wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 78. rocznica zamordowania profesorów lwowskich

4 lipca 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie hitlerowcy rozstrzelali 22 profesorów, członków ich rodzin i znajomych. W rocznicę tamtych wydarzeń przedstawiciele władz Wrocławia i uniwersytetów złożyli hołd pomordowanym

Reklama

Wśród zamordowanych uczonych byli m.in. rektor UJK Roman Longchamps de Bérier i jego trzej synowie, pisarz i tłumacz Tadeusz Boy-Żeleński, chirurg prof. Władysław Dobrzaniecki, prof. Jan Grek, specjalista chorób wewnętrznych, prof. Stanisław Piłat z Politechniki Lwowskiej, matematyk prof. Włodzimierz Stożek. W lipcu w jednej z kolejnych egzekucji zginął prof. Kazimierz Bartel, były premier.

Wrocławskie środowisko akademickie uznaje się za duchowych spadkobierców lwowskich tradycji akademickich, dlatego to we Wrocławiu w nadzwyczajny sposób obchodzona jest rocznica tamtego tragicznego wydarzenia.

W środę, 3 lipca, delegacja wrocławian – z prezydentem miasta Jackiem Sutrykiem i rektorami wrocławskich szkół wyższych, wzięła udział w uroczystości pod pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich. W czwartek, 4 lipca złożyli kwiaty pod pomnikiem Profesorów Lwowskich przy kampusie Politechniki Wrocławskiej.

Czytaj: Prezydent Wrocławia we Lwowie

Musimy dać odpór nietolerancji

Podczas uroczystości prezydent Wrocławia apelował do uczonych i wrocławian. – Musimy być wyczuleni na wszelkie przejawy nietolerancji, mowy nienawiści, bo to od nich zaczyna się wszelkie zło – mówił Jacek Sutryk.

Prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego, szef Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola przywoływał sceny z ulic Lwowa i Białegostoku, gdzie widział maszerujących ukraińskich i polskich nacjonalistów. - Ich okrzyki wcale nie były świadectwem miłości do ojczyzny - mówił prof. Ziętek.

Pod pomnikiem kwiaty złożyli przedstawiciele urzędów i instytucji państwowych, rektorzy szkół wyższych, studenci, reprezentanci organizacji kombatanckich i środowiskowych.

Pamięci lwowskich uczonych

Z 78. rocznicą pomordowania lwowskich uczonych zbiegła się premiera przewodnika „Mortui Vivunt. Przez Lwów i Wrocław szlakiem zbrodni na Wzgórzach Wuleckich”. Wydawnictwo przygotowała Kamila Kędzia-Jasińska, a sygnuje je wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl