wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:12

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 8. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa na Stadionie Wrocław [PROGRAM]

Wrocławski festiwal piwny osiągnął już rangę jednego z najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce. Piwna rewolucja, trwająca w naszym mieście od jakiegoś czasu, swoje źródło ma właśnie w tej imprezie, której pierwsze edycje odbywały się pod leśnickim Zamkiem. Teraz w całej okazałości Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa rozkwita na esplanadzie Stadionu Wrocław. 

Reklama

Wrocław piwem stoi!

Festiwal Dobrego Piwa to niejedyny dowód na to, że stolica Dolnego Śląska uchodzi za piwną stolicę Polski. Ma ona bowiem bardzo bogatą, kilkusetletnią „piwowarską” historię. Ślady po dawnym browarach, piwiarniach czy słodowniach są jednoznacznym dowodem na to, że Wrocław wraz ze Śląskiem należał do europejskich krain piwa. Organizatorzy WFDP przypominają o tym, organizując wspólnie z VIP Travel Wrocław spacery śladami dawnego piwowarstwa. 

O tradycjach piwowarskich naszego miasta traktuje również wystawa na Rynku, która jest zbiorem najważniejszych informacji o browarach związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem – zarówno w ujęciu historycznym, jak i w odniesieniu do współczesności.

– Naszymi działaniami podkreślamy, jak wyjątkowy jest Wrocław, jego historia, także w kontekście trunku, którego historia siega setek lat. To właśnie tutaj prężnie działało kilka bardzo dużych browarów, tutaj znajduje się pierwsza w Polsce i do dziś funkcjonująca piwiarnia – mówi Elżbieta Lenczyk, dyrektor WFDP i szefowa CK Zamek w Leśnicy. 

Organizatorki i koordynatorki Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa (od lewej): Agnieszka Wołczaska-Prasolik, Elżbieta Lenczyk – dyr. festiwalu, i Joanna Boś, fot. mawi

Współczesna piwna rewolucja zaczęła się na podzamczu 

Rok 2011 w historii WFDP jego pomysłodawcy i organizatorzy uważają za przełomowy. Wtedy, podczas 2. edycji imprezy, Browar Pinta pokazał światu swoje dzieło – „Atak chmielu”, czyli piwo o pięknym bursztynowym kolorze, intensywnej goryczce i fantastycznym zapachu amerykańskich chmieli – czym właściwie zaburzył powszechny i stereotypowy obraz piwnej, detalicznej „konfekcji”. – To właśnie wtedy goście festiwalu i piwowarzy domowi zobaczyli, jak ogromny potencjał mają piwa rzemieślnicze. Zaczęły się pojawiać kolejne browary, które zaskakiwały recepturami, jednak przede wszystkim warzą piwa, którymi można sie delektować jak niebiańską ambrozją – zachwala Agnieszka Wołczaska-Prasolik, organizatorka Wrocławskich Warsztatów Piwowarskich, od których pochodzi pomysł WFDP, właścicielka Browaru Warsztat Piwowarski.

Piwne podróże

Organizatorzy WFDP przyznają, że od dawna obserwowali zainteresowanie festiwalowej publiczności nowymi regionami browarnictwa. Dlatego w roku 2015 do programu WFDP włączono Strefę Turystyki Piwnej – czyli miejsce, gdzie można znaleźć najciekawsze oferty turystyczne związane z browarnictwem właśnie i zaplanować ciekawe podróże piwnym szlakiem. W tym roku na festiwalu zaprezentują swoje oferty: Trójmiejski Szlak Piwny – Craft Beer Trail oraz Muzeum Browaru Żywiec, a takze np. Browar Poziomka, który proponuje turystom łaźnie piwne. 

W tej strefie pokazana zostanie także publiczności, w ładnie zaaranżowanej formie, wystawa kilkuset otwieraczy do butelek. Wśród eksponatów takie unikaty, jak otwieracz o kształcie Elvisa Presleya. 

W filmowym kadrze i na muzycznej scenie

– W tym roku zorganizowaliśmy konkurs filmowy – mówi Joanna Boś, współpomysłodawczyni i koordynatorka WFDP. – Zaprosilismy wszystkich, którzy lubią fotografować, filmować, aby tę naszą wrocławską piwną rewolucję przedstawili w trzech minutach artystycznego ujęcia i pokazali, jak oni ją rozumieją – dodaje.

Podczas tej edycji przygotowano także koncerty kilku zespołów, z wrocławską Miloopą i Dr. Miso na czele. A w Strefie Chillout przez wszystkie dni festiwalowe będą grali didżeje – tego, co zaproponują, będzie można słuchać, sącząc piwo i po prostu odpoczywając.     

 Sprawdź dokładny program 8. WFDP na go.wroclaw:  

8. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa i 14. Wrocławskie Warsztaty Piwowarskie

Jarmarki / Piknik / W plenerze
Termin od 9 czerwca 2017 do 11 czerwca 2017

Miejsce Stadion Wrocław

Zobacz

8. WFDP – to warto wiedzieć

Godziny otwarcia festiwalu (wstęp wolny):

  • piątek: 16.00-23.00
  • sobota: 12.00-23.00
  • niedziela: 12.00-20.00 

Jak dojechać:

  • autobusem: 101, 102, 103 i 104
  • tramwajem: 31 PLUS, 10, 20, 3, 33 PLUS
  • pociagiem: pociągi REGIO, zatrzymujące się na stacji Wrocław Stadion – trasy: Wrocław Gł. – Głogów; Wrocław Gł. – Wołów; Wrocław Gł. – Ścinawa; Wrocław Gł. – Zielona Góra
  • samochodem: wielopoziomowy parking Stadionu Wrocław – opłata 10 zł/dzień; parking odkryty od strony ul. Królewieckiej – opłata 10 zł/dzień 

Wejście na teren imprezy: 

  • od. ul. Królewieckiej
  • od ul. Lotniczej

Płatność:

  • gotówką
  • kartą płatniczą (w zależności od stoiska)

 Dzieci:

  • przygotowano dla nich specjalną strefę z atrakcjami dla najmłodszych, na terenie której obowiązuje zakaz wchodzenia z alkoholem

Psy:

  • na teren festiwalu można zabrać swojego pupila, ale tylko w kagańcu

Szkło festiwalowe:

  • kielich Lűttich 0,3 l
  • kufel Glűckauf 0,5 l

Modele wybrane przez fanów festiwalu spośród tych, które były szkłem festiwalowym w latach ubiegłych, ale z nowym logo. To odwołanie do historii imprezy piwnej, która jako pierwsza mogła pochwalić się własnym szkłem, będąc jedyną w Polsce, gdzie wyłamano się z tradycji picia piwa z plastikowych kubków. Każde szkło ma cechę 0,2 l do celów degustacyjnych. Cena: 22 zł – do nabycia w sklepiku festiwalowym oraz na każdym stoisku piwnym.  

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl