wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:16

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Nieruchomości we Wrocławiu
  5. Rynek nieruchomości
  6. „Nowe Żerniki” nagrodzone w prestiżowym konkursie planistów
„Nowe Żerniki” nagrodzone w prestiżowym konkursie planistów

Od lewej: Zbigniew Maćków, Rafał Dutkiewicz i Jacek Barski, fot. jr

Wrocławski projekt „Osiedle Europejskiej Stolicy Kultury – Nowe Żerniki ”, nazywany również WUWA 2, dostał główną nagrodę w kategorii Merit Prize (ex aequo z chińskim Wuhan) na najbardziej innowacyjny projekt miejski, na 52. Kongresie ISOCARP organizowanym przez międzynarodowe stowarzyszenie planistów miejskich i regionalnych. W piątek, 30 września, prezydent Wrocławia zaprezentował zdobytą przez miasto nagrodę.

Reklama

Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju UM i Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury ESK Wrocław 2016 przedstawili prezentację „Nowe Żerniki – Osiedle Europejskiej Stolicy Kultury”, którą pokazali w Durbanie w RPA podczas międzynarodowego kongresu planistów miejskich i regionalnych ISOCARP. Wrocławski projekt dostał tam główną nagrodę w kategorii Merit Prize (ex aequo z chińskim Wuhan). Prezydent Wrocławia mówiąc o znaczeniu tej prestiżowej nagrody podkreślił, że nie byłoby Nowych Żernik i osiedla ESK gdyby nie mistrzostwa w piłce nożnej.

– Przeznaczenie tej części Wrocławia pod osiedle ESK, było możliwe dzięki organizacji we Wrocławiu Euro 2012. Projekt stadionu, nie dotyczył tylko areny piłkarskiej. Był szeroko zakrojonym projektem infrastrukturalnym uwzględniającym elementy komunikacyjne. To był projekt od początku zaplanowany na to by uaktywnił nowe części Wrocławia i okazuje się, że po kilku latach to zaczyna działać – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

ISOCARP – prestiż i profesjonalizm

Prestiżowa nagroda ISOCARP Award Exellence przyznawana jest corocznie przez profesjonalistów w dziedzinie planowania miast, a finaliści prezentują się podczas światowego kongresu. Tegoroczne spotkanie odbywa się w Durbanie w RPA w dniach 12-16 września pod hasłem „Miasta jakie mamy – miasta jakich potrzebujemy”. W tym roku w gronie najważniejszych gości są m.in.  Guy Perry, Vanessa Watson, Nicholas You i Michael Hardman.

– Modelowe osiedle „Nowe Żerniki”, projektowane przez najlepszych wrocławskich architektów, będzie zaspakajać w sposób kompleksowy potrzeby przyszłych mieszkańców – mówi Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju UM. – Będzie to  fragment miasta oparty o idee nowej urbanistyki, z domem kultury i lokalnym bazarkiem, gdzie jest miejsce zarówno dla ludzi młodych jak i dla seniorów. Miejsce, gdzie jest żłobek, przedszkole, szkoła i lekarz rodzinny. Oryginalnie zaprojektowane przestrzenie publiczne będą ułatwiać budowanie więzi społecznych. Budynki i infrastruktura będą spełniać wymogi budownictwa ekologicznego – dodaje.

International Society of City and Regional Planners (ISOCARP) jest stowarzyszeniem profesjonalistów z dziedziny planowania i strategii rozwoju miast.

– ISOCARP zajmuje się poprawą jakości i rozwojem praktyki planowania we współczesnych miastach poprzez stworzenie globalnej i aktywnej sieci profesjonalistów, wymianę doświadczeń, szkoleń, edukację a także prowadzenie badań naukowych – podkreśla Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury ESK Wrocław 2016. - Stara się zwiększać świadomość społeczną i przybliżać główne zagadnienia planowania na poziomie globalnym. ISOCARP ma znaczący dorobek naukowy i światową renomę poprzez organizację corocznych kongresów, wydawnictwa oraz nagrody dla najlepszych praktyk w dziedzinie planowania przestrzennego – dodaje.

Stowarzyszenie zostało założone w 1965 roku w celu stworzenia platformy do szerokiej współpracy i wymiany doświadczeń w ramach międzynarodowej sieci. Pierwszym prezesem ISOCARP był jego współzałożyciel prof. Sam van Embden. Stowarzyszenie liczy ponad 700 członków indywidualnych i instytucji z ponad 80 krajów. Szefem ISOCARP  jest Amerykanin Richard Stephens. Centrala stowarzyszenia znajduje się w Hadze. ISOCARP została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych oraz Radę Europy i ma formalny status konsultanta przy UNESCO.

UM/w/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl