wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Rowerzyści
  4. Poradnik wrocławskiego rowerzysty
  5. Rowerzysto, zjedź z chodnika! [PORADNIK, WIDEO]

Rowerzysto, zjedź z chodnika! Niektórzy stwierdzą: tak, jasne, łatwo powiedzieć! No, pewnie, żebym zginął na ulicy! Nie, bo… bo nie. Chcemy przedstawić wam kilka argumentów i porad, które pomogą z tego chodnika zjechać i już nigdy na niego nie wrócić. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami i poznać podstawowe przepisy, aby jeździć rowerem szybciej, bezpieczniej i pewniej.

Reklama

Na początek pamiętaj, że rowerzysta może jechać chodnikiem tylko w trzech sytuacjach:

  1. gdy panują bardzo złe warunki atmosferyczne, np. ulewa, śnieżyca, silny wiatr,
  2. gdy opiekuje się dzieckiem do lat 10, które jedzie na własnym rowerku,
  3. gdy spełnione są jednocześnie następujące warunki: chodnik znajduje się przy drodze, na której dozwolona prędkość to powyżej 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi lub pasa dla rowerów i chodnik ma szerokość co najmniej 2 metrów.

Jeśli więc nie zachodzą powyższe sytuacje i nie ma wyznaczonej drogi lub pasa dla rowerów, musimy jechać jezdnią – w przeciwnym wypadku możemy dostać mandat!

Korzyści płynące ze zjechania z chodnika najlepiej sprawdzić na przykładzie naszych osiedlówek. Zazwyczaj obowiązuje tu strefa ograniczonej prędkości – przeważnie do 30 km/h. Wszystkie skrzyżowania w strefie ograniczonej prędkości są skrzyżowaniami równorzędnymi, co oznacza, że obowiązuje na nich reguła prawej ręki.

Czyli pojazd znajdujący się po naszej prawej stronie ma pierwszeństwo. Analogicznie, jeśli to my znajdujemy się po czyjejś prawej stronie, wówczas to my jako pierwsi możemy przejechać przez skrzyżowanie. Mimo wszystko pamiętaj, żeby zbliżając się do skrzyżowania, spojrzeć zarówno w prawo, jak i w lewo! 

Znak "Strefa ograniczonej prędkości"

Gdy już jedziemy ulicą, pamiętajmy, żeby to robić pewnie i płynnie, oraz że mamy obowiązek jechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Jak nabliżej, nie oznacza jednak przy samym krawężniku ani tuż przy zaparkowanych samochodach. Bezpieczna odległość od krawężnika i zaparkowanych aut, których kierowcy mogą chcieć nagle otworzyć drzwi, lub włączyć się do ruchu, to około 1 metr. Taka odległość umożliwia ominięcie, bez jechania slalomem, studzienek odpływowych, dziur czy kałuż znajdujących się nierzadko tuż przy krawężniku.

Pamiętaj, że ograniczenie prędkości do 30 km/h nie oznacza, że z taką prędkością musisz jechać. Jedź swoim tempem, ważne, żebyś jechał pewnie i nie zmieniał nagle kierunku ruchu. Każdy manewr sygnalizuj ręką. Jeżeli chcesz skręcić w lewo, wówczas zasygnalizuj to ręką, podjedź bliżej środka jezdni  i gdy upewnisz się, że z naprzeciwka nic nie jedzie, spokojnie skręć w lewo.

Jak zjechać z chodnika?

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl