wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 7 sierpnia – Dzień Pracownika Opieki nad Osobami Starszymi

Dziś, 7 sierpnia – święto osób, które związały swoje życie zawodowe z opieką nad seniorami, obchodzone pod oficjalną nazwą jako Dzień Pracownika Opieki nad Osobami Starszymi. 

Reklama

We Wrocławiu działają cztery całodobowe Domy Opieki Społecznej oraz siedem Dziennych Domów Opieki Społecznej, prowadzone przez Miejskie Centrum Usług Socjalnych. O seniorach, którzy w nich przebywają najczęściej mówi się jako mieszkańcach, pensjonariuszach, czasem podopiecznych. To osoby starsze, które z różnych względów – najczęściej zdrowotnych – nie mogą przebywać we własnych domach (DPS) lub potrzebują dziennego wsparcia (DDOS).

Jeden z wrocławskich DDP działa przy ul. Karmelkowej 25. Po raz pierwszy pensjonariusze zawitali do niego w dniu otwarcia, 27 lutego ub.r., fot UMW

W Domach Opieki Społecznej wśród pracowników, którzy zapewniają mieszkańcom bezpieczeństwo i otaczają opieką, są pielęgniarki, opiekunowie medyczni, opiekunowie oraz pokojowe. Praca odbywa się tu (poza pielęgniarkami) 24 godziny na dobę, tylko w ten sposób można zapewnić mieszkańcom domów bezpieczeństwo i właściwy standard opieki.

Cierpliwość i zrozumienie

Jakimi cechami wyróżniają się pracownicy wrocławskich Domów Pomocy Społecznej? To ludzie ciepli i cierpliwi, którzy lubią ludzi, lubią seniorów, są tolerancyjni, potrafią dobrze i równo traktować podopiecznych. Nie wszyscy pracownicy muszą mieć kierunkowe wykształcenie. Zresztą bardziej niż wykształcenie liczą się predyspozycje, cechy charakteru i swego rodzaju „powołanie”.

Takie hasło przyświeca wszystkim w otwartym w tym roku DDP przy ul. Skoczylasa, fot. B. Moch 

Niektórzy świadomie wybrali taką ścieżkę zawodową, część próbuje takiej pracy nieco przypadkowo. Często bywa tak, że po kilku tygodniach pracy w DPS pracownik bez kwalifikacji, któremu zajmowanie się seniorami odpowiada, chce się kształcić i jeszcze lepiej móc pomagać seniorom. Z drugiej strony osoby mające doświadczenie w opiece nad dziadkami lub rodzicami, które przychodzą pracować w DPS nie zawsze odnajdują się w zajmowaniu osobami obcymi.

– Los wrocławskich seniorów jest dla nas szczególnie ważny. Zależy nam na tym, by najstarsi mieszkańcy we Wrocławiu byli jak najdłużej aktywni i mogli liczyć na fachową pomoc – usłyszeli to od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka m.in. podopieczni DDP przy ul. Karmelkowej w dniu otwarcia tej placówki, fot. UMW

Pracownicy na wagę złota

Rąk do pracy niestety brakuje, dlatego rekrutację MCUS prowadzi właściwie w trybie ciągłym. Spośród osób zgłaszających się do pracy po paru tygodniach zostaje połowa. Zwykle wystarczają 1-2 miesiące pracy w domu opieki, by wiedzieć, czy jest to właściwe miejsce dla danej osoby.

Zdecydowaną większość pracowników stanowią kobiety, ale nie jest to zależne od predyspozycji czy od cech charakteru, raczej jest związane z mało konkurencyjnym wynagrodzeniem. Jednak można wśród opiekunów spotkać mężczyzn, którzy ze względu na większą siłę fizyczną są oczywiście bardzo pożądani.

Między innymi taki sprzęt mają do dyspozycji pensjonariusze wrocławskich placówek opiekuńczych, z którego korzystają m.in. ze wsparciem swoich opiekunów – których praca jest nie do przecenienia – jako bardzo pożądana i szanowana, fot. UMW 

Osoby zawodowo sprawujące opiekę nad osobami starszymi ułatwiają życie swoim podopiecznym, nie tylko jeśli chodzi o czynności bytowe (ubieranie, jedzenie, toaleta) czy czynności administracyjne. Zapewniają seniorom wyjścia, zajęcia ruchowe, terapeutyczne, artystyczne. Życie w DPS-ach kwitnie we wszystkich odmianach. Zdarzają się tutaj spektakularne przemiany, miłości, przyjaźnie. Dzięki nim seniorzy na nowo mają szansę kosztować życia.

Nie mają wygórowanych życzeń

Zresztą największą satysfakcją dla personelu są przemiany, których są świadkami. Od zapomnianych i zaniedbanych samotnych starszych ludzi po otwierających się na innych i zawierających przyjaźnie.

Kierownik DPS przy ul. Rędzińskiej, Katarzyna Rataj-Jujka, zapytana, czego życzyć współpracownikom z okazji święta mówi:

– Lepszych zarobków, ale też satysfakcji z pracy i dobrych szefów, których nie trzeba się bać.

Przyłączamy się oczywiście do tych życzeń i dziękujemy wszystkim Pracownikom Opieki za ich pracę i poświęcenie.

Zobacz także:

Otwarcie DDP na Brochowie

Otwarcie DDP przy ul. Karmelkowej 

Leśnica – DDP i Klub Integracji Społecznej

współpraca: Beata Nawrotkiewicz

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl