Wrocławska gra o zarządzaniu produkcją

Na co dzień zajmują się oprogramowaniem dla fabryk. Tym razem postanowili… wydać grę komputerową. Wrocławska firma DSR pracuje nad jednym z pierwszych grywalnych symulatorów procesu produkcyjnego.

  • kadr z gry 4FM

    Kadr z gry 4FM, źródło: materiały prasowe


4FACTORY MANAGER (4FM) ma różnić się od gier typu Tycoon. Nie będziemy budować tu całego przedsiębiorstwa od zera. Naszym głównym zadaniem będzie umiejętne zarządzanie produkcją. Co ciekawe, w przypadku 4FM za przeniesienie do gry realnych zasad panujących przy takich procesach, odpowiedzialni są eksperci od ekonomii i zarządzania w fabrykach.

Zasoby ludzkie, surowce, strategia działania

W 4FM będziemy zarządzać m.in. magazynierami transportującymi surowce z magazynu do maszyn, a kadra Działu Utrzymania Ruchu będzie dbać o sprawność maszyn. W przypadku wystąpienia awarii – niezwłocznie przystąpi do jej usunięcia.

Ważne może okazać się także zarządzanie kadrą. Każdy pracownik ma tutaj zaszyty standardowy dla swojej grupy zawodowej schemat zachowań. Będzie można po przydzieleniu pracownikom zakresu obowiązków – pozostawić ich samym sobie lub też wydawać im komendy na podstawie zaistniałych na produkcji sytuacji. – Można też w 100% poprowadzić takiego delikwenta „za rączkę”, sterując nim ręcznie. Strategia zarządzania pracownikami musi się też różnić w zależności od wielkości zakładu produkcyjnego i ilości posiadanych maszyn produkcyjnych oraz różnorodności oferowanych produktów – zapowiadają twórcy gry.

kadr z gry 4FM

Harmonogram produkcji

Oprócz zarządzania zespołem i ustalenia swoistej strategii, kluczowe jest tu określenie harmonogramu produkcji. W 4FM mamy okazję zaplanować pracę każdej maszyny z osobna, zlecić przeniesienie składników potrzebnych do produkcji w wybranym przez nas momencie i tak planować pracę na poszczególnych maszynach, by eliminować wąskie gardła i efektywnie zarządzać zasobami.

Co możemy produkować w tej grze?

Autorzy przekonują, że niemal wszystko. Silnik gry został zbudowany tak, by importować dowolną strukturę produktu i technologię jego wytwarzania. Modeli maszyn jest wiele, a kolejne wciąż powstają. Dlatego w grze możemy zarówno produkować mrożone frytki czy butelkowaną wodę mineralną, jak i skomplikowane kotły CO czy dowolny sprzęt AGD. Oczywiście proces produkcji wysoce skomplikowanych rzeczy został mocno uproszczony – by gra była grywalna.

Dział handlowy i zamówienia

Jest jeszcze Dział Handlowy, który przesyła nam listę zamówień od naszych klientów. Trzeba jednak pamiętać, by trafnie ocenić swoje możliwości produkcyjne przed akceptacją takiego zamówienia. Priorytetem zawsze powinna być realizacja planu produkcyjnego pod zamówienia obowiązkowe, natomiast nawet w przypadku opcjonalnych zamówień, które przyjmiemy do realizacji – czeka nas kara finansowa, jeżeli nie uda nam się ich zrealizować na czas. Oferty różnią się między sobą czasem realizacji i ceną, a magazyn nie jest z gumy, więc nie pomieści wszystkiego.

DSR szuka testerów gry

Gotowi wcielić się w menedżera produkcji? Jeżeli nie boicie się wersji przedpremierowych, to twórcy gry szukają właśnie testerów wersji Alfa. Zgłosić można się przez stronę www.4fm.dsr.com.pl.

Gra wyjdzie na platformy mobilne (IOS, Android) oraz na komputery z systemem Windows.

źródło: materiały prasoweZgłoś uwagę