wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:02

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 15 lat IPN – obchody we Wrocławiu [PROGRAM]

Piknik historyczny, recital jazzowy oraz otwarta debata z udziałem historyków – to tylko niektóre z atrakcji z okazji wrocławskich obchodów 15-lecia działalności Instytutu Pamięci Narodowej.

Reklama

Wrocławskie obchody 15-lecia Instytutu Pamięci Narodowej odbędą się od 8 do 11 października.

– Oprócz spotkań z udziałem pracowników i historyków, a także otwartej debaty, w programie znajdzie się także szereg wydarzeń otwartych dla szerokiej publiczności, w tym m.in. rodzinny Piknik Historyczny przy Hali Stulecia – mówi dr Robert Żurek, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

IPN – historia bliżej

Na co dzień IPN wydaje publikacje naukowe, organizuje konferencje i wystawy, a także zajmuje się archiwami. Jest również inicjatorem wydarzeń i akcji, dzięki którym każdy może poczuć się historykiem lub dokumentalistą. Większość edukacyjnych działań IPN jest adresowanych do młodzieży. To wydarzenia i akcje w wymiarze ogólnopolskim, m.in. konkurs na komiks o najnowszej historii Polski (z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera), gry edukacyjne, Turniej Debat Oksfordzkich, projekty polegające na poszukiwaniu i dokumentowaniu nieznanych zdarzeń czy zapomnianych bohaterów.

– To sposób na to, by uruchomić i ożywić wyobraźnię młodych ludzi. Nic tak bardzo nie fascynuje, jak samodzielne odkrywanie tajemnic przeszłości. Później na historię patrzy się już zupełnie inaczej i lepiej się ją rozumie. Odkrywanie najnowszej historii Polski może być fascynującą przygodą – mówi dr Robert Żurek.

Jednym z tego rodzaju ogólnopolskich programów IPN są spotkania młodzieży ze świadkami historii. Młodzi ludzie przeprowadzają wywiady z osobami, które przed 1989 rokiem przeciwstawiały się totalitaryzmom, korzystając z nowoczesnych nośników. Odziały lokalne organizują również autorskie akcje i wydarzenia.

Wrocławski IPN prowadzi m.in projekt „TuHistoria”. Regularnie w każdy pierwszy czwartek miesiąca w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Reja we Wrocławiu młodzi ludzie poznają historię z relacji bezpośrednich świadków. Inny przykład działań lokalnych to interaktywne warsztaty historyczne dla uczniów z dysfunkcją wzroku – wrocławski odział IPN jest jednym z niewielu w kraju, który przeprowadza takie zajęcia.

O IPN we Wrocławiu – czytaj – Nieznany Wrocław, archiwum IPN [ZDJĘCIA, WIDEO]

IPN – przybliżyć historię

W jaki jeszcze sposób IPN przybliża historię? Strzałem w dziesiątkę okazały się przygotowywane przez IPN gry strategiczne (na przykład o obronie Lwowa przez lotników polskich i amerykańskich w 1920r. lub o udziale Dywizjonu 303 w Bitwie o Wielką Brytanię) oraz towarzyskie. Gry „Kolejka” i „Reglamentacja. Gra na kartki”, odtwarzające realia życia u schyłku PRL, cieszą się dużą popularnością wśród osób w różnym wieku. IPN oferuje kilkaset wystaw przybliżających najnowszą historię Polski, bezpłatnie wypożyczanych szkołom i placówkom kulturalnym. Od kilku lat stawia także na projekty multimedialne. Na przykład w ramach programu „Notacje – relacje świadków historii”  zrealizowano już kilkaset nagrań ze świadkami historii. Są ogólnodostępne m.in.  w serwisie Youtube. Od 2011 r. działa także portal edukacyjny pamiec.pl, popularyzujący historię najnowszą w formie audiowizualnej. W sumie takich portali tematycznych przygotowanych przez IPN jest już 26.

Fot. IPN Oddział Wrocław

Wydarzenia na go.wroclaw.pl

Program obchodów: 15 lat IPN – drogi do wolności

Warsztaty / Wykład
Termin od 8 października 2015 do 11 października 2015

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl