wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego we Wrocławiu

To koniec wakacyjnej laby. 1 września zaczyna się rok szkolny. Powita go około 62 tys. uczniów w szkołach podległych gminie. W oficjalnych uroczystościach inaugurujących nowy rok szkolny wziął udział prezydent Rafafał Dutkiewicz. O godz. 9.00 odwiedził Zespół Szkół nr 18 przy ul. Młodych Techników, a o godz. 10.00  Szkołę Podstawową nr 63 na ul. Menniczej. 

Reklama

Podczas uroczystości w ZS nr 18 (w skład zespolu wchodzi technikum i zasadnicza szkoła zawodowa), prezydent mówił o tym, że kształcenie zawodowe to przyszłość.

– Gratuluję wam wyboru szkoły. Wrocław cały czas się rozwija i czeka na was, przyszłych specjalistów – mówił Rafał Dutkiewicz. Zaproszeni dyrektorzy zakładów współpracujących ze szkołą również nawiązywali do słów prezydenta i zachęcali uczniów do nauki i ukończenia szkoły, a kareira zawodowa czeka na nich otworem.

62 tys. uczniów rozpoczynających ten rok szkolny we wrocławskich placówkach oświatowych to liczba szacunkowa, która jeszcze może się zmienić, bo wciąż trwa rekrutacja uzupełniająca do klas I w podstawówkach. Dokładne wyniki rekrutacji będą znane w połowie września. 

Czytaj też: Kalendarz na rok szkolny 2016/2017

3 dni wcześniej w Capitolu

W Teatrze Muzycznym Capitol już w poniedziałek, 29 sierpnia, odbyło się uroczyste spotkanie z okazji inauguracji roku szkolnego. Prezydent Rafał Dutkiewicz wręczył nominacje nowo powołanym 35 dyrektorom szkół i przedszkoli. W  inauguracji nowego roku szkolnego brali udział dyrektorzy wrocławskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele miasta i kuratorium oświaty.  – Dla wielu dyrektorów szkół okres wakacji był pracowity – podkreślał podczas uroczystości Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji miasta. Potem opowiadał o tym, co będzie się działo we wrocławskiej oświacie w nadchodzącym roku. Podkreślał, że ostatnie lata są dużym wyzwaniem dla planujących edukację, ze względu na wprowadzone i zapowiadane zmiany w ustawie oświatowej. 

Co nowego w oświacie?

Największa zmiana dotyczyć będzie zapowiadanej przez rząd likwidacji gimnazjów i powrotu ośmioklasowej podstawówki. W tej sprawie nie ma jeszcze jednak rozporządzenia. Jarosław Delewski uspokajał, że nauczyciele z gimnazjów nie stracą pracy, a budynki gimnazjów nie będą stały puste, bo przydadzą się uczniom VII  i VIII klas.  

Mówił też o najważniejszych celach i planach na ten rok w ramach wrocławskiej strategii edukacyjnej. Nadal jednym z ważniejszych priorytetów ma być promowanie aktywności fizycznej w szkołach. – Nowe kierunki to popularyzacja sportów nieolimpijskich TWG 2017 i powołanie koordynatora ds. sportu, który pomoże wypromować i rozpropagować te dyscypliny. Poza tym w szkołach podstawowych pojawią się dwie nowe dyscypliny: unihokej i futbol flagowy – wylicza Jarosław Delewski. Kontynuowane będą programy sportowe, takie jak np. „Mali wspaniali” w przedszkolach, biegi na orientacje, igrzyska młodzieży, pochód flagi TWG 2017 w szkołach. 

Drugą ważną rzeczą ma być edukacja regionalna, m.in. poprzez powrót do lekcji historii Wrocławia i spacerów po Wrocławiu.  

W tym roku znów stawiać się będzie na rozwój talentów, wzmacnianie mocnych stron i wyrównywanie braków u uczniów o specjalnych potrzebach, m.in. poprzez różne działania edukacyjne, naukowe i kulturalne. Kontynuowane będą lekcje kreatywności w szkołach, a w przedszkolach i klasach I-III pojawią się lekcje twórczości. – Nasi uczniowie dowiedli, że jeśli chodzi o kreatywność nie mają sobie równych na świecie – chwalił dyrektor. Dlatego w marcu 2017 r. Wrocław będzie gospodarzem światowej Olimpiady Kreatywności, na którą przyjedzie 3 tys. uczestników z całego świata.

Nowa sieć szkolna

Gdy tylko pojawi się nowe rozporządzenie oświatowe, ruszą prace nad nową siecią szkół w mieście. W planach jest utworzenie liceum kreatywności (takie szkoły funkcjonują w USA), technikum weterynaryjnego (cieszy się dużym zainteresowaniem), liceum mundurowego, na które jest duże zapotrzebowanie i szkoły plastycznej. 

Jarosław Delewski przypomniał dyrektorom najważniejsze wytyczne polityki oświatowej państwa, jak m.in. upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach. To ostatnie odbywa się we wrocławskich placówkach oświatowych poprzez zajęcia z robotyki, współpracę z Wrocławskim Parkiem Technologicznym czy wyposażanie pracowni komputerowych.

Apelował też do dyrektorów techników i szkół zawodowych, aby zacieśniali współpracę z pracodawcami w zakresie dostosowania programu kształcenia do potrzeb rynku pracy. 

Wymienił też najważniejsze inwestycje w oświacie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl