wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zielone Tętnice Wrocławia – Legnicka. Jak można zazielenić miasto

Zielone Tętnice Wrocławia – Legnicka. Jak można zazielenić miasto

Zielone Tętnice Wrocławia – Legnicka. Jak można zazielenić miasto

Pięć ulic wjazdowych do Wrocławia ma w ciągu kilku lat stać się prawdziwymi zielonymi tętnicami naszego miasta. Prace nad pierwszym odcinkiem rozpoczną się wiosną 2016 roku. Najpierw jednak będzie ogłoszony konkurs na projekt.

Reklama

- Rozpoczynamy szeroki program, który nazywamy „zielonymi tętnicami” Wrocławia. Chcemy, aby główne arterie naszego miasta jeszcze bardziej się zazieleniły – podkreśla Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Najpierw na warsztat bierzemy wjazd od strony zachodniej: ulicę Legnicką od pl. Jana Pawła II do Nowych Żernik – dodaje prezydent. Ulica Legnicka jest najlepiej zdefiniowana urbanistycznie, stąd najpierw wybór padł na tą trasę. – W konkursie chcemy uszanować zieleń, która już istnieje, ale w tej chwili brakuje jej jednej koncepcji – mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. – Konkurs ma wprowadzić tę koncepcję i kreować nowe rozwiązania – dodaje.

Zielone Tętnice Wrocławia – Legnicka [WYNIKI KONKURSU]

– Pomysł na zazielenienie 7,5 kilometrowego odcinka ul. Legnickiej nie skupia się tylko na ulicy, ale także na przestrzeniach wokół niej – mówi Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju we wrocławskim magistracie. – Są to głównie place: Jana Pawła II, Solidarności, Strzegomski, Wiślany, skwer przy Stacyjnej, wejście do Parku Zachodniego czy teren wzdłuż Glinianek – wymienia.

Zielone Tętnice Wrocław – Legnicka [INTERAKTYWNA MAPA]

W ciągu najbliższych 2 tygodni zostanie przedstawione jury, w którym - oprócz urzędników - odpowiedzialnych za zieleń w mieście - będą także m.in. specjaliści związani z architekturą zieleni i działacze ekologiczni. W ciągu miesiąca zostaną przedstawione uwarunkowania konkursu, czyli to co i gdzie można nasadzić. Uwzględnione zostaną m.in. odległości od jezdni, gdzie mogą znaleźć się nasadzenia oraz wygląd sieci mediów (energetyczna, gazowa itp.) i to, czy nie przeszkadzają projektowanym nasadzeniom.

Do listopada będzie można składać swoje projekty. Następnie jury wybierze laureatów. Najlepszy projekt zdobędzie 15 tysięcy złotych, drugi – 10 tysięcy a trzeci 5. – Zastrzegamy sobie możliwość kompilowania projektów do realizacji, bo ktoś może genialnie zaprojektować pl. Jana Pawła II, a ktoś inny okolice Glinianek. Mogą być projekty zwariowane, mogą być uczesane, wszystkie powinny się jednak trzymać uwarunkowań – podkreśla Rafał Dutkiewicz.

Po zachodniej tętnicy Wrocławia przyjdzie czas na koleją. Nie wiadomo jeszcze jednak, która będzie następna. – Być może zrobimy tak, że po wakacjach ogłosimy plebiscyt i zapytamy wrocławian, którą z tych arterii zrobić zieloną tętnicą – mówi prezydent Dutkiewicz.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl