumiem, że taki wypadek może się zdarzyć. Najgorsze jednak były plotki. Martwiliśmy się nawet, czy Politechnika robiła backupy i czy po wszystkim nie okaże się, że ktoś z nas nie jest i nigdy nie był studentem. Ale systemy działają i, jak do tej pory, nie słyszałam, aby jakieś dane zostały utracone.
studentka z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Nie wszystkich studentów awaria interesowała.

– Za bardzo mnie to nie interesowało, bo akurat nie korzystałem z systemów. Jedynie co, to baliśmy się, że utracimy materiały, które udostępniają nam wykładowcy. Było lekkie zamieszanie, dochodzenie, kto co skopiował, ale teraz już wszystko jest dostępne – przyznaje student Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.

Będą konsekwencje?

Już w piątek Agnieszka Niczewska, rzeczniczka prasowa PWr, zapowiedziała, że rektor powołał komisję, która zbada przyczyny i przebieg awarii. Niektórzy nasi rozmówcy nie kryją oburzenia całą sytuacją, chcąc jednak zachować anonimowość. 

Skutki awarii są przede wszystkim wizerunkowe. Na politechnice pretendującej do najlepszej uczelni technicznej w Polsce takie awarie nie powinny mieć miejsca.
pracownik Politechniki Wrocławskiej

– To nie może rozejść się po kościach – dodaje nasz rozmówca, prosząc o anonimowość. – Osoba, która nie dopilnowała swoich obowiązków, powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności, powinna zostać dyscyplinarnie zwolniona.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl