Zielona sieć pieszo-rowerowa Wrocławia to koncepcja utworzenia systemu tras dla pieszych i rowerzystów, które – biegnąc terenami zielonymi – łączyłyby wrocławskie osiedla i parki. Tworzenie tras typu „greenway” zostało ujęte w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia” z 2018 r. Sieć realizowana jest m.in. w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Pierwszy projekt związany z ideą powstania Zielonej Sieci Rowerowo-Piesza Wrocławia został zgłoszony w 2015 r. Od tamtej pory, dzięki ogromnemu poparciu mieszkańców, we Wrocławiu powstało wiele takich tras, m.in. zainicjowano rewitalizację Promenady Krzyckiej, utworzono Sad Mieszkańca na Wojszycach, przedłużono Promenadę Oławską, wybudowano rampy w parku Mamuta i przy moście Grunwaldzkim oraz fragmenty zielonej obwodnicy rowerowej.
Promenada Krzycka
Promenada Krzycka to pieszo-rowerowa trasa rekreacyjna prowadząca wzdłuż nasypu kolejowego Towarowej Obwodnicy Wrocławia od Tarnogaju przez Park Południowy do Parku Grabiszyńskiego. Pierwotnie w końcu XIX wieku staraniami wrocławskiego Towarzystwa Upiększania Miasta i Dyrektora Ogrodów Miejskich Hugo Richtera utworzono tu promenadę, ulubione miejsce spacerów i wędrówek mieszkańców Breslau. Trasa wiodła od ul. Borowskiej do ul. Grabiszyńskiej i towarzyszyły jej liczne tereny oraz obiekty rekreacyjne i sportowe. W okresie PRL dawna Hugo Richter Weg popadła w zapomnienie i niszczała. W 2018 roku została ona uwzględniona w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia jako główny element planowanych tras typu greenway.
Realizację jej pierwszych fragmentów zainicjowali aktywiści skupieni wokół inicjatywy Zielona Sieć Rowerowo-Piesza Wrocławia oraz mieszkańcy. Dzięki kolejnym projektom realizowanym w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego oraz inwestycjom inicjowanym przez Urząd Miejski Wrocławia, powstaje spójny system zieleni o długości ok. 7,5 km łączący tereny zielone w południowej części Miasta.
Jest ona budowana etapami, a obecnie nową nawierzchnię mają:
- od ulicy Spiskiej do ulicy Borowskiej i dalej do Bardzkiej (prawie 2 kilometry),
- od Bardzkiej do Gazowej (720 metrów).
Czytaj więcej: https://www.wroclaw.pl/rozmawia/konsultacje-promenada-krzycka-o-promenadzie
Promenada Oławska
Promenada została wytyczona na południowym brzegu rzeki Oławy. Biegnie od mostu Oławskiego aż do kładki Siedleckiej. Nadbrzeże Oławy jest niezwykle urokliwe. Zmienia się szerokość rzeki, roślinność jest miejscami bujna, a to sprawia wrażenie dzikiej rzeki, stąd określenie tych okolic mianem "wrocławskiej amazonii". Choć najczęściej mówi się pieszczotliwie "Oławka".
Koncepcja budowy trasy pieszo-rowerowej wzdłuż Oławy zyskała poparcie mieszkańców. To ich głosy w 2020 roku zdecydowały o realizacji tego przedsięwzięcia w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (projekt nr 4). Kolejny odcinek do mostu Rakowieckiego to również zwycięski projekt WBO (edycja 2021, projekt nr 9). Obecnie oddany do użytku po przebudowie jest odcinek od ul. Na Grobli do ul. Na Niskich Łąkach, a kolejne są w realizacji. Aby nie zniszczyć walorów przyrodniczych cała trasa ma nawierzchnię mineralną a na odcinku między ul. Na Niskich Łąkach a kładką Siedlecką nie będzie oświetlenia.
Zobacz: https://www.wroclaw.pl/tv/wroclawskiespacery-promenada-olawska
Trasa wzdłuż Ślęzy
Dużo zieleni i mało samochodów, czyli trasa rowerowa wzdłuż rzeki Ślęzy, to również opcja na ciekawą wycieczkę rowerową. Tu jednak przyda się rower, któremu niestraszne bezdroża. Po większości wałów wzdłuż Ślęzy jedziemy po ubitej ziemi. W czasie deszczu lub po należy wziąć pod uwagę błoto, które tworzy się na tej trasie.
Wyruszamy z parku Grabiszyńskiego, do którego przylega rzeka Ślęza. Podążając wzdłuż niej, mijamy m.in. Lasek Oporowski, park Tysiąclecia, Stadion Miejski, park przy ul. Mącznej, Las Pilczycki, wały i kilka niewielkich stawów. Niedaleko ujścia rzeki Ślęzy do Odry podziwiać można jaz Rędzin. Droga powrotna przebiega stosunkowo szybko, po ścieżce rowerowej wzdłuż Obwodnicy Śródmiejskiej. Trasa nadaje się przede wszystkim na rower górski.
Trasa po nadodrzańskich wałach
Doliną Odry wyznaczony jest rowerowy Szlak Odry, który wiedzie od miejsca, gdzie rzeka przekracza granicę Polski, do ujścia Warty. Na początku trasa łączyła Wrocław z Głogowem, ale obecnie wspólnie z innymi odrzańskimi szlakami rowerowymi tworzy jedną trasę dla cyklistów, którą można przejechać od granicy z Czechami do odcinka ujściowego do Bałtyku.
Trasa miejscami jest rozgałęziona na północną i południową część, które biegną obydwoma brzegami rzeki. We Wrocławiu szlak rozgałęzia się na wysokości Wyspy Opatowickiej a z drugiej stronie na skrzyżowaniu ulicy Milenijnej i Legnickiej. Rowerowy Szlak Odry do Wrocławia dociera z Oławy po obu stronach rzeki. Od Wyspy Opatowickiej północna część szlaku prowadzi wałami przeciwpowodziowymi wzdłuż kanałów: Powodziowego, Żeglugowego, Miejskiego, Różanki. Po przeprawie przez Most Milenijny łączy się z trasą
południową, poprowadzoną po zachodniej stronie Odry, która wiedzie od Trestna przez ścisłe centrum wzdłuż Fosy Miejskiej, Leśnicę i dalej do Brzegu Dolnego.
Przewodnik w wersji elektronicznej można pobrać tutaj - plik w formacie pdf.
Zielone wały nad Widawą
Odkrywać Wrocław i okolicę można również malowniczymi trasami rowerowych nad brzegami rzeki Widawy. Ta urocza rzeka oferuje nie tylko piękne widoki, ale także wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Jedną z najpopularniejszych tras jest nowo wybudowany wał nad Widawą, który jest idealny dla rowerzystów i spacerowiczów. Rozpoczynając przy "rynku" Psiego Pola, można łatwo dotrzeć tam z różnych części miasta. Trasa prowadzi wzdłuż rzeki, oferując przyjemną jazdę w otoczeniu zieleni i spokoju natury. Podczas podróży można zatrzymać się na chwilę i podziwiać piękne widoki, a także korzystać z licznych ławek i miejsc piknikowych rozsianych wzdłuż trasy. Warto również zwrócić uwagę na urokliwe mosty i kładki, które dodają uroku temu malowniczemu szlakowi.
Dodatkowo, dla tych, którzy lubią trochę bardziej wymagające trasy, istnieje możliwość eksploracji ścieżek prowadzących przez okoliczne tereny zielone i parki. To doskonała okazja, by połączyć aktywność fizyczną z kontemplacją przyrody i zwiedzaniem miasta.
Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym rowerzystą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą na rowerze, trasy nad Widawą mają coś do zaoferowania dla każdego.